Bakan Soylu Ülkesine Dönen Suriyeli Sayısını Açıkladı

Bakan Soylu Ülkesine Dönen Suriyeli Sayısını Açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları sonrası ülkesine dönen Suriyeli kardeşlerimizin sayısı 291 bin 790 dedi

22 Aralık 2018 - 22:22 - Güncelleme: 22 Aralık 2018 - 22:31

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları sonrası ülkesine dönen Suriyeli kardeşlerimizin sayısı 291 bin 790” dedi. Bakan Soylu ayrıca, Türkiye’de yakalanan 96 bin Afgan uyruklu sığınmacının 30 binini de ülkelerine gönderdiklerini belirtti.

Edirne'de, özel bir tesiste düzenlenen 2. Düzensiz Göçle Mücadele Koordinasyon Toplantısı'na katılan İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, göçün 21. yüzyılın en önemli sorunu olarak karşılarında durduğunu belirtti. Soylu, sığınmacı konusunda Avrupa'nın neredeyse sınıfta kaldığını belirterek, “Şimdi özellikle bir taraftan yabancı düşmanlığı büyüyen Avrupa, ırkçılık bir hastalık olarak neredeyse bütün vücudunu saran Avrupa hükümetleri bugün göç yüzünden önemli bir zorluk yaşamaktadırlar” dedi.

'Sadece politika değişikliği ile göç yüzde 70,3 oranında azaldı'

Bakan Soylu, Mayıs 2018 döneminde göçmen konusu ile ilgili yaptıkları bir politika değişikliğine dikkat çekerek, “Geçtiğimiz Mayıs ayında aldığımız bir karar ve birimlerimize gönderdiğimiz bir yazı ile batı illerimizde yakalanan düzensiz göçmenlerin hiçbir şekilde serbest bırakılmaması. Bu da meselenin caydırıcılığı açısından çok önemlidir. Hemen geri gönderme merkezlerimize ondan sonrada gereğini yerine getirebilmek. Bunların Suriye uyruklu olanları Karkamış ve Suruç Geçici Barınma Merkezlerine sevklerinin sağlanması. Kimlik kontrollerinin ardından ihtiyaç halindeki Hatay'daki Geri Gönderme Merkezlerine gönderilmesi birimlerimizce yapmış olduğumuz ortak değerlendirme toplantısı sonrası kararlaştırılmıştır. Bu politika değişikliği sonrasında, Batı illerinde yakalanan Suriye uyruklu yabancı sayısı, yani yurt dışına geçmeye çalışan yabancı sayısı Mayıs ayına oranla Kasım ayında, dikkat edin sadece bir politika değişikliği yaptık, yüzde 70,3 oranında azalmıştır. Bu sefer kimler gelmeye başladı. Afganistan, Pakistan ve Afrika, bütün bunlara yönelik tedbirlerimizi yine ikinci bir aşama ile beraber almaya çalışıyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
6 Kişinin Öldüğü Olay İle İlgili İddialara Açıklama Geldi
6 Kişinin Öldüğü Olay İle İlgili İddialara Açıklama Geldi
Akademik Birlik Derneğinden Rektör Çelik'e Ziyaret
Akademik Birlik Derneğinden Rektör Çelik'e Ziyaret