Alman Devi Üretimini Şanlıurfa’da Yapacak

Alman Devi Üretimini Şanlıurfa'da Yapacak

Dünya Sanayi devlerinden Alman Mannesman firması yöneticileri ve Arap dünyasından iş adamları Şanlıurfa’da iki günlük program düzenlediler

04 Mayıs 2018 - 14:19 - Güncelleme: 04 Mayıs 2018 - 15:23

Dünya Sanayi devlerinden Alman Mannesman firması yöneticileri ve Arap dünyasından iş adamları Şanlıurfa’da iki günlük program düzenlediler. TÜMSİAD Şanlıurfa Şubesi tarafından gerçekleştirilen organizasyon Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Mannesman Yönetim Kurulu üyeleri ve Türkiye CEO’sunun katıldığı programda, Organize Sanayi Bölgesinde inşaatı devam eden fabrikada incelemelerde bulunuldu. Valilikte gerçekleştirilen toplantıda ise yapılacak yatırım hakkında brifing verildi.

Vali Erin, “Dünyada ilk defa üretilecek bir ürünün Türkiye’de ve Şanlıurfa’da üretilecek olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz”

TÜMSİAD Şanlıurfa Şubesi tarafından yabancı yatırımcıların katılımıyla iki günlük bir çalışma programı düzenlendi. Almanya’dan gelen Mannesman heyeti Organize Sanayi Bölgesinde inşaatı devam eden fabrika ve yatırımları hakkında inceleme ve açıklamalarda bulundu. Katar’dan gelen iş adamları ise Şanlıurfa’da yapacakları yatırımlar için brifingler alıp taleplerini birinci ağızdan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’e aktarma fırsatı buldular.

DÜNYADA İLK DEFA ŞANLIURFA’DA ÜRETİLECEK

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin tarafından kabul edilen Alman Mannesman Firması yönetim Kurulu Başkanı ve yetkilileri dünyada ilk defa üretilecek bir ürünü Şanlıurfa’da imal edeceklerinin müjdesini verdiler. Çelikten daha sert ve daha dayanıklı plastiğe benzer bir maddeden boru ve ekipmanlarını üretecek olan Mannesman bu ürünlerin yüzde 85-90’ını yurt dışına satacak. Yatırım hakkında açıklamalarda bulunan Mannesman Türkiye CEO’su Ertan Bayar, “Yaptığımız Ar-Ge çalışmaları sonucu ürettiğimiz bir ürünü Şanlıurfa’da üreteceğiz. Bu ürün çelikten daha dayanıklı ve sağlam.. Maliyeti ise daha az.. Daha şimdiden birçok dünya devi marka ile satış çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Biz Şanlıurfa’da sadece petrol, doğalgaz veya su için borular üretmeyeceğiz. Sanayinin birçok alanında kullanılan değişik ebatlarda boru ve ekipmanlarını üreteceğiz. Ve bu ürünlerin üzerinde ‘Made in Turkey’ yazacak. Bu gururu ülkemize yaşatacağımız için heyecanlıyız. Mannesman Firması Yönetim Kurulu Başkanımız Jurgen Shafstein, Genel Müdürümüz Miguel Nagel ve Yönetim Kurulu Üyemiz Abdullah İmir ile birlikte fabrika inşaatımızda incelemelerde bulunduk ve sayın Valimize yatırımlarımız hakkında bilgi verdik. Birçok il ve ülkeden bu yatırımı kendileri ile birlikte yapalım diye cazip teklifler aldık ama biz bu üretimi Şanlıurfa’da gerçekleştireceğiz” dedi.

BU YATIRIM DAHA BAŞKA YATIRIMLAR İÇİN DE REFERANS OLACAK

Ziyaret hakkında görüşlerini açıklayan Vali Abdullah Erin ise, Şanlıurfa’ya atandığında aldığı en güzel yatırım haberinin bu olduğunu söyledi. Vali Erin, “Bir dünya markasının Şanlıurfa üretileceğini bilmek çok güzel bir duygu.. Biz Vaillik olarak her zaman sizlerin yanında ve yardımcısı olacağız. İnanıyorum ki; bu yatırım bundan sonraki büyük yatırımlar için de referans olacak” şeklinde konuştu.

MANNESMAN YÖNETİM KURULU BAŞKANI: KENDİMİZİ EVİMİZDE GİBİ HİSSEDİYORUZ

Mannesman Yönetim Kurulu Başkanı Jurgen Shafstein yaptığı değerlendirmede Şanlıurfa’da yatırım yaptıkları için duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Jurgen Shafstein “Bu yatırımı severek ve isteyerek Şanlıurfa’da yapıyoruz. Burada kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Başka yerlerden talep gelse de biz burada kalacağız, bir yere gitmeyeceğiz. Ürettiğimiz ürünlerin yüzde 85-90’ını ihraç ederek Şanlıurfa’nın ihracat potansiyeline katkı sunacağız” şeklinde görüş belirtti.

KATAR HEYETİ TARIMSAL ALANLARDA YATIRIM YAPMAK İSTİYOR

TÜMSİAD’ın daveti sonucu Şanlıurfa’ya gelen Katar heyeti Gıda ve Tarım alanlarında yatırımlar gerçekleştirmek istiyor. Özellikle yumurta ve yem sektörlerinde yoğunlaşmak isteyen heyete Karacadağ Kalkınma Ajansında Şanlıurfa’nın yatırım fırsatları ile ilgili bilgiler verildi. TKDK ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerinin de hazır bulunduğu toplantıda Şanlıurfa’da yapılabilecek yatırımlar ve avantajları hakkında bilgi verildi. Akşam Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ile bir araya gelen heyet yapmak istedikleri yatırımlar ve beklentileri hakkında Şanlıurfa Valisi Erin ile direkt olarak görüşme şansı buldular.

SADE: ŞANLIURFA’NIN YARINLARI BUGÜNÜNDEN DAHA AYDINLIK OLACAK

İki günlük program hakkında değerlendirmede bulunan TÜMSİAD Şeanlıurfa Şube Başkanı M.Sadık Sade, uzun zamandır yürüttükleri çalışmaların ürünlerini almaya başladıkları ve bununla gurur duyduklarını ifade etti. Özellikle Alman Mannesman Firmasının fabrika temellerinin yükseldikçe kendilerinin daha da heyecanlandığına dikkat çeken Sade, “Bir Şanlıurfalı olarak bu gibi işlere vesile olmaktan büyük onur duyuyoruz. Yüzlerce ailenin açılan bu kapılardan ekmek yiyeceğini bilmek bizim için duyguların en güzeli. Sayın Valimiz atandığı günden itibaren her türlü yatırım fikrimizde önümüzü açtı. Yardımlarından dolayı kendilerine minnettarız. İnşallah Şanlıurfa’nın yarınları bugününden daha aydınlık olacaktır” dedi.

Vali Abdullah Erin ise yaptığı açıklamada Şanlıurfa’nın, yeni dönemde yatırım, üretim ve istihdam merkezi olma konusunda ciddi çalışmalar yürüttüklerine dikkat çekti. TÜMSİAD’a yaptığı yatırım çalışmaları nedeniyle teşekkür ettiklerini belirten Vali Erin, “Valiliğimiz, TKDK, Ajans, OSB ve ilgili tüm kurumlarımız Şanlıurfa’nın önündeki fırsatları değerlendirmeye çalışıyoruz. OSB’lerimizin alt yapısını iyileştirmeye çalışırken, bir yandan da yeni ihtisas sanayi bölgelerinin oluşturulması konusunda Bakanlarımız ve Milletvekillerimizin desteğiyle iyi mesafeler alıyoruz. Şanlıurfa sadece tarımın merkezi değil, tarıma dayalı sanayinin de merkezi ve aynı zamanda diğer sanayi alanlarında da branşlaşan ve uzmanlaşan bir şehirdir. Bu gelişmelerin daha da hızlanacağını biliyoruz. İki gündür TÜMSİAD Başkanımızla birlikte bir dünya markasının ilimizde yaptığı çalışmaları değerlendiriyoruz. Bu firmanın üretimi sonucu daha ilk yıldan itibaren ihracat rakamlarımız 150 milyon dolardan, en az 1 milyar dolara çıkacak. Fabrikasında 500’den fazla personel çalışacak. Ayrıca ilimizde misafir ettiğimiz Suriyeli ve Arap ülkelerinden gelen yatırımcıların da yatırım fikirlerini değerlendiriyoruz. Onların da ülkelerinde daha önce yaptıkları yatırımları buralarda yapmalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Yaptığımız görüşmelerden olumlu neticeler aldık. Bu yatırımların gerçekleşmesi bu memlekete yapılabilecek en büyük iyiliktir. Tarımı önemserken, sanayiyi ihmal etmeyeceğiz. Sanayiye ağırlık verirken de tarımı ihmal etmeyeceğiz. Biri diğerinin alternatifi değildir. Birbirini tamamlayan sektörlerdir. TÜMSİAD’a bu irtibatlarından dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

2018/05/2018-05-04-14-21-51.jpg
2018/05/2018-05-04-14-21-53.jpg
2018/05/2018-05-04-14-21-53_1.jpg
2018/05/2018-05-04-14-21-55.jpg

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • misafir
  1 yıl önce
  urfa merkez ve ilçelerinde iş adamlarımızın yeni fabrikalar tesisler açmasının faydalı olacağına inanıyorum
 • misafir
  1 yıl önce
  emeği geçenlere teşekkürler
 • dogan mızrakçı
  1 yıl önce
  almanların işi kalmadı urfada yatırım yapacak almanca bilen yönetici varmı bizde acaba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özyavuz Hafta Sonu Mesaisini Kırsalda Geçirdi
Özyavuz Hafta Sonu Mesaisini Kırsalda Geçirdi
Murat Yalçınkaya Avrupa Şampiyonu Oldu
Murat Yalçınkaya Avrupa Şampiyonu Oldu