Bartık:Terörden kurtulmanın yolu istihdamla mümkündür

Bartık:Terörden kurtulmanın yolu istihdamla mümkündür

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, Türkiye’nin terör belasından kurtulmasının yatırım ve istihdamla mümkün olacağını söyledi.

05 Eylül 2016 - 23:09

Bartık, Başbakan Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da açıkladığı “Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi Paketi”ne ilişkin yaptığı açıklamada, bölgenin yıllarca işsizlik, terör ve göçle anıldığını, bu sorunların çözümü için yatırımın şart olduğunu belirtti.

Doğu ve güneydoğuda güvenlik sorunun çözülmesi halinde yatırım üstüne yatırım yapılacağını vurgulayan Bartık “Türkiye’nin terör belasından kurtulması yatırım ve istihdamla mümkündür. Başbakanımızın sıraladığı maddeler daha önce tatbik edilmiş olsaydı, belki bugün terörü, güvenliği, işsizliği konuşmayacaktık. Hükümetimizin bu hamlesi, iş dünyasından karşılık bulacaktır. Özellikle bölgeden büyükşehirlere göçüp önemli işlere imza atan işadamlarını bölgeye yatırıma davet ediyoruz. Onların atacağı ilk adım diğerleri için örnek teşkil edecektir. Artık doğu ve güneydoğunun yatırımlar, turizm ve başarı hikâyeleriyle anılmasını istiyoruz. Bölge halkı bunu hak ediyor” dedi.

Bölgede ticari hayatın ve turizmin zenginleşmesi amacıyla Gaziantep Ticaret Odasının öncülüğünde, Hatay, Osmaniye, Kilis, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa ticaret ve sanayi odalarıyla “Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu”nu kurduklarını hatırlatan Bartık, bölge odalarıyla 3 aylık dilimlerde bir araya gelerek yapılacak çalışmaları masaya yatırdıklarını ifade etti. İki yıldan beri devam eden buluşmaların tek amacının bölgeyi her anlamda ileriye taşımak olduğuna dikkati çeken Bartık, bu anlamda Başbakan’ın yatırım teşvik paketinin çok anlamlı olduğunun altını çizdi.

Bölgede yatırım teşvikleri kapsamında yatırım yerinin bedava verilecek olmasının, makine ve teçhizat alımı için sıfır faizli kredi kullanımının yatırımın önündeki engelleri bertaraf edeceğini söyleyen Bartık, bu kapsamda temeli atılacak fabrikaların bacalarından huzur dumanlarının tüteceğini kaydetti.

Geçmişten bugüne doğu ve güneydoğunun hayvancılığın merkezi olduğunun altını çizen Bartık, terör nedeniyle bu alanda da sorunlar yaşandığını belirterek, “Hayvancılığın geliştirilmesi için sağlanacak desteğin hayata geçirilmesi halinde bu bölge yeniden hayvancılıkta zirve yapacaktır. Buna tüm kalbimle inanıyorum” diye konuştu.

Birlik ve beraberlikle Türkiye’nin önündeki engelleri tek tek aştığını vurgulayan Bartık, ülkenin batısından, doğusuna insanların daha fazla kenetlenerek Türkiye’yi hedeflerine ulaştıracağına inandığını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Zemzem Vakfı Bu Yılda Muhtaç Ailelere Ulaştı
Zemzem Vakfı Bu Yılda Muhtaç Ailelere Ulaştı
Birecik'te Milletvekili Listesine Tepki
Birecik'te Milletvekili Listesine Tepki