Başarılı Olmak İçin Neler Yapmalıyız ?

Başarılı Olmak İçin Neler Yapmalıyız ?

Başarılı Olmak İçin Neler Yapmalıyız ? Urfa’da Tarih öğretmeni olan Mehmet Fatih ALTUNDAĞ Şanlıurfa 63 Haber’e başarılı olmak için neler yapmak gerektiği hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

31 Ekim 2018 - 13:01 - Güncelleme: 31 Ekim 2018 - 14:01

Mehmet Fatih Altundağ, Şanlıurfa 63 Haber’e yaptığı açıklamasında Başarılı olmak, çok genel bir tanım olduğu için konuyu toplumda kabul görmüş başarı unsurları üzerinden anlatacağım. Bununla birlikte, başarılı olmanın yolları, Başarılı olmak için neler yapmalıyız?

BAŞARI NEDİR?

Başarı, sonucunun faydalı olduğu düşünülen bir eylemi gerçekleştirmek, bir işin üstesinden gelmektir. Başarılı olmanın sırrı, üstün yeteneklere sahip olmakla ilişkilendirilmiyor. Çok üstün yeteneklere sahip olmak başarılı olmayı kolaylaştıran faktörlerden bazılarıdır. Ama unutmamak gerekir ki tamamı değildir. Başarı neye göre, kime göre, hangi şartlar altında ve buna benzer sorularla yorumlanması gereken bir neticedir

BAŞARILI OLMAK İÇİN YAŞADIĞIMIZ HER ŞEYDEN DERS ÇIKARMAYI BİLMEK VE BAHANE ÜRETMEMEK GEREKİR

Başarılı insanların hayatlarını incelediğinizde aynen bunu göreceksiniz: Gerek akademik, gerek iş, gerekse sosyal yaşamında başarılı olan insanlar, geçmişte yaşadığı olumlu olumsuz tüm deneyimlerinden ders almış kişilerdir. Yaptığınız işin sonucu ne olursa olsun bahane üretmek yerine, nerede hata yaptığınızı veya neyi eksik yaptığınızı düşünmelisiniz.

BAŞARILI OLMAK İÇİN HEDEF BELİRLEMEK ŞART

Hedefler, kişinin motivasyonunu artıran eylemler ve yapılan işe bir anlam yükleyen kavramlardır. 7’den 70’e her insan kendine kısa veya uzun vadede hedefler belirlemelidir.  Çünkü İnsanların hedefleri birlikte büyür ve değişir. Bizlerde kendimize hedefler belirleyerek bugün yaptığımız işleri daha anlamlı kılabiliriz. Hedef belirlerken en önemli kural, tarih belirlemektir. Aksi halde, hedefimizi gerçekleştiremeyiz sadece “hayal” olarak kalacaktır. Hedef belirlediğimizde net tarih belirleyemiyorsak bile gerçekleşmesi muhtemel tarih aralığı belirleyebiliriz. Bu şekilde bir planlama sürecine de girmiş oluruz.

BAŞARILI OLMAK İÇİN ETKİN BİR PLANLAMA YAPMAK

Plan yaparken birçok kez bilinçli veya bilinçsizce yaparız. Örneğin her sabah uyandığımızda işe başlarken veya okula giderken kafamızda bir plan yaparız ve bu plana göre hareket ederiz. Doğru planlamayı yaptığımız sürece başarılı olabiliriz.

KENDİNİ İYİ TANIYAN KİŞİLER BAŞARILI OLUR

Kendine güvenen insanlar her zaman başarılı olan kimselerdir. Kişinin kendi yeteneklerini keşfetmiş olması neleri çok iyi yapabileceğini ya da yapamayacağını kendisine gösterir. Kişi hangi konularda istenilen düzeyde beceri veya deneyime sahip olduğunu da çok iyi bilmelidir. Neleri yapıp neleri yapamayacağımızı biliyor olmak, bize hem zaman kazandırır hem de doğru tercihler yaparak başarılı olmamızı sağlar. Unutmamak gerekir ki başarı, en kısa yoldan neticeye ulaşmak değildir. Başarı, en iyi neticeye ulaşmaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
6 Kişinin Öldüğü Silahlı Kavga Kamerada
6 Kişinin Öldüğü Silahlı Kavga Kamerada
Haliliye'de Ekmek İsrafı Önleniyor
Haliliye'de Ekmek İsrafı Önleniyor