Büyükelçi Önen Büyük Felaketi Unutmadı

Büyükelçi Önen Büyük Felaketi Unutmadı

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Şanlıurfalı Hemşerimiz Abdulkadir Emin Önen, 17 Ağustos depreminin 19. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

17 Ağustos 2018 - 13:53 - Güncelleme: 17 Ağustos 2018 - 13:55

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Şanlıurfalı Hemşerimiz Abdulkadir Emin Önen, 17 Ağustos depreminin 19. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Büyükelçi Önen mesajında, depremde hayatını kaybedenlere Allahu Teâlâ’dan rahmet, kalanlara da sabır dilerken, bir daha böyle vakaların yaşanmaması temennisiyle tedbirlerin alınmasında vatandaşların da devlete yardımcı olmaları gerektiğini hatırlattı.

Büyük felaket unutulmadı

17 Ağustos 1999 Marmara depreminin yıl dönümü nedeniyle insanlık için ikaz niteliğinde bir afet olduğunu belirten Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, “17 Ağustos 1999 yılında yaşanılan büyük felaket unutulmadı, büyük çapta can ve mal kaybına neden oldu. Resmi rakamlara göre 17 bin 480 insanımız, bundan 19 yıl önce 17 Ağustos günü hayatını kaybetti. Saatler 03:02’yi gösterdiğinde Merkez üssü İzmit Gölcük olan depremde 600 bine yakın insan evsiz kaldı. Acılar hala taze. Kandilli Rasathanesinin kayıtlarına göre depremin şiddeti 7.8 idi. Yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen depremde hayatını kaybedenlere Allahu Teâlâ’dan rahmet, kalanlara da sabır diliyorum” dedi.

Vatandaşlar mutlaka Kentsel Dönüşümlere destek olmalı

17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen Marmara/Kocaeli-Gölcük depreminin, Türkiye'nin yakın tarihini derinden etkileyen en önemli olaylardan biri olduğunu hatırlatan Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi A. Emin Önen, “17 Ağustos depreminin üzerinden 19 yıl geçti. Deprem gerek büyüklük, gerek etkilediği alanın genişliği, gerekse sebep olduğu maddi kayıplar açısından son yüzyılın en büyük depremlerinden biridir. Depremin Türkiye'nin önemli bir sanayi bölgesi olan Marmara Bölgesinde meydana gelmiş ve çok geniş bir coğrafyayı etkilemiş olması, ülkede büyük sıkıntılara neden olmuştur. İşte o gün, Türkiye'de deprem bilincinin yeterli seviyede olmadığı görülmüştür. AK Parti iktidarında alınan tedbirler sonucu hemen hemen ülke genelinde depreme dayanıklı binaların inşa edilmesi sağlanmaktadır. Yaralarımızı önemli ölçüde sardık. Yeni felaketlere karşı kentsel dönüşüm başlatıldı. Herşey Devletin zorlamasıyla olmamalı. Millet de üzerine düşeni yapmalı ve alınan kararlara uymalı diye düşünüyorum. Belirlenen bazı bölgelerde deprem korkusu nedeniyle kentsel dönüşüm uygulanmak isteniyor. Hatta uygulanmaya başlanan bölgelerimiz de var. İnsanlarımızın faydasına olacak bu girişimlerde herkes devletimize destek olmalı. Allahu Teâlâ bir daha böyle felaketleri hiç kimseye göstermesin” diye konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
6 Kişinin Öldüğü Olay İle İlgili İddialara Açıklama Geldi
6 Kişinin Öldüğü Olay İle İlgili İddialara Açıklama Geldi
Akademik Birlik Derneğinden Rektör Çelik'e Ziyaret
Akademik Birlik Derneğinden Rektör Çelik'e Ziyaret