118 Hasta Müjdeli Haber Bekliyor

118 Hasta Müjdeli Haber Bekliyor

Şanlıurfa Fenilketonüri Hastaları Derneğine üye 118 Hasta Sağlık Bakanlığından Çocuk metabolizma uzmanı Doktor ve diyetisyen için Müjdeli haber bekliyor

05 Eylül 2018 - 09:40 - Güncelleme: 23 Eylül 2018 - 17:00

Şanlıurfa Fenilketonüri Hastaları Derneğinin üyeleri Sağlık Bakanlığından müjdeli haber bekliyor. Bilindiği üzere Şanlıurfa’da Çocuk Metabolizma Uzmanı doktor ve diyetisyen bulunmuyor.

Bu Konu ile İlgili Şanlıurfa Fenilketonüri Hastaları Derneğinin ( ŞUPKU ) sosyal medyada yaptığı açıklama, Sağlık Bakanımızdan Şanlıurfa ve bölgemiz Metabolizma Hastası çocuklar ve aileleri olarak Çocuk metabolizma uzmanı Doktor ve diyetisyen için Müjdeli haber bekliyoruz. Derneğe üye 118 Hasta olduğunu ifade eden Dernek çocuklarımızın sıkıntılarından başka önemli bir şey olamaz Tüm Şanlıurfalılar bizlere destek olmaya davet ediyorum. İfadelerinde bulunuldu.

Fenilketonüri NEDİR?

Fenilketonüri kalıtsal metabolik hastalıktır. Bu hastalıkla doğan çocuklar proteinli gıdalarda bulunan fenilalanin isimli bir amino asidi metabolize edemiyor.Sonuçta kanda ve diğer vücut sıvılarında artmış olan fenilalanin ve onun artıkları çocuğun gelişmekte olan beynini harabeder ve ileri derecede zeka özürlü olmasına ve sinir sistemini ilgilendiren daha birçok belirtinin ortaya çıkmasına neden olur

Hayatın ilk birkaç ayı içerisinde fenilketonüri hastalığı olan bebekleri sağlıklı bebeklerden ayıran özellikler fark edilemez.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfa'da Feci Kavga 6 Ölü İşte Ölenlerin İsimleri
Urfa'da Feci Kavga 6 Ölü İşte Ölenlerin İsimleri
Kaybolan öğrencinin cansız bedeni bulundu
Kaybolan öğrencinin cansız bedeni bulundu