Bırakın Mal Satıp Almayı Borçlarımızı Toplayamıyoruz

Bırakın Mal Satıp Almayı Borçlarımızı Toplayamıyoruz

Şanlıurfa 63 Haber Tekstil İşletmecisi Mehmet Göçebeler ile esnafın durumu ile ilgili röportaj yaptı.Göçebeler, esnafın durumu iyi değil iş yapamadık bırakın mal satıp almayı borçlarımızı toplayamıyoruz.Dedi

28 Mayıs 2018 - 23:26

Şanlıurfa 63 Haber Tekstil İşletmecisi Mehmet Göçebeler ile esnafın durumu ile ilgili röportaj yaptı.Göçebeler, esnafın durumu iyi değil iş yapamadık bırakın mal satıp almayı borçlarımızı toplayamıyoruz.Dedi

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Tekstil İşletmecisiyim Mehmet Göçebeler

ESNAF ŞUAN NE DURUMDA?

Bu sene esnafın durumu iyi değil, iş yapamadık, bırak iş yapmayı, bırak mal satıp almayı borçlarımızı toplayamadık. Borçlarımızı toplasaydık en azından çeklerimizi öderdik bu da derdimize bir nevi ilaç olurdu ama o da şuanda yok. Rızkı veren Allah’tır biz de bekliyoruz esnaf olarak, inşallah iyi olur. Bu sene yağmurlar da biraz yağdı, yağmurlar yağınca köylüler şehre gelip alış veriş yapıyorlar inşallah yağmurun devamı gelir, Cenabı Allah’ın rahmeti ve bereketi çoktur yağmurlar biraz daha yağarsa işler açılır diye Allah’tan ümit ediyorum.

ESNAFIN İŞLERİ NE ZAMAN BERİ KÖTÜ DURUMDA?

Bizim işlerimiz normal de 8. Ayda açılır, 12. Aya kadar, 12. Ayda durur 1. Ayın 15’inde açılır 4. Aya kadar işler devam eder ama bu sene öyle olmadı maalesef. Yağmurlar yağınca 1 aylık iş olmaya başladı, bizim alışverişimizi borçla, açık hesap veriyoruz, başka şehirlerin örneğin Diyarbakır’da manifatura işi yapanlar evrak ile verirler ama burada öyle bir sistem yok. Biz Bursa’dan aldığımız zaman çekle alıyoruz günü geldiği zaman mecburen ödüyoruz ama burada açık hesap veriyoruz, sistemimiz haftadan haftaya gidip para toplamak olan veriyor olmayan da vermiyor. Biz sıkıntıya giriyoruz, çeklerimiz gelmiş, ödemelerimiz var ama nasıl yapacağımızı bilmiyorum.

SİZCE İŞLERİN KÖTÜ OLMASININ SEBEBİ NEDİR?

En başta Suriyelilerden dolayı, Urfalı inşaatçılarımız, buğday pazarında çalışan insanlar, başka sektörler de çalışan Urfalıların günlük yevmiyeleri 70 – 80 lira iken, Suriyeliler günlük 15 – 20 liraya çalışıyor. Ucuza çalışmaları işverenlere daha cazip geliyor, ucuz işçi çalıştırıyor bu sefer de bizim Urfa insanlarımız işsiz kalıyor, işsiz kalınca eve para götüremiyor haliyle hanımına para veremiyor, para veremeyince hanımı nasıl gelip çarşıda, Pazar da alışveriş yapsın. Onlar perakencilerle alışveriş yapacak ki, perakenciler de bize dönsün, biz de fabrikaya dönelim ama maalesef. En çok Suriyeli de Urfa’da var, inşallah Suriye’de savaş biter de hepsi evlerine gider, onlar da rahat edeler biz de rahat ederiz sonra da işlerimiz açılır benim tahminime göre. Suriyeliler ucuz çalışıyor onlar ucuz çalışınca Urfalılar çalışmıyor, Urfalılar çalışmayınca hanımına para veremiyor, örneğin bir Urfalı inşaatta günlük 60 – 70 liraya çalışıyor hal böyle olunca akşam eve giderken örneğin 40 lira hanımına veriyor. Sadece inşaat işi değil tüm işler için söylüyorum, tüm sektörler için söylüyorum. Çalışamayınca hanımına para veremiyor, hanımı da çarşı da, Pazar da alışveriş yapamayınca esnaf kan ağlıyor, bizde esnafa bakıyoruz, esnaf iş yapacak ki bize dönecek bu yüzden işimizi bozuyorlar. Türkiye’de de en fazla Suriyeli Şanlıurfa’da var, zenginleri hep Kayseri, Konya tarafında, fakirleri hep Urfa’da.

SURİYELİLERİN DIŞINDA İŞİNİZİN KÖTÜ OLMASINI ETKİLEYEN SEBEPLER NELERDİR?

Biz 37 – 38 senelik esnafız, son 3 – 4 senedir işlerimiz böyle kötü Suriye savaşları çıktığından beri işlerimiz durgun olmaya başladı ve demek ki bunun ana kaynağı Suriyelilerdir ben öyle tahmin ediyorum. Bir de savaş da var sonuçta, yanı başımız da savaşlar oluyor, millet parasını harcamaya korkuyor, paramız biterse biz de Suriyelilerin haline düşeriz diye korkuyor millet. Eskiden halkımız aldığı bir gömleği yılda bir değiştiriyorsa şimdi 3 yılda bir değiştiriyor böyle olunca esnaf iş yapmıyor. En azından milletten paramızı toplayabilsek çeklerimizi yatırırız biz de akşam rahatça yatarız, çekimizi yatıramayacağız diye kuşku var içimizde hep bir tereddütteyiz, Allah sonumuzu hayır etsin.

SADECE SİZİN SEKTÖR MÜ YOKSA BÜTÜN SEKTÖR MÜ BU KONUDA ŞİKÂYETÇİ?

Normal de bizim Cumartesi günü iş günümüz, ben Cumartesi 1 saat kapının önüne oturup bütüne esnafa baktım, hazır giyimciler var, manifaturacılar var, ayakkabıcılar var, çantacılar var dikkatle baktım bir saat boyunca hiçbir dükkâna bir müşteri bile girmedi. En azından çeklerimiz olmasa, açık hesabımız olsa biz de kuşku ve tereddüt duymayız, para olmayınca sonra veririz ama çek olunca günü gününde ödenmesi gerekiyor. Bankalar faizli kredi veriyor fakat biz faize bulaşmak istemiyoruz, bir dirhem Faiz 36 zinadan daha haramdır diye Hadis var bu yüzden faiz de yapmak istemiyoruz. Eğer yetkililer bize faizsiz bir kredi alsalar örneğin 40 – 50 bin civarında bizim için çok iyi olur.

BU SORUNLARINIZ İLE İLGİLİ YETKİLİLERDEN NE GİBİ TALEPLERİNİZ VAR?

Yetkililer sorunlarımızı biliyor ama çözüm yok, seçime gelince böyle yaparız, şöyle yaparız ama seçim bittikten sonra unutuyorlar. Şanlıurfa’da esnafın durduğunun giderilmesi için bir an evvel yetkililerin gerekli tedbirleri almaları istiyorum.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akçakale Kudüs Gibi Olmadan Harekat Başlamalı
Akçakale Kudüs Gibi Olmadan Harekat Başlamalı
Behçet Atilla Şanlıurfa'ya Döndü
Behçet Atilla Şanlıurfa'ya Döndü