2. Abdülhamit Han Fotoğraf Sergisi Açıldı- Videolu Haber

2. Abdülhamit Han Fotoğraf Sergisi Açıldı- Videolu Haber

Yıldız Sarayı Vakfı tarafından Şanlıurfa'da düzenlenen 'Çağını Aşan Sultan II Abdülhamit Han' paneli ve fotoğraf sergisine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

28 Kasım 2017 - 10:17

Yıldız Sarayı Vakfı tarafından Şanlıurfa'da düzenlenen 'Çağını Aşan Sultan II Abdülhamit Han' paneli ve fotoğraf sergisine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Güneş balçıkla sıvanmaz. Dönemler ne olursa olsun hakikatle anılmalı" dedi.

Merkezi İstanbul'da bulunan Yıldız Sarayı Vakfı tarafından Şanlıurfa'da 'Çağını Aşan Sultan II Abdülhamit Han' paneli ve fotoğraf sergisi düzenlendi. DSİ 15. Bölge Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen panele Şanlıurfa Vali Vekili Ahmet Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, eşi Sema Çiftçi, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, Yıldız Sarayı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Karahan Uslu, Vakfın Yönetim Kurulu üyeleri, Öğrenciler ile vatandaşlar katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve beraberindeki davetliler Ufkundan İzlerle fotoğraf sergisinin açılışını yaptı. Açılışın ardından davetliler sergiyi gezerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Fotoğraf sergisinin ardından "Çağını Aşan Sultan II Abdülhamid Han" konulu panel düzenlendi. Yıldız Sarayı Vakfı Başkanı Zeynep Karahan Uslu moderatörlüğünde düzenlenen panele Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Üniversitesinden Prof. Dr. Ahmet Kavas ve Doç. Dr. Mehmet Alkan konuşmacı olarak katıldı.

TARİH GERÇEK OLMALI GERÇEK OLMAZSA TARUMAR OLUR

Tarihin geleceğe doğru bir şekilde taşınması gerektiğini ifade eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Abdulhamit Han'ın çağı nasıl aştığını bizlere bırakmış olduğu eserlerle, korumuş olduğu eserlerle, geliştirdiği eserlerle, vermiş olduğu ufukla biz sergiden de çok şey çıkarabiliriz. Bunu da yapmamız lazım. Zaten tarih gerçek olmalı, tarih gerçek olmazsa tarumar olur, geleceğe taşınmaz. Ne diyoruz, güneş balçıkla sıvanmaz. Dönemler ne olursa olsun hakikatle anılmalı" dedi.

Yıldız Sarayı Vakfı Başkanı Zeynep Karahan Uslu, Kendi kültürümüz kadar farklı medeniyetlerin kültür ürünlerinden de beslenen bir lider oluşu, kız çocuklarının eğitimlerine öncülük edip tarihimizde bir kadına ilk defa paşa unvanı veren ilk padişahımız olmasına kadar olağanüstü bir örnekle karşı karşıyayız" dedi.

Şanlıurfa Vali Vekili Ahmet Yıldız ile AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri panelin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılış konuşmaların ardından panele geçildi. Panelde, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "Kalkınma ve Birlik Fikrinin Öncüsü olarak Sultan II. Abdülhamid Han", İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden Prof. Dr. Ahmet Kavas "Sultan II Abdülhamid'in Afrika'lı Müslümanları Tanıma ve Onlarla Yakınlaşma Siyaseti" ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden Doç. Dr. Mehmet Ö Alkan ise "Sultan II.Abdülhamid Döneminde Osmanlı Modernleşmesi" konularında katılımcılara bilgi verdi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfa'da Aşiret Lideri 24’üncü Çocuğunu Evlendirdi
Urfa'da Aşiret Lideri 24’üncü Çocuğunu Evlendirdi
Urfa'daki Kazada Büyük Faciadan Dönüldü
Urfa'daki Kazada Büyük Faciadan Dönüldü