Abdurrahman Buluntu Hoca

Abdurrahman Buluntu Hoca

Urfa’nın yetiştirmiş olduğu en büyük din âlimlerindendir.1868 yılında Urfa’da doğdu.Ahmed Efendi’nin oğlu Abdurrahman Buluntu Hoca

06 Eylül 2017 - 00:41

Urfa’nın yetiştirmiş olduğu en büyük din âlimlerindendir.1868 yılında Urfa’da doğdu.Ahmed Efendi’nin oğlu Abdurrahman Buluntu Hoca'nın  torunu Şanlıurfa’nın eski milli Eğitim Müdürlerinden Nejat Ergüven, Buluntu hoca kütüphanesi için tarihi evi de tahsis etmişti.

Urfa’nın yetiştirmiş olduğu devrinin en büyük din âlimlerindendir. 1868 yılında Urfa’da doğdu. Buluntuzade Ahmed Efendi’nin oğludur. Daha ziyade halk arasında “Buluntu Hoca" diye tanınmıştır.

İlk hocası Hacı Mustafa Hafız Efendi’dir. Sonra da Hacı Ramazan Hafız Efendi’den Miftahizade Hasan Açanal ile birlikte ders aldı.

Daha sonra Suriye’ye giderek 10 yıl boyunca orada kalıp, ilim derslerini ilerletti. Arapça ve İbranice dillerini biliyordu. Ölümünden 15 yıl önce torunlarından Nejat Ergüven’den yeni Türk alfabesini öğrenmek istediğini ve öğrendiği bilinmektedir.

Suriye’den geldikten sonra medrese tahsilini tamamlamış, daha sonra amcası kızı İslim hanımla hayatlarını birleştirdi. 5 kızı ve 3 oğlu bu evlilikten dünyaya gelmiş, oğullarından birisi Çanakkale’de şehit düşmüştür. Diğer oğlu ise Suriye’de kuyuya düşmüş, 3’uncu oğlu ise kervanda hastalanıp hayatını kaybetmiştir.

Buluntu Hoca, Halil’ü Rahman medresesinde yıllarca ders vermiştir. Arap Hoca ve Zeki Hoca gibi birçok kişiye ders vererek onları yetiştirmiştir. Kendisine müftülük teklif edildiğinde yükünün ağır olduğunu söyleyerek kabul etmemiştir. Saraçzade Abbas Vasık Efendi'den ders aldığını söylemiştir. Osmanlı Devleti zamanında Boybeyi olan soyadı Cumhuriyet devrinde Buluntu olarak tescil edildi. 24.11.1967 yılında vefat edip cenazesi Halilürrahman gölünün güney tarafında bulunan Halilürrahman Camii haziresine defnedilmiştir.

Halil-ür Rahman Camii Haziresi

Halil-ür Rahman Camii' nin doğusuna bitişik küçük bir mezarlıktır. İçersinde, Şazeli Şeyhi Ali Dede ve Urfalı alim "Buluntu Hoca" nın (Abdurrahman Buluntu Efendi) türbeleri ile Osmanlı dönemine ait mezarlar bulunmaktadır.

Ayrıca bu mezarlıkta Urfalı alim ve evliyalardan Miftahizâde Abdurrahman Efendi, Miftahizâde Hacı Muhammed Efendi, Müderris Muhammed Efendi, Hacı Hafız Mustafa Efendi' nin mezarları yer almaktadır.

Bu mezarlıktaki şahidelerde Osmanlı şiir ve hat sanatının güzel örnekleri yer almakta, ancak di­ğer mezarlıklarda olduğu gibi tarihi mezarların üzerine yapılan yeni gömüler nedeniyle eski şahi­deler kırılarak yenileriyle değiştirilmekte, adeta bir tarih silinmektedir

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti Şanlıurfa İl Başkanından Birecik ve Halfeti Açıklaması
AK Parti Şanlıurfa İl Başkanından Birecik ve Halfeti...
Karaköprü Belediyesi’nden Yapılandırma Uyarısı
Karaköprü Belediyesi’nden Yapılandırma Uyarısı