Bıçaklar Kurbanlar İçin Bileniyor

Bıçaklar Kurbanlar İçin Bileniyor

Şanlıurfa 63 Haber Kurban Bayramı öncesi Urfa'da 40 yıldır bıçakcılık yapan esnaf Ömer Yaşarsoy ile röportaj yaptı.Yaşasoy çarpıcı açıklamalarda bulundu.

30 Ağustos 2017 - 00:57 - Güncelleme: 30 Ağustos 2017 - 13:21

Şanlıurfa 63 Haber Kurban Bayramı öncesi Urfa'da 40 yıldır bıçakcılık yapan esnaf Ömer Yaşarsoy ile röportaj yaptı.Yaşasoy çarpıcı açıklamalarda bulundu.Şanlıurfa’da bıçak satıcıları Kurban bayramı öncesinde vatandaşların getirdiği bıçak ve satırları keskin hale getiriyor.

40 yıldır Urfa’da bıçakçılık yapan Ömer YAŞARSOY Şanlıurfa 63 Haber'e yaptığı açıklamada; bayram yaklaştı satış pek yok ama bileme falan var, satışlar geçen seneye göre biraz zayıf. Geçen kurban bayramında satışlar daha fazlaydı fakat bu sene düşük. Tahminen kurban fiyatları pahalı olduğu için, çoğu Urfalıda dışarıdadır çalışmaya gitmişler bu sebeptendir diye tahmin ediyorum. Ama arife günü bayrama 1 – 2 gün kala ne olur ne olmaz orasını Allah bilir, son günler yani 1 – 2 gün kala satışlar artabilir, dışarıdan gelen yabancı misafirler oluyor. İyi bıçak mesela bu kendi yaptığımız bıçaklar, bunlar kendi imalatımızdır, biz dedemden, dayımdan gelen bir meslektir, biz bu işi çekirdekten yapıyoruz. Bütün kasaplara, lokantalara veriyoruz.

Bayrama 2 gün kala işler yoğunlaşıyor

Ömer Yaşarsoy; 15 gün kala ufaktan başlar, son günler daha kalabalık olur, tabi kurban bayramı dolayısıyla yoğunlaşıyor işimiz, bayrama 15 gün kala işler başlar. Halkımız satıştan çok bilemeye getiriyor, bilemede uygun 2 lira, dışarıya göre Urfa çok düşük. Bu arada herkes makine almış bilen bilmeyen herkes yapıyor. Şimdi bilen kişi marka istiyor, bilmeyen kişi de rastgele bıçak alıp koyuyor.

Çin malı bıçaklar ucuz

Yaşarsoy; Bizim kendi yaptığımız imalat bıçaklar 15 – 20 – 25 – 30 lira, ama piyasada da var 5 lira, 10 liraya falan da var dışarıdan gelen mallar var, herkes değişik şeyler getiriyor işte. Ucuz bıçak alırsan çalışmaz. Pasajda dolu 3 lira, 5 lira ama Çin’de yapılıyor. Hazır ve el yapımı bıçak arasında Çok fark var, ikisini yan yana koyduğun zaman zaten anlarsın, kalite farkı ortaya çıkar. Bayrama 15 gün kala bıçaklarını erken getirirlerse bıçakları daha temiz çıkar, o zaman bizde sıkıntı yaşamayız onlar da yaşamaz. Çok yoğunuz yani çok yoğun geçiyor. Mesela halk getiriyor bize gece de kalıyoruz hepsini sıraya koyuyoruz, sabah gelince senin ki kaç numara diyoruz hemen çıkarıp veriyoruz. Gece 11 – 12 – 01 çok yoğunuz. Arife günü yaklaştıkça daha da yoğunluk yaşıyoruz son olarak da bıçaklarını erken getirirlerse onların faydasınadır. Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Buzdolabı kablosu yangına neden oldu
Buzdolabı kablosu yangına neden oldu
Çiftçi Tarihi Kentler Birliği Ünye buluşmalarını başlattı
Çiftçi Tarihi Kentler Birliği Ünye buluşmalarını başlattı