Birecik 15 Temmuz etkinliklerinde tek vücut oldu

Birecik 15 Temmuz etkinliklerinde tek vücut oldu

15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Birecik’te düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

16 Temmuz 2018 - 17:30

Belediye Başkanı Faruk Pınarbaşı ve beraberindeki binlerce vatandaş törenin yapıldığı 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkına kadar ellerinde bayraklarla yürüdü. “Şehitler ölmez” sloganlarının atıldığı yürüyüşe öncülük eden Pınarbaşı ve beraberindekiler tören alanında alkışlarla karşılandı. Pınarbaşı, tören alanındaki vatandaşlara Türk bayraklarını kendi elleriyle dağıttı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Şehitler Köprüsü’nde yaptığı konuşma kurulan dev ekrandan naklen izlendi. Birecik Kaymakamı Kadir Perçi, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katılığı törende, Birecik Belediye Başkanı Faruk Pınarbaşı, Kuran-ı Kerim Tilaveti’nin okunmasının ardından bir konuşma yaptı. Pınarbaşı, 15 Temmuz gecesi, Türkiye’yi, demokrasiyi, Cumhuriyeti, aydınlık geleceği yok etmek isteyen vatan hainlerinin bu emellerine ulaşmalarına canları pahasına engel olan tüm şehit ve gazilere minnet duygularını dile getirdi.
Pınarbaşı, hain darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz gecesini acı hatıralarla andıklarını belirterek, “Bu millet, 15 Temmuz’u bir kara leke, bir kara gün olarak hatırlayacaktır. Ama yine bu millet, Çanakkale’de ve İstiklal Savaşı’nda Şanlıurfa’nın kurtuluşunda, Birecik’in kurtuluşunda olduğu gibi tüm Türk halkının o gece göstermiş olduğu onurlu ve yürekli direnci millet için, bu bayrak için, bu ezan için hayatını vermeye hazır olduğunu tüm Türkiye gibi göstermiştir. Ancak onlar bir şeyi unutmuştu. Bu millet, ne FETÖ’ler, ne çeteler, ne Fransızlar, ne İngilizler gördü ama hiçbir zaman Çanakkale ruhunu, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettiği ettiği günü unutmadı. Bu millet şereflidir, bu millet onurludur. Bu millet, bayrağı için yeri geldiğinde seve seve göğsünü açıp ölüme ‘buyur hoş geldin’ diyen bir millettir” ifadelerini kullandı.
Hain girişimin olduğu gece canlarını ortaya koyan şehit ve gazilere bu milletin minnettar olduklarını vugulayan Pınarbaşı, “Bu millet gücünü önce Allah’tan alıyor. Allah’ın izin verdiği müddetçe bu millet Müslüman ümmetinin hem koruyucusu, hem temsilcisidir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti dünyada Müslümanları koruyan, tıpkı Osmanlı tarihinde olduğu gibi tek güç, tek devlet ve tek lider olarak ayakta duruyor. Allah bu milleti 15 Temmuz gibi belalardan bir daha olmamak üzere korusun. Allah bu milletin bayrağını göklerden indirmesin, bu milletin ezanlarını minarelerde okunmasını engellemesin. Türkiye Cumhuriyeti güçlüdür. Bugün uçaklarımızı da yapıyoruz, helikopterlerimizi de yapıyoruz, bombalarımızı da, silahlarımızı da yapıyoruz. Bu duygularla şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından, etkinliklerde sinevizyon gösterileri, müzik ve şiir ve dinletileri, şehitler için hatim duaları yapıldı. Akşam ezanı ile başlayıp sabah namazına kadar devam eden demokrasi nöbetinde, halkın arasında gezip sohbet eden Pınarbaşı, nöbet tutan küçük çocuklara da boyama kitabı hediye etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Halfeti'de Silahlı Kavga 4 Yaralı
Halfeti'de Silahlı Kavga 4 Yaralı
İŞKUR Önünde Uzun Kuyruklar Oluştu
İŞKUR Önünde Uzun Kuyruklar Oluştu