Bitter Çikolata diş çürüğünü engeller-Videolu Haber

Bitter Çikolata diş çürüğünü engeller-Videolu Haber

Şanlıurfa 63 Haber Diş bakımı ve sağlığı konusunda Urfalı Diş hekimi Mahmut Metin Yazar ile röportaj yaptı.

31 Temmuz 2017 - 23:29

Şanlıurfa 63 Haber Diş bakımı ve sağlığı konusunda Urfalı Diş hekimi Mahmut Metin Yazar ile röportaj yaptı.

Diş hekimi Mahmut Metin Yazar, Normalde fırçalama süresinin 3 ila 5 dakika arasında olması lazım bütün diş yüzeylerine diş fırçasının değmesi lazım. Çikolata dişleri çürütür. Aksine bitter çikolata dediğimiz acı çikolata diş çürüğünü engeller. Ama sütlü çikolata onun dışında katkı şeker maddesi içeren yiyecekler onlar dişlerimizi çürütür. Çayı kaynar vaziyette değil, suyu aşırı buz halinde içmemek lazım. Her şekilde o da canlı bir doku yediğimiz ve içtiğimize tepki vermesi gayet normaldir Diş fırçalamak haricinde halkımıza tavsiye edeceğimiz bir şey yok, her şeyin temelinde o var.

Sizi tanıyabilirmiyiz ?

Mahmut Metin Yazar Şanlıurfa’da diş hekimiyim.

Diş bakımı nasıl yapılır?

Diş bakımının temelinde diş fırçalamak vardır. Ülkemizde çok kullanılmayan… Fırçaları ve diş ipleri vardır, genellikle ülkemizde diş fırçalamada yapılan yanlış süresidir, kısa süreli fırçalanır. Normalde fırçalama süresinin 3 ila 5 dakika arasında olması lazım bütün diş yüzeylerine diş fırçasının değmesi lazım. Diş fırçalarken özellikle dişimizi 3 boyutlu düşünmemiz lazım, dişimizin önüne, arkasına, üst yüzeylerine 3 boyutlu bütün yüzeylerine değmesi lazım, diş fırçalama süresinin olabildiğince 3 dakikanın üzerinde olması lazım. Dişimizi günlük olarak her yemekten sonra fırçalamamız gerekiyor günlük kaç öğün yeniyorsa ve özellikle gece uyumadan önce ağza hiç bir şeyin alınmayacağı vakit en sağlıklı vakit odur. Diş macunu ve diş fırçası olarak aslında çoğunun birbirinden ciddi bir farkı yok ama piyasada en iyi bilinen diş macunu sensodyne en iyi bilinen diş fırçası yine sensodyne bu alanda diğerlerinden biraz daha kaliteli ama dediğim gibi aralarında dağlar kadar fark yok. Maliyeti uygun tutup yine aynı şekilde, sağlıklı şekilde fırçalanınca da çok güzel sonuçlar alınabilir, illa çok pahalı markalar almaya gerek yok.

Diş sızlamaları neden olur?

Diş sızlamasının sayılabilecek binlerce farklı sebebi vardır, bunda genetik faktörler, beslenme alışkanlıkları, yediklerimiz, içtiklerimiz onun dışında fırçalama tekniği olarak çok sert fırçalanırsa da dişte aşınma olur. Sürekli temizlenirse, temizliği yapan hekim çok sert davranırsa yine diş yüzeyinde erozyon dediğimiz aşınmalar olur bu aşınmalardan dolayı sızlamalar olur. Yine dentin tübülleri dediğimiz, dentin tübülleri açıldığı zaman sızlamalar olur ve dentin tübüllerini en iyi kapatan macunda sensodyne f’dir, eğer o kullanılırsa ve dişe biraz daha özen gösterilirse bir sıkıntı çıkmaz.

Soğuk içeceklerden şikâyet çok neler söyleyeceksiniz?

Evet, ama halkımızın olaya şöyle bakması lazım kendi elimizle de mesela buza elimizi koyarsak ona da, vücudumuz da tepki verir. Sıcağa koyarsak elimiz yanar, soğuğa koyarsak yine buz yanığı dediğimiz yanık olur. Dişimiz de aynı şekildedir soğuğu ve sıcağı hissetmesi aslında çok normaldir bundan çok fazla şikâyet etmemek lazım, olabildiğince normal şeyler mesela çayı kaynar vaziyette değil, suyu aşırı buz halinde içmemek lazım. Her şekilde o da canlı bir doku yediğimiz ve içtiğimize tepki vermesi gayet normaldir. Diş fırçalamak diş bakımının temelini oluşturur yanında ara yüz fırçası dişleri biraz daha ayrık olan insanlar için çok önemlidir onun dışında diş ipi ülkemizde çok az kullanılır. Diş ipi de çok önemlidir. Ve bu 3’ü yapıldıktan sonra ağız bakım sularının, ağız gargaralarının kullanımı önemlidir. Bu saydıklarımın haricinde misvak gibi biraz daha geçmişten kalma şeylerde fayda gösterir.

Dişe en çok zarar veren şey nedir?

Dişe en çok zarar veren faktör aslında insanın kendisidir. Kendi yaptığımızın sonucunu görüyoruz. Dengesiz beslenme, kötü beslenme onun haricinde yapma şeker mesela herkes yanlış bilinir. Çikolata dişleri çürütür. Aksine bitter çikolata dediğimiz acı çikolata diş çürüğünü engeller. Ama sütlü çikolata onun dışında katkı şeker maddesi içeren yiyecekler onlar dişlerimizi çürütür. Yemek yedikten sonra siz 1 kiloda çikolata yerseniz ardından dişinizi fırçalarsanız dişiniz de çürük oluşmaz. Önemli olan ağızda besin artıklarının kalmaması yabancı faktör olmazda ağız zaten kendini koruyacak yapıya sahip. Genelde dişlerde çürük olduğu için sızlama olur onun dışında dişlerde erozyon olduğu için sızlama oluyor.  Bunun birçok şekilde tekniği var. Düzenli fırçalama, diş tekniği onun haricinde çürük varsa dolgu, çürükler derinleşmişse kanal tedavisi olur birçok farklı seçeneği var. Giderilemeyecek bir problem değil de her şeyin temelinde insanın kendi sağlığına bakması. Diş fırçalamak haricinde halkımıza tavsiye edeceğimiz bir şey yok, her şeyin temelinde o var o yapıldıktan sonra ve yenilen besinlere dikkat edilirde her hangi bir sorun çıkmaz.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Ben teşekkür ederim bize bu imkânı sağladığınız için.

Doğru diş fırçalama tekniği; Dişler fırçalanırken, diş ve diş etlerine paralel hizada dairesel hareketler uygulanmalıdır. Diş fırçalaması esnasında, dişlere veya diş etlerine çok hafif ya da çok kuvvetli baskı yapmaktan kaçınılmalıdır. Dairesel hareketler sonrasında, diş etinden dişe ve ağız boşluğuna doğru fırçalama devam etmelidir. Sağ, sol ve alt çene dişleri ayrı ayrı özenle fırçalanmalıdır. Diş fırçalama işlemi, dil fırçalamayla devam etmelidir. Dilin arka sırtından başlanarak, öne doğru fırçalama işlemi yapılmalıdır. Dil fırçalama için özel olarak hazırlanmış ve genellikle diş fırçalarının üst, arka kısmında yer alan dil temizleyici başlıklar bu amaçla kullanılabilir.

Ağız yapınıza uygun diş fırçası nasıl seçilmeli; Diş temizliğinde, diş fırçalarının niteliği ve dişlere olan uygunluğu büyük önem taşır. Diş fırçasının sapı rahat bir kullanıma imkan vermesi açısından esnek boyunlu olmalıdır. En sağlıklı diş fırçası, kişinin dişlerini fırçalarken en rahat ettiği diş fırçasıdır. Diş fırçası, çok sert ya da aşırı yumuşak olmamalıdır. Fırça alırken, diş ve ağız yapısına en uygun olanı seçmek için diş hekimine danışmak doğru olacaktır. Diş fırçalama işlemini konforlu bir hale getirmek isteyenler için manuel fırçaların yanı sıra, pilli diş fırçaları da vardır. Bu fırçalar, titreşimli ve döner başlıklarıyla etkili bir şekilde diş yüzeyinin temizlenmesine yardımcı olur. Manuel ya da pilli diş fırçası kullanımı kişisel bir tercihtir.

Her diş fırçalamada diş ipi kullanılmalı mı; Diş ipi mümkünse günlük yaşamda, diş temizliğinin önemli bir parçası olarak görülmelidir. Çünkü düzenli diş ipi kullanımı, diş fırçalarının ulaşmakta yetersiz kaldığı diş aralarına ulaşarak, gıda artıklarını temizlemektedir. Gıda artıklarının bu yolla düzenli olarak temizlenmesi, diş çürüklerinin oluşumunu önemli ölçüde engellemektedir.

Diş hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

-Sert diş fırçası dişleri daha iyi temizler.

-Dişleri iyi fırçalamak; fırçanın sertliğiyle değil, fırçalama tekniğiyle ilgilidir. -Genellikle orta sertlikte diş fırçaların kullanılması uygundur. Çok sert fırçalar, dişleri aşındırabilir.

-Bastırarak fırçalamak daha iyi temizler.

-Bastırarak fırçalamak; dişleri temizlemek yerine, fırça çürüğü dediğimiz aşınmalara neden olur. Dişlerin mine tabakası aşındığı için, alttaki sarı tabaka ortaya çıkar ve dişler daha sarı gözükür. Ayrıca sert fırçalamak, dişlerde hassasiyete ve diş eti çekilmesine neden olur.

-Diş macununu fazla kullanmak dişleri çizer.

-Dişlerin mine tabakasının çizilmesi; macunun fazla kullanılmasıyla ilgili değil, kullanılan macunun granüllerinin büyük olmasıyla ilgilidir. O yüzden, granülleri büyük olan macunların uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır. Fırçanın üzerine konulan macunun miktarı ise, mercimek tanesi büyüklüğünde olmalıdır.

-Dişler, macun ve fırça ıslatılarak fırçalanmalı.

-Diş fırçası, fırçalamaya başlamadan önce ıslatılmamalıdır. Çünkü fırça kılları ıslatılınca, sertliğini kaybeder. Macunun köpürmesi için yeterli sıvı ağızda mevcuttur.

-Dişler kahvaltıdan önce fırçalanır.

-Dişler günde en az iki kez, kahvaltı ettikten sonra ve yatmadan önce fırçalanmalıdır. Dişler fırçalandıktan sonra, dilin üst yüzeyi de yumuşakça temizlenmelidir.

-Diş fırçalarken diş etlerinin kanaması iyidir.

-Diş fırçalarken görülen kanamalar, diş eti iltihabının belirtilerinden biridir. Vakit geçirmeden bir diş hekimine başvurmak gerekir. Diş etlerinin, kanamadan dolayı fırçalanmaması sonucu, mevcut iltihabi durum şiddetlenecektir. Hastalar kanama olan bölgeyi daha iyi fırçalamalı ve diş hekimine tedavi için başvurmalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfaspor’dan 4 Transfer
Urfaspor’dan 4 Transfer
Suruç'ta Feci Kaza, 1 Ölü 6 Yaralı
Suruç'ta Feci Kaza, 1 Ölü 6 Yaralı