CHP’den Urfa’daki Atatürk Anıtı ile ilgili Açıklama

CHP'den Urfa'daki Atatürk Anıtı ile ilgili Açıklama

CHP Şanlıurfa İl Başkan Yardımcısı Neşe Tanal, Topçu Meydanında bulunan Atatürk Heykeli ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

31 Ekim 2017 - 15:06 - Güncelleme: 31 Ekim 2017 - 15:13

CHP Şanlıurfa İl Başkan Yardımcısı Neşe Tanal, Açıklamasında şu görüşlere yer verdi,Topçu meydanındaki Atatürk anıtının başına gelmeyen kalmadı. Atatürk anıtı 2011’e kadar vilayet önünde adını taşıyan bulvara bakıyordu. Kaderi meydan projesiyle değişti.

Meydan da her şeye herkese yer var bir tek Atatürk anıtına mı yer yok.?

Bir anıta yer bulmak bu kadar mı zor?

Atatürk heykelinin başına gelenleri sıralayalım: 2011 seçimleri öncesinde dönemin Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Faruk ÇELİK önderliğinde hazırlanan 4 yılda 400 proje (gerçi 400 projeyi ben görmedim ama belki gören vardır. Gören bilen varsa rica ediyorum bizi de bilgilendirsin.

Kapsamında vilayet ve adliye ve çevresindeki kamu binalarının yıkılarak altının 2 katlı 1050 kapasiteli otopark yapılması öngörüldü. Üstünün meydan olarak düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Yıkım çalışmaları sürerken Atatürk anıtının kaldırılmaması toz toprak içinde kalması olumsuz tepkilere neden oldu.

Bunun üzerine heykel proje tamamlana kadar tugaya götürülerek koruma altına alındı.

Topçu Meydanı projesi tamamlanınca bir köşeye Atatürk anıtı diğer köşeye Genelkurmaydan alınan top konuldu.

Ama Atatürk anıtı umuma açık tuvaletlerin yakınında bir yere konuldu. Üzerinde sürekli çocukların oynadığı bir konumda olması ayrı bir rahatsızlık zaten.

Buradan Nihat Çiftçi’ye soruyorum; Atatürk anıtın yeri tuvaletlerin yanı mı?

Atatürk anıtını oraya mı laik görüyor?

Ve neden Atatürk anıtına bir türlü yer bulanamıyor ve en kuytu köşelere en acısı da tuvaletlerin dibine konuluyor?

Ve yine başa dönüyoruz; Şanlıurfa büyük şehir belediyesinin başlattığı Topçu Meydanı revize çalışmaları nedeniyle Atatürk anıtı topçu meydanındaki aile sağlığı merkezinin arka tarafına yüksek bir bölüme alındı. Yine toz toprak içinde kaldı.

Şanlıurfa Büyükşehir belediye başkanı bunu görmüyor mu?

Ya da görüyor da göz mü yumuyor?

Ben buradan Valimiz Abdullah ERİN’den Atatürk anıtını resmi kutlamaların yapıldığı Cumhuriyet Meydanına vilayete taşınmasını talep ediyorum. Çünkü acı bir tablo daha hazırlanan Topçu Meydanı revize projesi taslağında Atatürk anıtı görülmüyor. Anıta dair tek bir bulgu yok.

Atatürk anıtı bu proje kapsamın da yoksa nereye konulacak Atatürk anıtı Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı ÇİFTÇİ’den bu sorununda yanıtını bekliyoruz. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat ÇİFTÇİ’i göreve davet ediyorum.

Vatanımızı borçlu olduğumuz, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hak ettiği saygının gösterilmesini Atatürk anıtının kendisine yakışır bir yere konulmasını istiyoruz.

Şanlıurfa halkının Atatürk’e duyduğu saygı ve sevgisi ortadadır. Bu saygı ve sevginin göstergesi olarak anıtın meydan da hak ettiği bir yere konulmasını arka taraflarda değil daha öne alınmasını bekliyoruz.” Diyerek sözlerini sonlandırdı.

2017/10/6695116.jpg
2017/10/6977229.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfalı İş Adamı İntihar Etti
Urfalı İş Adamı İntihar Etti
7 İlde FETÖ Operasyonu 8 Şüpheli Adliyede
7 İlde FETÖ Operasyonu 8 Şüpheli Adliyede