Akbıyık, TRT’ye Urfalı Nezif’i anlattı

Akbıyık, TRT'ye Urfalı Nezif'i anlattı

Folklor Araştırmacısı-Şanlıurfalı Yazar Abuzer Akbıyık, TRT'ye Urfa’nın düşman işgalinden kurtuluşu ile ilgili türkünün hikâyesi ve “Nezif’in Ağıtı” ile ilgili Urfalı Nezif’in hikayesini anlattı.

10 Ağustos 2017 - 13:18 - Güncelleme: 11 Ağustos 2017 - 15:16

TRT İstanbul Televizyonu arşiv bölümünün hazırladığı “Dünden Bugüne “ programları kapsamında Folklor Araştırmacısı-Şanlıurfalı Yazar Abuzer Akbıyık ile bir saatlik çekim yapıldı.

Şanlıurfalı Folklor Araştırmacısı-Yazar Abuzer Akbıyık çekimin içeriği ile ilgili şunları ifade etti “ Bugün (10.08.2017 ) Ankara’daki büromda gerçekleşen TRT çekiminde, kendimi tanıttım, kitap ve diğer çalışmalarımdan bahsettim. 40 yıllık Şanlıurfa ile ilgili plak, kaset ve bant arşivi yaptığımdan bahsettim. Kaybolup yok olmaması için bu arşivimi Milli Kütüphane, TRT veya başka bir devlet kurumuna bedelsiz vermek istediğimi söyledim. Arşivimin dijital bir kopyası bende olsa yeterli dedim.

Konu ile ilgili olarak da; Türkü nedir, Türkülerin önemi nedir, Gençlerin türkülere ilgisi, Türkü hikayeleri üzerine konuştum. “Kolumu salladım toplar oynadı” adlı Urfa’nın düşman işgalinden kurtuluşu ile ilgili türkünün hikâyesi ve “Nezif’in Ağıtı” ile ilgili Urfalı Nezif’in hikayesini anlattım. Doğumdan ölüme kadar “Kültür” hayatımızın her safhasında gereklidir. Bu nedenle kültür, matematik, fizik, kimya gibi ilimlerden daha önemlidir. Dedim. Öncelikle, ilk ve orta öğretimde kendi kültürü hakkında dersler verilmesi gerektiğini ifade ettim. Bir genç okuldan mezun olurken kendi yöresi ile ilgili en az "iki türkü", "iki halk oyunu" bilmesi gerektiğini söyledim. Gençlerin türküyü sevebilmeleri için aslına sadık kalınarak gençlerin dünyasına hitap eden ve onların dinleyeceği ses rengi, kalitesi ve formatında (saunt) türkülerin yapılması gerekir dedim. TRT’de Anonim türküler yanında, beste türkülerin de arşive alınması gerektiğini söyledim. “Türkiye Müzik Merkezi” kurularak ülkemizde söylenen, Türkçe, Kürtçe, Arapça ve diğer dillerdeki ezgilerin bu merkezde toplanması gerektiğini ifade ettim. Bu çekimlerle ilgili TRT’den Beyza Özlem Hanıma, çekimleri yapan Mustafa İspir ve Ahmet Çuhadar’a teşekkür ederim. Bilindiği gibi, TRT arşivini halka ücretsiz olarak açtı. Eskiden arşive ulaşmak çok zordu ve ücretli idi.

Şimdi TRT Arşiv sitesinden  TRT arşivindeki pek çok filme ve ses kaydına ulaşmak mümkün. Çok isabetli bir girişim, TRT arşivini halka açma projede emeği geçenleri tebrik ederim. “İfadelerinde bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Haliliye Belediyesinden 31 Temmuz hatırlatması
Haliliye Belediyesinden 31 Temmuz hatırlatması
Hilvan içme suyu arıtma tesisi çalışmaları sürüyor
Hilvan içme suyu arıtma tesisi çalışmaları sürüyor