Artık Yeter Sağlıkta Şiddet Son Bulsun

Artık Yeter Sağlıkta Şiddet Son Bulsun

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Kılıç Güneş’in darp edilmesi olayında sonra Sağlık ile ilgili STK’lar artık yeter sağlıkta şiddet son bulsun feryad ediyoruz artık.Dediler

15 Aralık 2018 - 21:17 - Güncelleme: 15 Aralık 2018 - 21:35

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Kılıç Güneş’in darp edilmesi olayında sonra Sağlık ile ilgili STK’lar Şanlıurfa Tabip Odası, SES, Türk Sağlıksen, Sağlıksen, Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği ve Demokratik Hekim Girişim ortak basın açıklaması yapacak.

Yine bir hekime şiddet olayıyla karşı karşıyayız. Her gün bu şiddet olaylarını değişik biçimlerde yaşıyoruz. 14.12.2018 saat 16 civarında Şanlıurfa Mehmet Akif İnan hastanesinden evine gitmek için hastane otoparkına giden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Kılıç Güneş sağlık kuruluna başvuran bir kişi tarafından durdurulmuş, sağlık kurulunda neden askerlik için çürük vermediniz diyen şahıs hekim arkadaşımıza saldırmıştır. Yüzüne, karnına ve sırt kısmına darbe alan hekim arkadaşımız etraftakilerin müdahalesi ile saldırgandan kurtulabilmiş ve acil serviste tedavi altına alınmıştır. Saldırgan göz altına alınmış olup adli süreç STK avukatları tarafından takip edilmektedir.

Daha önce de uyardığımız gibi çıkan torba yasa sağlıkta şiddeti önleyici hiçbir yasal düzenleme içermemektedir. Yasa yapıcıların bunu anlaması için kaç sağlık çalışanın daha şiddete uğraması hatta ölmesi gerekmektedir.

Daha önce ki dönemlerde de sunduğumuz gibi Ceza muhakemeleri kanununa tutuklanmanın ertelenmemesi ve diğer kamu görevlilerine yapılan şiddete karşı verilen cezaların sağlık çalışanlarına yapılan şiddette de uygulanmasının eklenmesini talep ediyoruz.

Pazartesi günü Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma Hastanesi Önünde saat 12:30’da, yaşanan şiddet olayına ve ülkedeki sağlıkta şiddete karşı Ş.Urfa’da sağlıkla ilgili bütün STK’lar ile beraber Şanlıurfa Tabip Odası, SES, Türk Sağlıksen Şanlıurfa, Sağlıksen Şanlıurfa, Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği ve Demokratik Hekim Girişimi ile beraber basın açıklaması yapılacağını duyuruyoruz. Bu nedenle bütün sağlık çalışanlarına ve kamuoyuna buradan çağrı yapıyoruz. Sağlıkta şiddete karşı hep beraber tepkimizi ortaya koymaya davet ediyoruz. Caydırıcı Sağlıkta şiddet yasası talebimizi katılımcı Stk’lar olarak buradan tekrarlıyor ve takipçisi olacağımızı yetkili organlara bildiriyoruz.Artık Yeter Hayati Olan Sağlık Hizmetlerini Sürdürebilmek İçin Hayatımızdan Oluyoruz.İfadelerine yer verildi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mehmet
    6 ay önce
    Geçen hafta doktora gittik... iyileşip gel dedi doktor bey ....internetten baktık gergedan virüsü imiş ...Çok yardımcı oldular sağolsunlar....
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Takla Atan Motosikletin Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Takla Atan Motosikletin Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Budak Ailesinin Acı Günü
Budak Ailesinin Acı Günü