Büyükelçi Önen Urfa’ya Geldi

Büyükelçi Önen Urfa'ya Geldi

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçisi hemşehrimiz Abdulkadir Emin Önen Şanlıurfa ziyaret etti.

03 Temmuz 2018 - 14:22 - Güncelleme: 03 Temmuz 2018 - 14:24

Tekrar görev yeri ÇHC Pekin’e geri dönecek olan Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçisi hemşerimiz Abdulkadir Emin Önen’in yakınları ve sevdikleriyle hasret giderdiği Şanlıurfa ziyareti dostlarını ve yakınlarını sevindirdi.

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçisi hemşerimiz Abdulkadir Emin Önen, 2 günlüğüne geldiği memleketi Şanlıurfa’da dostları ve sevdikleri ile hasret giderip geri döndü.

Tekrar görev yeri ÇHC Pekin’e geri dönecek olan Büyükelçimiz A.Emin Önen’in Şanlıurfa ziyareti dostlarını ve yakınlarını sevindirdi.

 Geldiği gece geç saatlere kadar 2 dönem Milletvekilliği ve 2 yıl kadar Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevini başarıyla sürdürdüğü andan itibaren birlikte dolaştıkları ve geneli yakını olan ekip arkadaşları Öğretim Görevlisi Tahir Güllüoğlu, Kadir Hatipoğlu, Karaköprü Belediye Meclis üyesi Mehmet Nimetoğlu, Ziraat Yüksek Mühendisi Ömer Hacıkamiloğlu, Emekli Eğitimci / Gazeteci Yazar Müslüm Abacıoğlu, AK Parti İl Bşk.Yrd. Ahmet Kenan Kayral, Haliliye Belediye Meclis üyesi Halil Yetkin, Kültür Turizm Md.Yrd. Faruk Kaya, Gençlik Spor İl Md.Yrd. Murat Önen, Ziraat Yüksek Mühendisi Kayıhan Güllüoğlu, Sait Güllüoğlu ve iş adamı Emin Güllüoğlu ile hasret gideren ve Çin’deki yeni göreviyle ilgili, yaptıkları ve yapacakları konusunda sohbet eden ÇHC Pekin Büyükelçisi hemşehrimiz Abdulkadir Emin Önen, aynı günün sabahı bir gurup sevenleriyle bir araya gelerek sohbet etti, fikir alışverişinde bulundu.

Sohbet toplantısında da Kültür Turizm Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Selami Yıldız, Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan, Araştırmacı Yazar Yusuf Sabri Dişli, Gazeteci Yazar Mustafa Arısüt, AK Parti İl Yönetim Kurulu eski üyesi Eğitimci Zeki Kurt, AK Parti İl Başkan Yardımcılarından Ali Delioğlu, İş adamı İdris Yurtçak, Karaköprü Gençlik Spor İlçe Müdürü Mustafa Sorguç ta hazır bulundular.

‘Siz hiç, -Uzak Batı- denildiğini duydunuz mu?’

Her fırsatta Çin’in ülkemize çok uzak olmadığını anlatmaya çalıştığını belirten ÇHC Pekin Büyükelçisi hemşehrimiz Abdulkadir Emin Önen, “Ülkemiz gençleri ve iş adamlarıyla yaptığımız her toplantımızda öncelikle ben onlara şunu soruyorum; ‘Siz hiç, -Uzak Batı- denildiğini duydunuz mu?’ Tabiki hiç kimse, hiçbirimiz duymadık. Ancak hep ‘Uzak Doğu’ denildiğini ve bizlerin de beyinlerine adeta işlendiğini inkar edemeyiz. İşte hep Uzak Doğu diye diye bizleri Çin, Kore, Japonya gibi ülkelerden uzak tutmuşlar. Aslında Çin hiç uzak değil. Van’dan 6,5 saat, İstanbul’dan 8,5-9 saatlik bir mesafedeki koca bir ülke. Bugün Çin'in başlattığı 'Kuşak ve Yol' projesi olarak tanımlanan yeni İpek yolu 60'a yakın ülkenin paydaşı olduğu çok büyük bir proje haline geldi. Bizim de öncelikli hedefimiz bu proje doğrultusunda Türkiye ile Çin arasında işbirliği alanlarını artırmak ve ekonomik ilişkileri geliştirmek yönünde olacaktır. Bunun yanında Türkiye'de Çin'in daha yakından tanınması için Türkiye'deki kurum ve kuruluşlarımızda Çin masaları oluşturmak, üniversiteler arasındaki iş birliklerini geliştirmek ve daha fazla öğrencimizi Çin'e taşıyarak orada Çin kültürünün öğrenmesini sağlamaya yönelik projeleri de hayata geçirmeyi planlıyoruz. İki ülkenin birbirine ortak olduğu çok fazla nokta var. Aile yaşantılarından tutun kültürel hayatlarına kadar iki ülkenin gerçekten birbirine çok yakın olduğu birçok alan var ve bu alanları keşfetmemiz gerekiyor. Önümüzdeki süreçte üzerinde durmak istediğimiz birinci konu ekonomik ilişkiler, ticaret ve Çinli yabancı yatırımcının Türkiye'ye daha fazla gelmesi. İki ülke arasında yakınlaşmayı sağlayacak kültür, eğitim gibi alanlarda da işbirliğinin artırılması için de birçok projeyi hayata geçirmek için kollarımızı sıvadık. Pekin’den İstanbul’a gelir gelmez hemen Koç Üniversitesini ziyaret ederek onlarla Çin ile Üniversiteleri arasındaki çalışmalar hakkında konuştuk. Öğrencilerinin Çin ile ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunduk” dedi.

Çin Devlet Başkanından Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a tebrik mektubu

 Büyükelçi Önen, Çin Devlet Başkanı Sn. Xi Jinping’in, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdogan’a 24 Haziran seçimlerinde elde ettiği başarıdan dolayı bir tebrik mektubu gönderdiğini ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, Türkiye'nin kalkınma yolunda daha büyük başarılar elde edeceğine inandıklarını belirttiklerini söyledi.

Bu haber 596 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kuzeyin Çocukları Şanlıurfa'yı Gezdi
Kuzeyin Çocukları Şanlıurfa'yı Gezdi
90 derecede çalışıyorlar
90 derecede çalışıyorlar