5 dakika’da olsa Urfalı oluyorlar-Videolu Haber

5 dakika'da olsa Urfalı oluyorlar-Videolu Haber

Şanlıurfa’nın Balıklıgöl bölgesinde gelen yerli turistler 1 lira vererek yöresel kıyafet giyip 5 dakika da olsa Urfalı oluyorlar.

11 Ağustos 2017 - 01:31 - Güncelleme: 11 Ağustos 2017 - 18:37

Şanlıurfa’nın Balıklıgöl bölgesinde gelen yerli turistler 1 lira vererek yöresel kıyafet giyip 5 dakika da olsa Urfalı oluyorlar.

Balıklıgöl’da yöresel kıyafetleri yerli ve yabancı turistlere cüzi bir bedelle giydirerek tanıtıma büyük katkı sağlayan Ramazan YAYLAK Şanlıurfa 63 Haber’e yaptığı açıklamada; Balıklıgöl’de gelen turistlerimize yöresel kıyafetlerimizi giydirip gelen misafirleri buradan gülerek, eğlendirerek yolluyoruz, yaklaşık 22 yıldır turizme hizmet ediyorum. Burada gelen misafirlere yöresel kıyafetleri giydiriyoruz, tabi buraya gelen misafirlerimiz bu kıyafetleri giydiği zaman rahatlıkla Urfalı olmanın zevkini yaşıyorlar.  Kıyafetlere halkın ilgisi çok güzel çünkü dediğim gibi buraya gelen misafir bu kıyafeti giydiği zaman kahkahalar atarak gidiyorlar, bizim de Urfalı olarak tek temennimiz, tek isteğimiz gelen misafirlerin buradan huzurlu ayrılmasıdır.

Yöresel kıyafetleri 1 liraya giydiriyoruz.

Ramazan Yaylak;  Bu kıyafetler Şanlıurfa’mızın özellikle Arap bayanlarının giydiği yöresel Urfa kıyafetleridir, Şanlıurfa’mızı anlatıyor, biz bunu daha önce misafirlerimize sorduk Urfa’ya geldiniz Urfa kıyafetlerini giydiniz nasıl buldunuz? Şanlıurfa’ya gelip Urfalı gibi davranmak çok güzel deyip bizden memnun ayrıldılar ve biz de bu memnuniyeti göz önüne alarak balıklı gölde küçük bir tezgâhta gelen misafirlerimizi gönül hoşluğu ile gönderiyoruz. Fiyatlarımız gelen misafirlerimiz kişi başı 1 TL vererek burada kıyafet giyiyorlar tabi bu da hiç kimseyi etkilemiyor bizim amacımız gelen misafirleri memnun etmek. Şanlıurfa’mıza gönül rahatlığı ile gelebilirler. Turistlerin biz Balıklıgöl’e geldik. Şanlıurfa yöresel kıyafetlerini giydik. 5 dakikalığına da olsa Urfalı olduk. Gönül rahatlılığı ile ayrılıyorlar.

Şanlıurfa Teröre geçit vermez

Yaylak; Ben buradan tekrar sesleniyorum. Şanlıurfa’ya rahat bir şekilde dilediğiniz şekilde gelin. Şanlıurfa teröre müsaade eden bir yer değildir. Bunun üstüne basa basa söylüyorum. Kanım pahasına olsa ben bu gibi insanlara yer vermem. Bunlara izin verenlere de hiçbir zaman imkan sağlamam dedi.

Herkesin Urfalı gelip görmesi gerekir

İstanbul’dan Şanlıurfa’ya gelerek yöresel kıyafet giyip hatıra resim çektiren Oktay Yılmaz ve Özde Deniz ise 112 personeli olduklarını Urfa’ya gezi amacı ile geldiklerini belirterek Şanlıurfa halkı güler yüzlü insanlar, tarihi yerleri, yöresel kıyafetleri ve yemekleri çok güzel. Çok beğendik. Şanlıurfa herkesin görmesi gereken  bir şehir. Mutlaka herkesin fırsatını bulup gelip Urfa’yı görmelerini öneriyorum dedi.

ŞANLIURFA YÖRESEL GİYSİLER( BİRÇOĞU HALK OYUNLARINDA GİYİLİYOR)

KADIN GİYİMİ

Aba-Şale: Eskiden Arapların kabile reisleri, şeyhler tarafından kullanılırmış. Aba; Osmanlı dö­neminde kullanılan ve bir sokak kıyafeti olan Ferace'den esinlenerek Arap kültürünün de etkisi ile şimdiki halini almıştır. Bu giysi genellikle si­yah ve kahverengi renklerden yapılmıştır. Bekâr bayan­lar siyah, evli ve yaşlı bayanlar ise kahve­rengi kul­lanmışlardır. Ayrıca halk arasında aba şu şekilde tarif edilmektedir: "Aba" kelime olarak Arapçada "erkeğe mahsus olan" anlamına gel­mektedir. Kadınların giydiğine ise Şale denilir ve giysinin ön kenarları ile yaka çevresi sarı kaytanlarla çevrilidir.

Üç Etek: Yörede üç eteğe kaftan denilmekte­dir. Üç etek genellikle üst giysisi olarak kullanılan bir giysidir. Genç kızların giysileri daha güzel ve gösterişlidir. Üç eteğin yan dikiş yırtmaç boyu diz ile bilek arasındadır. Bu yırtmaçlar bazen bel hiza­sına kadar çıkar. Üç eteğin iç kısmına giydikleri şi­fon ya da organze üzerine sarma işlemeli kumaştan yapılan uzun bir elbisedir. Yakası hakim yaka ve kollar manşetlidir. Üç etek altına zıbın yerine, üstte içe yelek ve altına beyaz etek de giyilebilir.

Zıbın-Fistan (Entari): iç eteğin içine giydik­leri şifon ya da organze üzerine sarma işlemeli kumaş­tan yapılan uzun elbisedir. Yakası hakim yaka, kol­lar manşetli, ön bele kadar düğmeli yada fermuar­lıdır.

Sıhma (Yelek): Entarinin üzerine giyilen bez kumaştan veya el tezgâhlarında dokunan "hışvalı­" denen dokumadan yapılan kalınca yapılmış sıcak tutmaya yarayan bir yelektir.

Kuttuk-Guttik: Şanlıurfa yöresinin büyük aşiretlerinden Şeyhanlı Aşireti tarafından kullanılan bu giysi, Gumgum kumaşından yapılır. Cekete benzer uzun kolludur. Boyu diz ile kalça arasındadır. Üstü kalın siyah kaytanlarla süslenmiştir. Daha çok Siverek ve Viranşehir ilçemizde kullanılmakta­dır.

Şalvar (Tuman-Don): Pijamaya benzeyen bir alt giysidir. Paçaları bol kesimli olup lastik geçirilir. Zıbın veya eteğin altına giyilir.

Önlük: Yöredeki ismi Berivan veya Peşmal olarak bilinir. Üzeri çeşitli kanaviçe ve çift iğne süs­lemeleri ile desenlendirilmiş olup, sadeleri de var­dır. Kumaş rengi genellikle siyah tercih edilir. Her renk kullanılabilir.

Etek: El tezgahlarında dokunan culha parça­sından yapılır. Rengi beyazdır. Bunun dışında dö­kümlü kumaşlardan da yapılmakta ve her rengi kullanılmaktadır.

Neçek: Beyaz kumaştan olan bir başörtüsüdür.

İbriye: Kadınların beyaz neçek üzerine bağladıkları renkli bir kumaş parçasıdır. Genelde ipek veya satenden yapılır.

Köfi: Fes şeklinde yapılan karton kalıp üzerine uzun kumaş parçası sarma yoluyla elde edilen bir başlıktır. Daha çok Suruç ilçemizde kullanılmaktadır.

Çapık: Günümüzde çok nadir bulunmaktadır. Köfi'ye benzemekte olup biraz daha yüksektir. Tahtadan yapılan bir başlık üzerine Destmal (Neçek) denilen kumaş örtülür.

Taç-Gümüşbaşlık: Fesin içine karton kalıp konur, üstüne puşu sarılır ve en üst kısma da gümüş tepelik takılır. Ön kısmına "üçkor", yan kısımlarına "reşme" denilen gümüş takılar takılır. Arka tarafına floştan örülmüş bele kadar inen saç koru takılır. Bu başlığı varlıklı ailelerin genç kızlarının kullandığı bilinmektedir.

Tepelik: Başa takılan tacın (fes) üzerine tutturulur. ıst kısma telkari işlemeli, çevresi gümüş parparalarla oluşan saçaklarla süslüdür.

Üç Kor: Fesin alt alt kısmına alından yukarıya takılır. Ortasına yuvarlak ve mavi taşlı bir göbek, yanların da ise üç sıra zincir vardır. Reşme: Fesin iki yanına takılır. Şakaklardan yanağa doğru sarkar.

Kemer: Bele bağlanır. İki çeşit kemer var­dır. Çok renkli yün kemer ve gümüş kemer. Son yıllarda yün kemer işlenmediğinden, kostüme uygun kumaştan kemerler de kullanılmaktadır.

Yağlık-Marhama (Mendil): Yerli dokumadır. Kırmızı ve beyaz ipekten yapılır. Halk arasında beyaz mendilin dostluğu simgelediği, kır­mızı mendil ise gerektiğinde sevgi uğruna kanını akıtabileceği söylenmektedir.

Çorap: Saf yünden yapılır, elle işlenir. Genellikle yünün doğal rengindendir.

Postal: Deriden yapılır. Altı kösele ve topuksuzdur. Kırmızı, siyah ve kahverengi renkleri kullanılmaktadır.

ERKEK GİYİMİ

Şalvar: Kahverengi ve gri kabarden kumaştan yapılır. Şalvarın ayak bileğinden dize kadar olan kısmı dardır. Bacak arasındaki peyigi çok kısa veya çok uzun değildir. Uçkurun ucuna renkli püskül takılmaktadır.

Yelek: Arka beden ve kollar astardan yapılır. Ön beden ise şalvarlık kumaştan yapılır ve kollar kısadır. Yeleğin ön süslemesinde kaytan kullanılır. Küçük ve sık olarak dikilen düğmelerden dolayı kırk düğme yelek denilmektedir. Düğmeler Suriye'den gelmektedir. Günümüzde bulunmadığından, yelek kumaşından baskı düğmeler de kullanılmaktadır.

Gömlek (Köynek): Yerli dokuma kumaşlar­dan yapılır. Günümüzde düz kumaş ta kullanılmaktadır. Hakim yakadır. Kol ağzı saat kapağı denilen şekilde yapılmıştır. Krem, beyaz ve bej rengi kullanılabilir.

Şal (Bel bağı): Yerli dokuma kumaştan yapılır. Kuşak şeklinde bele sarılır. Rengi kahverengi ve turuncudur.

Puşu: ince ipek ve pamuktan dokunur. Beyaz, siyah, bordo ve renkli olanları da vardır. Kenarlarında sarkan iplerin uçlarına renkli püsküller takılır.

Pazubent: Pazuya takılır. Deri veya boncuklu olanı vardır. iç kısmına dua ve muska konulmaktadır.

Yağlık-Marhama (Mendil): Yerli dokumadır. Kırmızı ve beyaz ipekten yapılır. Beyaz mendil dostluğu simgeler; kırmızı mendil ise gerektiğinde sevgi uğruna kanını akıtabileceğini vurgu­lar.

Çorap: Saf yünden yapılır, elle işlenir. Genellikle yünün doğal rengindedir.

Postal: Deriden yapılır. Altı kösele ve to­puk­suzdur. Kırmızı, siyah ve kahverengi renkleri kullanılmaktadır. (Şanlıurfa 63 Haber)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ekinci Siverek kırsalında ziyaretlerde bulundu
Ekinci Siverek kırsalında ziyaretlerde bulundu
PKK'nın finans kaynağı sigara kaçakçılığına büyük darbe
PKK'nın finans kaynağı sigara kaçakçılığına büyük darbe