Çobanların sıcakla imtihanı

Çobanların sıcakla imtihanı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde çobanlar kavurucu sıcaklarda hayvanlarıyla birlikte 6 kilometre yol gidip geliyor.

23 Ağustos 2018 - 16:26

Termometrelerin 45 derece gösterdiği Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde çobanlar koyunlarını aç bırakmamak için sıcakta büyük mücadele veriyor. Saat 14.00 sıralarında koyunları meraya çıkaran çobanlar, kavurucu sıcaklardan korunmak için şapka ve ıslak havlu gibi malzemelerden yararlanmaya çalışıyor.
"KAFAMIZI KALDIRAMIYORUZ, SIRTIMIZDA BİNLERCE TONLUK YÜK VAR"
Yaklaşık 200 koyuna bakan Cumali Dağ isimli 15 yaşındaki Çoban, "Her gün 14.00 saatlerinde koyunları meraya çıkarıyoruz. Bu saatlerde sıcaklıklar yavaş yavaş düşüp havalar serinlemeye başlar. Gördüğünüz gibi hava çok fazla sıcak ve bu havadan çok fazla etkileniyoruz. Bazen sıcaktan kafamızı kaldıramıyoruz. Sıcaklıkların etkisinden dolayı sanki sırtımızda binlerce kiloluk yük var gibi" dedi.
"HAYVANLARLA BİRLİKTE 5-6 KİLOMETRE YOL GİDİP GELİYORUZ"
Sözlerine bir çobanın hayatının her daim böyle devam ettiğini, kış aylarında ise havaların çok soğuk olduğunu söyleyerek devam eden Cumali Dağ, "İçmek için yanımızda aldığımız şişedeki suyumuz, yarım saat içerisinde ısınıp içilemez hale geliyor. Bazen buz takviyesi yapıyoruz ama o da eriyip gidiyor. Bu ağır sıcaklarda bazen susuz da kalabiliyoruz. Bu kavurucu sıcaklarda günlük ortalama hayvanlarla birlikte 5-6 kilometre yol gidip geliyoruz" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
6 Kişinin Öldüğü Olay İle İlgili İddialara Açıklama Geldi
6 Kişinin Öldüğü Olay İle İlgili İddialara Açıklama Geldi
Akademik Birlik Derneğinden Rektör Çelik'e Ziyaret
Akademik Birlik Derneğinden Rektör Çelik'e Ziyaret