Araç alım ve satımında mutlaka devrini yapın

Araç alım ve satımında mutlaka devrini yapın

Şanlıurfa 63 com,  Şanlıurfa Oto Galericiler Kooperatifi Başkanı Başkanı Mehmet Yaşar Bozkurt ile 2.el araçların alım ve satımı ile ilgili röportaj yaptı.

09 Kasım 2017 - 14:24

Şanlıurfa 63 com, Şanlıurfa Oto Galericiler Kooperatifi Başkanı Başkanı Mehmet Yaşar Bozkurt ile 2.el araçların alım ve satımı ile ilgili röportaj yaptı.

Sizi tanıyabilirmisiniz?

Şanlıurfa Oto Galericiler Yapı Kooperatif Başkanlığını yürütüyorum.

2. el araç alırken sahte çeklerden dolayı bazı vatandaşlar mağdur oldu siz bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Biz daha önce de verdiğimiz demeçler de vatandaşın oto alım satımlar da çok dikkatli davranması lazım, bu dikkatte nasıl olur? İşini sağlam etmesi lazım, satan adamın parasını almadan devrini vermemesi lazım ve ya almış olduğu çeki, senedi sorgulaması lazım ilgili yerlerden, bankalardan sorgulaması lazım fakat en sağlam yolu satıcının parasının tamamını almadan devir için vekâlet vermemesi lazım. Bu konular da sıkıntı yaşanıyor satan kişinin devri verdikten sonra araç üzerinde hiçbir hükümlülüğü kalmıyor o yüzden parası da ziyan oluyor, parasına zarar geliyor devri vermeden parasını alması gerekiyor. Tabi bu noktada para verip de işi sonuçlandırmayanlar var alışverişler de iki tarafta dikkat etmesi lazım çünkü araç konusu basit bir konu değil aracın iyice irdelenmesi lazım, kaydının kontrol edilmesi lazım, sorgulanması lazım. Gündem de araç var tamam ama fakat evrak üzerinde ki kayıtlardan sahtekârlık yapılan noktalar var bunlara dikkat etmek lazım, bunlara dikkat edildiği zaman hiç kimsenin de zarar göreceğini zannetmiyorum.

Sahte çek nasıl anlaşılır?

Çok kolay, şimdi sen malını getirmiş satıyorsun devrini verme paranı al, en azından iki tarafta birbirine güvenmiyorsa noter de al gülüm ver gülüm zaten noter ortamında satış yapılırken satıcıya döner der ki, paranızı aldınız mı? Paranız tamam mı? O da tamam aldım derse imzaya sunuyor. Eğer paramı almadım derse noter görevlisi zaten onu imzalatma şansına sahip değil! Çünkü bu resmi evrak, resmi evrak üzerinden parasının alıp devrini yapacak.

Araç devirlerinde neye dikkat edilmeli?

Şanlıurfa halkı bu konuda tabi ki duyarlıdır fakat şöyle bir şey var mesela devir alınırken devir masrafı vardı vergi vs. yatırılırdı, vatandaş imtina gösterirdi. Devir almak için fakat sağ olsun devletimiz şimdi bunu kolaylaştırdı. Şimdi alım satım vergisi falan yok. Sadece notere gidiyorsun çok basit bir parayla aracın devrini yapıyorsun. Bu noktada da ikinci bir sorunla karşılaştık, trafik sigortaları yüksek diye satın alınan aracın mal sahibinin adına daha önceden yapılmış sigortasından dolayı bazı alıcılar devir almakta imtina gösteriyor en azından bu sigorta ölmesin, sigorta bitene kadar kullanayım diye. Fakat bunlar çok basit düşünceler, çok basit meblağların üzerinde durulan konular bence herkes aracını alıp satarken alan da devrini alsın satan da devrini versin, satan için de risk var alan için de risk var.

Araç devir yapılmadığı takdirde riskler nelerdir?

Satan için risk nedir? Devri vermediği zaman alan kişi gidip Allah muhafaza bir kaza yapar, bir yolsuzluğa karışır, nahoş bir olaya karışır bu sefer satan kişinin de sorumluluğu var adından çıkmayana kadar o araçtan o kişi sorumlu bunlara dikkat etmek lazım. Peşin alışverişler hepsinden sağlıklı, çekle verildiği zaman bu sefer devrini vermemesi lazım, çekin karşılığını alana kadar o devri vermemek lazım.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Ben teşekkür ederim bu imkanı bize verdiğiniz için.

İkinci El Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 20 Şey

İkinci el araç almak ekonomik olarak daha avantajlıdır ama belli riskleri de beraberinde getirir. Aracın kazalı olup olmaması, motorunun durumu, kaç kilometre yaptığı gibi pek çok kriter aracı satın alırken, dikkat etmeniz gereken risklerdir. İkinci el araç alırken, dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

İyice araştırın ve almak istediğiniz aracın piyasasını öğrenin. İnternet üzerinden yapılan fiyatlandırmalar pazarlık olasılığı düşünülerek yazıldığından genel olarak biraz fazla olabilir. Türkiye Sigorta Birliği’nin yayınladığı güncel listeye göre aracın kasko değeri hesaplatın.

Almak istediğiniz aracın ikinci el piyasasını da öğrenin. İleride siz de elinizden çıkarmak isteyebilirsiniz..

Karar kıldığınız aracın ruhsattaki şase numarası ile motor şase numarasının aynı olup olmadığını kontrol edin. Böylece aracın çalıntı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Olası bir para kaybı ve aracı sizin çalmadığınızı ispatlamanız gereken adli süreçten de kurtulmuş olursunuz.

Aracın kaza kaydını mutlaka sorgulatın.

Aracı görmeye mutlaka gündüz gidin ve havanın yağışsız olmasına dikkat edin.

Aracın sicilini mutlaka sorgulatın. Araba kiralamadan ya da ticari taksiden dönme araçlar piyasada fazlaca mevcut. Bu tür birçok aracın kilometresi geri çekilebiliyor, dikkatli olun.

Yanınızda mutlaka araçtan anlayan biri olsun. İmkanınız varsa yanınıza otomobil ustası alın.

Aracı satın almadan önce gündüz ilk çalıştıran siz olun, bu sayede aracın ilk çalışmasındaki sorunları rahatça görebilirsiniz.

Aracı ilk olarak dıştan kontrol edin. Boyanan kısmı, paslı yeri var mı diye güzelce bakın. Aracın tampon gibi plastik bölümündeki lokal boyalar ciddi bir sorun teşkil etmez. Ancak aracın tavanı ya da kaputundaki boya aracın ciddi bir kaza geçirdiğinin işaretidir. Aracınıza her iki yandan da düz bir çizgi üstünden bakın. Yansımalar boya görmemiş araçta düzgündür ve simetriktir. Bu sayede aracın boyalı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yine de en garanti yöntem bir ustanın aletle ölçüm yapmasıdır.

Aracın duruşuna bakın. Eğer bir yöne doğru eğrilik varsa süspansiyon sıkıntısı var demektir.

Motoru çalıştırmadan önce mutlaka kaputu açarak içini kontrol edin. Yağ sızıntısı var mı, kopuk kablo var mı vb. şeylere dikkat edin.

Motoru çalıştırırken hemen çalışıp çalışmadığına dikkat edin. Aracı 3-4 dakika gaza basmadan çalışır vaziyette bekletin ve aracın sesini dinleyin. Anormal sesler motorla ilgili arızanın habercisidir.

Daha sonra yaklaşık 1 dakika araca yarım gaz verin ve egzozdan salınan dumanın rengine bakın. Eğer renk mavi ise bu size aracın motorunda bir sıkıntı olduğunu bildirir. Çeşitli yöntemlerle bu durum kamufle edilse de buji kontrolünde bu durum ortaya çıkar. Eğer duman siyah ise araç fazla yakıt yakıyordur ve bakım zamanı geçmiştir demektir. Dumanın rengi çok yoğun bir beyazsa bu da silindirlere su karıştığının habercisidir. Normal olan az miktarda beyaz duman ve 1-2 damla su çıkmasıdır.

Motora gaz verdiğinizde egzozu dikkatle dinleyin ve susturucunun patlak olup olmadığını anlamaya çalışın.

Araçla yola çıkmadan rolantide ne kadar sarstığına bakın. Sarsıntı fazlaysa aracın ateşleme sistemi arızalı olabilir.

Son olarak da aracı sürerek kontrol edin. 1. viteste el freni çekili olarak arabayı kaldırmayı deneyin. Böylelikle el freninin çalışıp çalışmadığını anlayın.

Aracı sürerken mutlaka araçtan gelen sesleri dinleyin. Anormal bir durum varsa bunu kontrol ettirin.

Araç ile boş bir alanda 180 derece dönerek akslardan ses gelip gelmediğini kontrol edin.

Son olarak da düz bir çizgide giderken aracın direksiyonunu kontrollü olarak bırakın ve aracın sağa sola çekme yapıp yapmadığını kontrol edin.

Araç içinize sindiyse son olarak emin olmak için mutlaka servislerde bulunan ekspertize cüzi bir bedel karşılığında sokun ve aracı almaya öyle karar verin. (Şanlıurfa 63 COM-Özel Haber)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa’da muhtarlar bir araya geldi
Şanlıurfa’da muhtarlar bir araya geldi
Ceylanpınar Belediyesi Muhtarlar Gününü Kutladı
Ceylanpınar Belediyesi Muhtarlar Gününü Kutladı