Cevheri, Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçe komisyonunda konuştu

Cevheri, Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçe komisyonunda konuştu

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali CEVHERİ, Gençlik ve Spor Bakanlığı 2018 yılı bütçesi üzerinde Plan ve Bütçe Komisyonunda konuştu.

09 Kasım 2017 - 12:47 - Güncelleme: 09 Kasım 2017 - 16:41

Gençlik ve Spor Bakanlığı 2018 yılı bütçesi üzerinde Plan ve Bütçe Komisyonunda AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali CEVHERİ’nin yaptığı konuşma

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali CEVHERİ’nin yaptığı konuşmada, Hükümetimiz hem üniversitelerin sayısını arttırdı, üniversiteye erişimi çok kolaylaştırdı. Son 10 yılda hükümetimiz yükseköğretim öğrencilerine verilen burs ve kredi tutarlarını yaklaşık 10 kat artırdı.

Okuyarak liseye kadar gelmiş her öğrencinin hayali bir Üniversite de okuyabilmektir.‘Aslında her genç, her öğrenci üniversite okuyabilmenin zevkini yaşayabilmelidir. Ancak bizim lisede okuduğumuz dönemlerde birçok arkadaşımız maddi imkansızlıklardan dolayı okuyamıyor, genç yaşlarda ailesini bütçesine katkıda bulunmak için bir iş bulabilirse, hayata atılmaya çalışıyordu. Büyük devletimiz, özellikle hükümetimiz hem üniversitelerin sayısını arttırdı, hem de her ilde bir üniversite kurarak, üniversiteye erişimi çok kolaylaştırdı. Üniversiteleşmenin önünü açtı.

Milli Eğitim Bakanlığımız eğitim sistemini planlayıp, eğitim ve öğretim faaliyetlerini, hem ortaöğretim ve üniversite düzeyinde yürütürken, Gençlik ve Spor Bakanlığımızda; özellikle üniversite öğrencilerimizin iaşe ve ibade, yani barınma ihtiyaçlarını giderirken aynı zamanda verdiği harc ve burslarla da öğrencilerin ailelerine fazla yük olmadan eğitimlerini sürdürmelerini sağlamaya çalışmaktadır.Son 10 yılda hükümetlerimiz yüksek öğretim öğrencilerine verilen burs ve kredi tutarlarını yaklaşık 10 kat artırdı. Yükseköğretim Öğrencilere verilen burs ve kredi miktarlarına 2017 ve 2018 yılları itibariyle baktığımızda

Burs Miktarı (Yıl)      Ön Lisans-Lisans      Yüksek Lisans         Doktora

2017   450     850     1.275

2018   470     940     1.410

Tablo:1                          

TL'ye çıktığını görmekteyiz.  İstanbul-Ankara ve İzmir gibi Metropol şehirleri demiyorum ama, Anadolu'nun mütevazi bir ilinde yaşayan bir kardeşimiz, ailesine fazla yük olmadan eğitimini sürdürebilir.Ayrıca eğer bu kardeşimiz şayet Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında kalıyorsa, hem son konseptlerde gayet lüks olan ve her türlü konforu barındıran yurtlarda kalmakta, hem de ayrıca günlük 11 TL x 30 gün : 330 TL beslenmeye yardımı almaktadır.  KYK yurtlarında sabah ve akşam yemekleri bu yardım sayesinde karşılanmaktadır.

Şahsınızda Bakanlığımız personeline ve hükümetimize çok teşekkür ediyorum.

Özellikle AK Parti hükümetimiz 2002 yılında 188.000 olan yurt kapasitesini 2017 yılında artan standartlarla birlikte, 619.000 çıkarmış bulunmaktadır. Özellikle son 2 yılda 165.000 öğrenci için ilave yurt imkanı sağlanmıştır. 2018 yılında da açılacak yeni yurtlarla birlikte yurt kapasitesini 711.000 çıkarmaya çalışmalarınız ve yeni yurtlar yaptırmanızdan dolayı yüksek öğretim öğrencileri adına çok teşekkür ederim.

Bu çerçevede Yurt-Kur için bütçeden ayrılan kaynağın 2017 yılına göre %22,6 oranında artırılarak 13,9 milyona çıkartılması hükümetimizin gençlere ve yüksek öğrenime verdiği desteğin en bariz göstergesidir. Yüksek öğretimde okuyup, KYK yurtlarında kalan 1 öğrencimiz, şayet genel yurtlarda kalıyorsa (ranzalı olup, lavabo ve duşun odanın dışında olduğu) 168 TL, standardı yüksek yurtlarda (lavabo ve duş odanın içinde) 237 TL ödemektedir. Bakanlığımızın geleceğimizin teminatı ve milli servetimiz olan gençlerimizin, bedenen ve ruhen sağlıklı yetişebilmeleri için sportif alanlarda birçok imkan sunmaktasınız. Ancak, bana göre her gencimizi bu imkanlardan yararlandırmaya çalışmanızla birlikte, anne-babası olmayan, kimsesiz veya koruma altındaki çocuklarımızın bu imkanlardan daha fazla yararlanmaları sağlanmalıdır. Bunun için Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının, hatta Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak politikalar çerçevesinde işbirliği yapmanızda çok fayda vardır.Bunun için her iki Bakanlığı'nın bir araya gelmesinde önemli yararlar görmekteyim.

Bu doğrultuda koruma altındaki çocukların Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait tüm tesislerden ve gençlik merkezindeki imkanlardan faydalanmaları sağlanmalıdır. Spor ve sosyal faaliyetler noktasında eğitici ve tesislerden yoğun faydalanma için etkin bir işbirliği yapılmalıdır.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Gençlik Merkezleri ile sayesinde, koruma altındaki çocukların spora yönlendirilmesi ve lisanslı Sporcular yetiştirilmesi,ayrıca koruma altındaki bu çocuklarımızın rehabilitasyonları ve geleceğe sağlıklı hazırlanmaları için her iki Bakanlığın ortak projeler yürütmesi önem arz etmektedir.

Gençlik ve Spor Bakanlığımızın illerde zaman zaman gençlerimizi İstanbul-Çanakkale gibi illerimize götürerek gençlerimize bir milli tarih ve bilinç verme projelerin de, koruma altındaki çocuklarımıza öncelik verilmelidir. Bakanlığınızın bütçesi üzerinde söz almışken, ilim olan Şanlıurfa'nın yurt, spor tesisleri ve gençlik merkezi noktasında ihtiyaçlarını da belirtmeden geçemeyeceğim.

Şanlıurfa'da KYK yurt durumu , Şanlıurfa’nın il bazında

yurt kapasitesi         Kız      Erkek  Toplam

                  2.526  1.368  3.894                  

kişilik yurt imkanı bulunmaktadır. Ancak Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünün yaklaşık şehrin 25 kilometre dışında olması hasebiyle, Kampus alanı içinde 1.070 +1.044 : 2.114 kişilik iki yurdumuz kızlara tahsis edilmiş bulunmaktadır.

•        Şehir merkezindeki (Karaköprü'de) 1.000 kişilik yurt erkeklere;

•        260 kişilik yurt (Yenişehir-Haliliye ilçesi) kızlara;

•        216 kişilik (oto alım-satım civarı) erkeklere;

•        tahsis edilmiş bulunmaktadır.

•        Yine 170 kız öğrencimiz üniversitenin açmış olduğu yurtlarda kalmak olup,

•        100 kadar öğrencimiz deözel yurtlarda kalmaktadır.

Kampüs alanımızın şehre uzaklığından dolayı öğrencilerimiz, öncelikle yerleşke içerisindeki yurtları tercih etmektedirler.

•        Bundan dolayı yerleşke içerisindeki Yurtlar ihtiyacı cevap vermediğin için 1.000 kişilik 3. Etap yurt inşaatının proje ihalesi 15.9.2017 tarihinde yapılmıştır.

•        Yine Viranşehir ilçemizde 300 kişilik yurdun proje ihalesi 15.9.2017 tarihinde yapılmıştır.

•        Siverek ilçemizde ise 250 kişilik yurt için yer tespit çalışmaları devam etmektedir.

Bundan dolayı teşekkürlerimi arz etmekteyim.

Sayın Bakanım daha önce ki Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç'a sunduğumuz ve sözlerini aldığımız akabinde makamınız da şahsınıza arz ettiğimiz ve ilimiz için önemli olan bazı projelerimizi de bahsetmek istiyorum.

PROJELENDİRME AŞAMASINDA veya 2018 YILI İÇİN TALEP EDİLEN YATIRIMLAR

(Gençlik ve Spor Bakanlığı)

Sırası No       Proje Adı       Açıklama

Tam Olimpik Yüzme Havuz Yapımı işini zemin ve temel etüt işlemleri tamamlanıp, Genel Müdürlüğümüze gönderilmiştir. ilimizde uygulanacak olan, bu Olimpik Yüzme Havuzu projesinin adaptasyon işlemlerini hem devam etmektedir.

Sentetik Saha -11 Nisan Spor Kompleksimiz içerisinde yapılacak olan ‘Havuz Yapım İşi’ için yeterli alan oluşturmak amacıyla kaldırılan sahamızı yerine sportif faaliyetlerin yoğunluğu sebebiyle yeni bir sahanın yapılmasını talep etmekteyiz.

-11 Nisan Spor Kompleksimizde bulunan sentetik yüzeyli futbol sahamız dışında İl Müdürlüğümüz  tasarrufunda sahamız bulunmamaktadır.

-İlimizde futbol branşında 70 adet Futbol Kulübü ve 5.000 adet faal borcumuz bulunmaktadır

Bozova Gençlik Kampı, Bozova ilçemizde bulunan 59.709,80 m2 taşınmaz ‘Gençlik Kampı Ve Sporcu Eğitim Merkezi’ yapılmak üzere 2 yıl süreli ön tahsisi İl Müdürlüğümüze yapılmış olup, söz konusu projenin 2018 yatırım programına alınması İlimiz gelişimine ve gençlerimizin sportif özellikleri başta olmak üzere, birçok yönden gelişmelerine katkı sağlayacaktır.

Atletizm Pisti  Yapılacak olan bölgesel ve ulusal spor müsabakalarına ev sahipliği yapabilecektir.

İlimizde atletizm branşında 40 adet kulüp ve 7.227 lisanslı sporcumuz bulunmaktadır.

Bozova Spor Salonu İlçemizde sadece 1 adet sentetik yüzeyli spor sahamız bulunmakta olup, diğer spor branşlarında faaliyetlerimize devam edebilmek için spor salonuna ihtiyacımız bulunmaktadır.

Sözlerime burada son verirken 2018 yılı bütçemizin ülkemiz, milletimiz ve gençlerimize hayırlı olmasını diler, saygılar sunarım. İfadelerinde bulundu

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ertekin Ailesinin Acı Günü
Ertekin Ailesinin Acı Günü
Urfa'ya Kuvvetli Yağış Uyarısı
Urfa'ya Kuvvetli Yağış Uyarısı