Cengiz Topel İlkokulu İsmini Nereden Aldı ?

Cengiz Topel İlkokulu İsmini Nereden Aldı ?

Şanlıurfa Haliliye İlçesinde Mimar Sinan mahallesinde bulunan Cengiz Topel İlkokulunun isminin nerede geldiğini biliyormusunuz?

18 Temmuz 2018 - 14:34 - Güncelleme: 18 Temmuz 2018 - 14:40

Şanlıurfa Haliliye İlçesinde Mimar Sinan mahallesinde bulunan Cengiz Topel İlkokulunun isminin nerede geldiğini biliyormusunuz?

Evet Şanlıurfa Cengiz Topel İlk Okulu ismini şehit Yüzbaşı Cengiz Topel’den geldiği ve Şehit edilen Yüzbaşı Topel’in çok acılar çektiği biliyonuyor.

İşte Cengiz Topel’in yaşadığı gerçekler, hikayesi

Kıbrıs harekatında şehit olan yzb Cengiz Topel’in nasıl şehit olduğunu bileniniz var mı?

Uçağı arızalanınca paraşütle atlayan Topel Rumların kontrolündeki bölgeye iner.Rumlar barış gücü askerlerinin gözü önünde onu esir aldıktan sonra Lefkoşa’ya götürürler.Türkiye Lefkoşa BE aracılığıyla Yüzbaşının serbest bırakılması istenir. Rumlar Yüzbaşı Cengiz Topel’in hayatta olduğunu ve sorgulandığını bildirirler. Fakat beş gün sonra cesedini Birleşmiş Milletler barış gücü askerleri vasıtasıyla Türk yetkililere gönderirler. Ceset üzerinde işkence gördüğü anlaşılır. Rumlar Cenevre Sözleşmesi’ni hiçe saymışlar, genç Yüzbaşıyı korkunç işkencelere tâbi tutarak öldürmüşlerdir. Cengiz Topel Otopsisini, Cesedini inceleyen Eşref Düşenkalkar’ın ifadesi gerçeği bütün çıplaklığıyla ortaya koymaktadır. Eşref düşenkalkar derki Türk doktorların ve Birleşmiş Milletler askerlerinin huzurunda Topel’in cesedini dikkatle incelediğimde, sol gözünün Rumlar tarafından tahrip edilmiş ve her iki kolunun pazusunun matkapla delinmiş olduğunu gördüm. Edep yerleri ezilmiş, kafatasının sol tarafına bir beton çivisi çakılmıştı. Sol ayağı da kırılmıştı. Bunlar yetmezmiş gibi, boğazından göbeğine kadar göğsü yarılmış ve çuval diker gibi yeniden dikilmişti. İç organlarını çalmışlardı, akciğeri ve kalbi noksandı der

Evet dostlar birçoğumuz Cengiz Topel ismini duymuşuzdur fakat nerede ne şekilde şehit edildiğini çoğumuz bilmiyoruz,yaşadığımız acıları seslendirmeyi yeni nesillere aktarmayı maalesef beceremiyoruz Balkanlar’da Azerbaycan da Girit te bir çok yerde çektiğimiz açıları unuttuğumuz için bugün bir çok saldırılara karşı gerekli birlik ve beraberliği sağlayarak gerekli cevabı veremiyoruz. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kılıçdaroğlu Saldırıya Uğradı
Kılıçdaroğlu Saldırıya Uğradı
Freni Boşalan Tır Pazara Daldı
Freni Boşalan Tır Pazara Daldı