Başkan Çiftçi’den Kaşmer Dağı Eleştirilerine Yanıt

Başkan Çiftçi'den Kaşmer Dağı Eleştirilerine Yanıt

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi Kaşmer Dağı olarak bilinen Aşık-Öğütçü bölgesinin imara açılması ile ilgili Urfa gündemini oluşturan eleştirilere yanıt verdi.

11 Ekim 2018 - 09:22 - Güncelleme: 11 Ekim 2018 - 09:42

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi Kaşmer Dağı olarak bilinen Aşık-Öğütçü bölgesinin imara açılması ile ilgili Urfa gündemini oluşturan eleştirilere yanıt verdi.Başkan Nihat Çiftçi, Kaşmer Dağı olarak bilinen Aşık- Ögütçü bölgesinde yapılan imar plan çalışmaları 02:03:2015 tarih ve 2015/7387 sayılı bakanlar kurulu ile başlanmıştır. Bu kararla planlama yeri belirlenmiştir.

Kentsel gelişim ve dönüşüm alanın ilanı 2015 Yılında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararıyla yapılmıştır. Kentsel gelişim ve dönüşüm alanları, kentsel dönüşüm amacı dışında kullanılmaz. Bu yasal bir düzenlemedir.

Aşık ve ÖĞÜTÇÜ imar kentsel gelişim ve dönüşüm alanı Daha önce dönüşüm alanı olarak ilan edilen; Şehitlik, Hızmalı, Kalkan, yakubiye, karakoyun, Osmanlı ve Yeşildirek mahallerin dönüşümüne kullanılacaktır. İmar alanıyla Büyükşehir Belediyesi yıllardır kentsel dönüşümü bekleyen halkımızın ihtiyacını karşılayacak ve gecekondu alanlarını azaltacaktır. İmar planıyla gecekondu mahallerin yerini ekolojik ve yaşanılabilir mahaller alacaktır. Yeni bir uydu kent oluşturmadan gecekondu mahaller dönüştürülmez.

Uydu kentiyle arsa baronlarının önü kesilmiş olup kamunun malı işgalden kurtulmuştur. Kamu malı ilk kes şehrin gelişimi için kullanılacaktır. Planlanan alanın mülkiyetin  %96 sı kamu malıdır.İmar planına 4 yıldır başlanmış, tüm kurumların görüşü alınmış, 7. Sınıf arazi ve herhangi bir havzada değildir. 4 aydır BB Belediyemizin imar komisyonunun gündemindedir. Tüm detayıyla çalışılmıştır.

Aşık- ÖĞÜTÇÜ Planın halkımız tarafından tartışılmasından meclisimiz hiç bir zaman rahatsız değildir. Bunu süreci almış olduğu kararın kamuoyuna ilan edilmesiyle olacaktır. Oldubittiye getirilen bir karar yoktur.

Planımızda Halkımızın, STK'ların, Meslek Odalarımızın bir itirazı ve katkıları varsa Büyükşehir Meclis'imizce değerlendirilecektir. Halkımızın katkı süreci yeni başlanmıştır. İlandan önce kamuoyuna bir planın paylaşılması doğru değildir. Planlamada benim ve meclis üyelerimin bir mülkiyeti yoktur. Bu planı bilbortta, tv'de, internette ilan edeceğiz. Bu arada bildirilen tüm görüşler meclisimizde değerlendirilecektir. Meclisimiz kararlarıyla halkın katılımını tamamlayacaktır.

Aşık- ÖĞÜTÇÜ planlaması Türkiye'de ilan edilen en iyi plandır. Bir belediye başkanı olarak ben ve meclis üyelerimin beklentisi taktir edilme yönündedir.  Kamu malına sahip çıktığımız için hemşerilerimizden dua alma beklentimiz vardır.

On yıl belediye başkanı, yedi yıl Ak parti teşkilat mensubu olarak 17 yıldır Şanlıurfa’ma hizmet ediyorum. Şehrimin zararına hiç bir plan ve projeye imza atmadım, atmamda. Ancak Şanlıurfa yarına olan her plan ve projeyi destekledim, desteklerimde!

Kaşmer Dağı olarark bilinen Aşık- ÖĞÜTÇÜ imar planlaması sebebiyle bazı kesimler tarafından ben ve meclis üyelerim linç ediliyoruz. Bunun sebebinin şehir yarı olmadığını biliyoruz. Siyasi bir rant devşirmek için bir algı oparasyonudur.

Sorumluluk sahibi olmadan konuşmak kolaydır. Halkımız 13 ilçede hizmet için benim ve meclis üyelerimin yakasını tutmaktadır. Halkımızın suya ve yola kavuşması için bizler uğraşıyoruz. Halkımız hizmette her zaman bana ve meclis üyelerime güvendi.

Aşık- ÖĞÜTÇÜ kentsel gelişim ve dönüşüm alanıyla; halkımız gece kondulardan kurtulacak, suyu ve yolu olmayan, su ve yola kavuşacak, bu konu bu kadar netken Şanlıurfa nasıl gelişecek. Gaziantep, Kayseri, Konya, Eskişehir gibi kentsel dönüşümü nasıl başaracak.

Bu kentsel dönüşüm ve gelişimi için kurumumuza ait yeri planlayan komisyon üyeleri, meclis üyeleri ve başkanı kim linç etmekten kurtaracak. Bir daha kim bu sorumluluğu alabilir. Kamu yararına çalışan kişileri kim koruyacak. Kim cesaretlendirecek, kim sorumluluk altına alacak.

Şanlıurfa, ne zaman evlatlarına güvenecek, Aşık- ÖĞÜTÇÜ planını yapan;sizin plancınız, sizin mimarınız,sizin mühendinisdir. Yıllardır Şehrine Türkiye'nin en iyi planı yapmaya çalışan teknik ekibin hakkını kim koruyacak.İnsanlara bilip bilmeden algı oluşturanlara sesleniyorum!

Allahtan korkunuz! Yıllardır evlatlarımızı görmeden şehrimize çalışıyoruz. Bize moral vermeniz gerekirken neden bize iftira atılır. Biz görevden sovuduğumuzda, bizim gibi çalışacak bir kadro neden çıkmıyor. Neden proje açıklamıyor. Eleştirmekle iyi yaptığını sanalar neden

Çalışmayanları görmüyorsunuz. Memlekete hizmet etmek, dürüst olmak, Çalışkan olmak neden bu kadar zor. Neden infaza oturtuluyor. Neden linç ediliyor, Neden hizmetleri karartılıyor, Neden destek görmüyor, Neden kamunun doğru hizmetine herkes sahibi benim diyemiyor, neden? Neden?,

Şanlıurfalı hemşerime güveniyorum. Sizin emanetiniz emanetimizdir. Son gününe kadar koruruz, Kollarız,Sahip çıkarız, geliştiririz. Biz helal süt emmişiz, şanlıurfamıza ihanet edemeyiz, gizli hiç bir işimiz olmadı olmayacak. Hepinize saygılar sunuyorum.İfadelerinden bulundu.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Dertli
  10 ay önce
  Eleştirilere açık olun urfa da bütün yollar kapalı trafik perisan
 • Bengi
  10 ay önce
  Başkan çok iyı işler yapiyorsun bunu kabul ediyorum bir melmektin imar pilanını önceden yapmak çok iyı gelşı güzel yoksa çarpik kentleşme olur yanliz dağ ettiği 2 etap için bi açilama yapin nezam bitecek teşekür ederim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akçakale Kudüs Gibi Olmadan Harekat Başlamalı
Akçakale Kudüs Gibi Olmadan Harekat Başlamalı
Behçet Atilla Şanlıurfa'ya Döndü
Behçet Atilla Şanlıurfa'ya Döndü