Çakmaklar çıktı Meslek Tarih oldu

Çakmaklar çıktı Meslek Tarih oldu

Hızla ilerleyen teknoloji eskiden sokaklarda ve bazı kaldırımlarda Çakmaklara Gaz diye bağıranların sesini de kıstı.

31 Ağustos 2016 - 23:37 - Güncelleme: 01 Eylül 2016 - 01:52

Çin malının her şehre her ülkeye ulaşması birçok şehirde olduğu gibi Şanlıurfa’da eski usulle çakmaklara gaz dolduranları da yok etti.

Şimdilerde çakmaklara Çin malı tüpler ile dolum yapılırken eski usul çakmaklara gaz doldurmak tarih oldu Ayrıca çok ucuz olan Çin malı çakmakları kullanan vatandaşlar bittiğinde doldurmaya ihtiyaç duymayıp atıyor.

Şanlıurfa’da mesleği uzun yıllardır sürdüren ustalar eskiden olduğu gibi ‘’Çakmaklara Gaz!’’ diye bağırmadığını söylüyor. Önceleri çakmaklara hem gaz doldurduğunu hem de çakmalara çakmak taşı koyduğunu anlatan usta , Arızalı çakmakları da tamir ediyordum. Ama Çin malı çıktı bizim işimizde tarihe karışmaya başladı. Çünkü Çin malı çakmaklar 50 kuruş. Vatandaş alıyor kullanıyor tüpü bitince atıyor. Hatta çakmaktaşı probleminde yada çakmağın arızalanmasında hiç onunla uğraşmayıp atıyor. Yeni alsa kaç kuruş ki. O yüzden eskisi gibi bize rağbet eden olmuyor. Eski çakmaklardan bu elimdeki çakmak Alman malıdır. Tarihi eserde olsa Çin mallarından sağlamdır. Çin mallarını 2 defa kullandıktan sonra kibrit gibi atarsın ama eski çakmaklar 20 sene bile kullanıla bilirdi’’ şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yaralı baba kendi acısını unutup çocuklarının derdine düştü
Yaralı baba kendi acısını unutup çocuklarının derdine düştü
Kuzenlerin Kavgasında Kan Aktı
Kuzenlerin Kavgasında Kan Aktı