Bakan Fakıbaba, Üzüm Üretimimiz % 20 Arttı

Bakan Fakıbaba, Üzüm Üretimimiz % 20 Arttı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Şanlıurfa AK Parti Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba,Son 15 yılda yaş üzüm üretimimiz yüzde 20 artışla 3,5 milyon tondan 4,2 milyon tona yükselmiştir.Dedi

08 Kasım 2017 - 13:32

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Şanlıurfa AK Parti Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, "Son 15 yılda yaş üzüm üretimimiz yüzde 20 artışla 3,5 milyon tondan 4,2 milyon tona yükselmiştir. Kuru üzüm üretimimiz ise 310 bin tondur. Kuru üzümde ihracatımız 2016 yılında 420 milyon dolar, ihracat miktarı 236 bin ton; 2017 yılı ilk sekiz aylık dönemde ise 240 milyon dolar olmuştur, ihracat miktarı 158 bin tondur" dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Şanlıurfa AK Parti Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, TBMM Genel Kurulu'nda, bağcılık sektörü ve 'üzüm üreticilerinin sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi' amacıyla komisyon kurulması hakkında konuştu.

Türkiye'nin kuru üzüm ihracatında dünyada ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Fakıbaka, "Türkiye, kuru üzümde dünya pazarlarının neredeyse yarısını tek başına kontrol edebilmektedir. Sultani üzümün ana vatanı Ege'dir. Dünyada tüketicilerin büyük çoğunluğu da sultani çekirdeksiz üzümü talep etmektedirler. Ülkemizde 243 bin üretici tarafından 440 bin hektar alanda ortalama 4 milyon ton yaş üzüm üretimi gerçekleşmektedir. Son 15 yılda yaş üzüm üretimimiz yüzde 20 artışla 3,5 milyon tondan 4,2 milyon tona yükselmiştir. Kuru üzüm üretimimiz ise 310 bin tondur. Kuru üzümde ihracatımız 2016 yılında 420 milyon dolar, ihracat miktarı 236 bin ton; 2017 yılı ilk sekiz aylık dönemde ise 240 milyon dolar olmuştur, ihracat miktarı 158 bin tondur" değerlendirmesinde bulundu.

"Asma yaprağını da sigorta kapsamına dahil ettik"

Üzüm üretimini arttırmak amacıyla önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Fakıbaba, "Üzüm üreticilerine birçok konuda önemli destekler sağlıyoruz. 2005 yılında başlatılan sertifikalı fidan desteğiyle 2005-2015 döneminde toplam 8 milyon Türk lirası destek verdik. 62 bin 789 dekar alanda kapama bağ tesis edilmesini sağladık. Üzüm üreticilerine dekara 13 Türk lirası mazot ve gübre desteği veriyoruz. Ayrıca, organik tarım, iyi tarım uygulamaları, örtü altı desteği, biyoteknik ve biyolojik mücadele gibi konularda destek veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Tarım sigortaları kapsamında üreticilerimizin poliçe bedelinin yüzde 50'sini destekliyoruz. 2017 yılında TARSİM kapsamını genişlettik. Asmalar, dolu, yangın, hortum, sel ve su baskını, kar ağırlığı, heyelan ve deprem risklerinde de teminat kapsamına alındı. Asmalarda, üzümün yanında asma yaprağını da sigorta kapsamına dahil ettik. Kırsal kalkınma destekleri kapsamında işleme, paketleme ve depolama yatırımlarına verdiğimiz yüzde 50 hibe desteğimiz de devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

"Okullara Kuru Üzüm Dağıtımı Programı devam etmektedir"

2018 yılında Bağcılık Sektöründe Kapasite Geliştirme Projesi'ni başlatacaklarını açıklayan Fakıbaba, "Bu projeyle bağcılık sektöründe stratejilerin belirlenmesi, üretim ve verimliliğin artırılması, ihracat potansiyelimizin ve katma değerin genişletilmesi hedeflerimiz arasındadır. Proje kapsamında, bağcılık sektörünün mevcut durumunun ortaya çıkarılması ve kapasitenin geliştirilmesine yönelik çalışmaları yürüteceğiz" şeklinde konuştu.

Fakıbaba şunları kaydetti:

"Kuru üzümde fiyat istikrarsızlığı dolayısıyla 12 Eylülde TMO'ya müdahale alım görevi verildi. TMO 9 no.lu kalite kuru üzüm için 4 lira/kilogram fiyat açıklayarak 18 Eylül'de alımlara başladı. TMO 1.325 üreticiden yaptığı, toplam yaklaşık 5 ton alım karşılığında 18 milyon Türk lirası ödeme yaptı. Alımlar devam etmektedir. Müdahale öncesi 3,5 Türk lirası/kilogram seviyesinde olan kuru üzüm fiyatı, müdahale sonrasında 4,20 Türk lirası/kilogram seviyesine yükselmiştir; dolayısıyla müdahale amacına ulaşmıştır. Çocuklarımızın yeterli ve dengeli beslenmesi amacıyla Okullara Kuru Üzüm Dağıtımı Programı devam etmektedir. Program, Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının katkılarıyla uygulanmaktadır. 2015 yılında başlayan program, bu yıl da devam edecektir. 2017-2018 eğitim öğretim döneminde 81 ilimizde 32 binin üzerindeki okulda 6 milyonun üzerindeki öğrenciye 25 gramlık paketler halinde kuru üzüm dağıtıyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yades ile 7 bin 500 vatandaşa ulaşıldı
Yades ile 7 bin 500 vatandaşa ulaşıldı
Haliliye’de 158 bin ağaç toprakla buluşturuldu
Haliliye’de 158 bin ağaç toprakla buluşturuldu