Ambalaj atıkları tüketiciye 15 milyar TL fatura çıkarabilir

Ambalaj atıkları tüketiciye 15 milyar TL fatura çıkarabilir

Yeni kanun teklifi kabul edilirse şirketlerin ambalaj atıklarının toplanması için ödediği para 120 milyon TL’den 15 milyar TL’ye çıkabilir.

26 Kasım 2018 - 11:09

Yeni kanun teklifi kabul edilirse şirketlerin ambalaj atıklarının toplanması için ödediği para 120 milyon TL’den 15 milyar TL’ye çıkabilir. Bu bedelin son tüketiciye yansıtılacağı konuşulurken depozito sistemi bu probleme çözüm olabilir.

Türkiye enflasyonla topyekûn mücadele ederken, diğer taraftan üreticiler, bir takım yeni uygulamaların “fiyatlar üzerinde ekstra yük oluşturabileceği” uyarısında bulunuyor. Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin “Geri Kazanım Katılım Payı” başlıklı maddesine göre, 1 Ocak itibarıyla tüketiciler, market poşetlerine en az 25 kuruş ödeyecek. Meclis'te görüşülen kanun teklifine göre, tüketicinin cebine yansıyacak tek madde bu değil. Ambalajlı ürünü piyasaya süren şirketlerin devlete yapmış olduğu çevre katkı payının da artması öngörülüyor. Bu bedelin de perakende fiyatları etkileyebileceği belirtiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Halfeti'de Silahlı Kavga 4 Yaralı
Halfeti'de Silahlı Kavga 4 Yaralı
İŞKUR Önünde Uzun Kuyruklar Oluştu
İŞKUR Önünde Uzun Kuyruklar Oluştu