Akçakale’de Öğretmenlere Çölyak Hastalığı Anlatıldı

Akçakale'de Öğretmenlere Çölyak Hastalığı Anlatıldı

çölyak hastalığı, çölyak hastalığı belirtileri, çölyak hastalığı nedir belirtileri nelerdi, şanlıurfa çölyak, hasan doğan, akçakale

08 Mayıs 2018 - 16:38 - Güncelleme: 09 Mayıs 2018 - 13:05

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde öğretmenlere çölyak hastalığı konusunda bilgilendirme amaçlı bir seminer verildi. Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde öğretmenevinde verilen seminere milli eğitim müdürlüğü görevlileri ile kırsal mahallelerde görev yapan öğretmenler katıldı. Semineri düzenleyen Şanlıurfa Çölyak Dernek Başkanı Hasan Doğan yaptığı konuşmada çölyak hastalığı konusunda öğretmenlerin duyarlı olmasını istedi. Çölyak hastalığı nedir belirtileri nelerdir konularında öğrenci velilerinin bilgilendirilmesini ve bu konuda gereken hassasiyetin gösterilmesini isteyen Doğan, çölyak hastalığının erken yaşlarda tespit edilmesi halinde tedavisinin mümkün olabileceğini dile getirdi.

Doğan'ın konuşmasının ardından Çölyak Derneği eğitim hemşiresi Mehmet Dikme, çölyak hastalığı belirtileri konusunda öğretmenleri bilgilendirerek, "Özellikle çocuklardaki gelişim geriliği kusma, iştahsızlık, karin şişliği, ishal, kabızlık, hazımsızlık ve gaz gibi sindirime bağlı problemlerdir.

Bununla beraber, çölyak hastalığında gözlemlenen klinik tablo çok değişken olabilir. Örneğin, hastalık bazen tiroit yetmezliği, karaciğer yağlanması, kemik erimesi gibi bağırsak dışı organlarda gelişen hasarlar ile kendini gösterebileceği gibi, hiçbir yakınmaya sebep olmadan da sessizce ilerleyebilir. Çocuklarda gelişme geriliği, ishal, karın ağrısı, kusma, halsizlik ve diş çürükleri, yetişkinlerde ise şişkinlik ve ishal, çölyak hastalığının başlıca özellikleridir. Ancak çölyak hastası olan çocuklarda, kemik ve eklem ağrıları, öğrenme güçlüğü, davranış bozukluğu, ergenlik gecikmesi ve depresyon, yetişkinlerde ise kansızlık, ciltte kaşıntı ve içi su dolu kabarcıklar gibi geniş bir yelpazeye sahip olan yakınmalara rastlanabilir.

Çölyak hastalığının tanı ve tedavisindeki güçlük hem bulgu yelpazesinin bu kadar geniş olması, hem de görülen bütün bu bulguların hiçbirinin sadece çölyak hastalığına özgü olmamasından kaynaklanmaktadır" ifadelerine yer verdi.

2018/05/2018-05-08-16-43-46.jpg
2018/05/2018-05-08-16-43-47.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'nın İki İlçesi İçme Suyuna Kavuşacak
Şanlıurfa'nın İki İlçesi İçme Suyuna Kavuşacak
Yeni Hayvan Pazarında Hummalı Çalışma
Yeni Hayvan Pazarında Hummalı Çalışma