Aziz Hoca’dan Tılfındır Önerisi

Aziz Hoca'dan Tılfındır Önerisi

Şanlıurfalı Abdülaziz Kutluay Aziz Hoca, Tılfındır Tepesine Urfa’nın fethini simgeleyen Urfa’nın fethini Arap, Türk ve Kürt, ortak mimarisinde bir cami yapılması önerisinde bulundu

06 Nisan 2018 - 09:38 - Güncelleme: 06 Nisan 2018 - 23:44

Şanlıurfalı Abdülaziz Kutluay Aziz Hoca, Tılfındır Tepesine Urfa’nın fethini simgeleyen Urfa’nın fethini Arap, Türk ve Kürt, ortak mimarisinde bir cami yapılması önerisinde bulundu.

Abdülaziz Kutluya Aziz Hoca, Ne olursa olsun Tılfındır Tepesi’nin tarihi bir anısı ve manevi bir birikimi olması anısına Urfa’yı seven Urfalılar ve Urfa’nın değerli idarecileri! Bir gün bu tepenin maddi, manevi veya efsanevi veya geleneksel değerini anlayacaklar.

İslam adına Aziz Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in Aziz Sahabelerini özellikle Medine’den kalkıp bu bölgelere gelen, bizlere İslam davetini ulaştıran, başta İyad bin Ganem ve onun arkadaşları olan mücahidler anısına bir vefa borcu olarak, maddi manevi değeri ne olursa olsun isterse hiçbir anlamı olmasın sadece Urfa’da sıradan yüksek bir tepe olarak ta olsa o tepeye Urfa’nın fethini simgeleyen Urfa’nın fethini nesillerimize unutturmamak için Arap, Türk ve Kürt, ortak mimarisinde bir cami yaparlar ve adına da Fetih Camii derler. El-Cezire bölgesinin özellikle Urfa’nın fethine gelen sahabelerin isimlerini de bir kitabe üzerine yazdırıp o fatihleri geleceğin fatih nesillerine ulaştırırlar.

Urfalı Araplar İyad bin Ganem’i, Urfalı Türkler ise İmadeddin Zengi’yi, Urfalı Kürtler ise Salahaddin’i Eyyubi’yi, bilecek tanıyacak ve rahmetle yad edeceklerdir.

Onlara bu fethi müyesser kılan yüce Allah’a şükür ederek tarihe şan veren aziz ecdadlarını unutmadan memleketlerinin değerini bilip geçmişi hüsn-u yad edip geleceklerini ilel ebed payidar ederler.(Şanlıurfa 63 Haber-Son Dakika Urfa Haberleri)

URFA BÖLGESİNE GELEN SAHABELER

1-İyad bin Ganem el-Fihri

2-Velid bin Ukbe

3-Ebu Musa el-Eş’ari

4- Safvan bin Muattal

5- Osman bin Ebil As Es-Sakafi

6- Haşim bin Utbe el-Mirkal

7-Said bin Amr bin Hizyem el Cumahi

8-Umeyr bin Sa’d el Ensari

9-Furat bin Hayyan

10-Habib bin Mesleme el Fihriy.

11-Ömer bin Sa’d bin Ebi Vakkas.

12-Abdullah bin İtban el Ensari.

13-Suheyl bin Adiyy el Ezdiy.

14-Halid b. Urfute b. Ebrehe b. Sinan el-Leysi

15-Ziyad bin Hanzale et-Temimi.

16-Hind bin Amr el-Cumeli

17-Vebisa bin Mabed.

18-Hubeyre bin Mesruk

19-Halid bin Velid’in,Urfa’ya geldiği şüphelidir.

2018/04/2018-04-06-09-42-00.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Raftingde korku dolu anlar
Raftingde korku dolu anlar
Beşinci kattan düşen kedisi için 190 bin lira harcadı
Beşinci kattan düşen kedisi için 190 bin lira harcadı