Aile içi çatışma ve çocuklarda iletişim semineri

Aile içi çatışma ve çocuklarda iletişim semineri

Memorial Dicle Hastanesi tarafından Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde “aile içi çatışma ve çocuklarla iletişim” konulu seminer düzenlendi.

27 Ekim 2017 - 16:14

Şanlıurfa Siverek ve Diyarbakır’da bulunan Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Aile Destek Merkezleri destekleriyle ailelere yönelik, Memorial Dicle Hastanesi Klinik Psk. Özlem Soysal’ın “Aile içi çatışma ve çocuklarla iletişim” başlıklı sunumuyla seminer düzenlendi.

İlginin yoğun olduğu, Diyarbakır ve Siverek’te yapılan seminere yaklaşık 550 kişi katıldı. Seminerlerde anlattığı konunun önemine değinen Soysal, “Diyarbakır ve Siverek’te yapmış olduğumuz seminerlerin sonunda gelen sorular üzerine çocuklar ile aileleri arasındaki iletişiminin ne kadar zayıf olduğunu gördük. Ana-babanın çocuklarına karşı hoşgörü sahibi olmaları, onları desteklemeleri, çocukların bazı kısıtlamalar dışında, arzularını diledikleri biçimde gerçekleştirmelerine izin vermelidir. Evde kabul edilen ve edilmeyen davranışların sınırları belirlenmelidir. Bu sınırlar içinde çocuk özgür ve söz hakkı olmalı, duygu ve düşüncelerine saygı duyulmalı, çocuk kendini rahatlıkla ifade etmelidir. Davranışları kabul görmeli ve onaylanmalıdır. Çocuk sevgi, güven, teşvik görmeli, yetişkinler tarafından dikkatle dinlenmeli ve ikna edilerek denetlenmelidir. Bu sayede çocuk özgüven kazanır ve kendi kendine karar verip sorumluluk taşımasını öğrenir. Çocuk, girişim yeteneğine sahip olur. Ayrıca bu konuda yetersiz kalınırsa mutlaka uzmanlardan destek alınmalıdır” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Beyazgül'e Şanlıurfalılardan Destek Yağdı
Beyazgül'e Şanlıurfalılardan Destek Yağdı
ABD Askerleri Şanlıurfa Sınırındaki 6 Gözlem Noktasını Terk Etti
ABD Askerleri Şanlıurfa Sınırındaki 6 Gözlem Noktasını Terk...