Çocuk İstismarı ve Önleyici Tedbirler Çalıştayı Yapıldı

Çocuk İstismarı ve Önleyici Tedbirler Çalıştayı Yapıldı

Kadın ve Demokrasi Derneği Şanlıurfa Temsilciliğince düzenlenen Çocuk İstismarı ve Önleyici Tedbirler Çalıştay’ı GAPTEAM’da yapıldı.Çocuk istismarı ve önleyici tedbirler çalıştayı yapıldı

26 Mart 2018 - 12:25 - Güncelleme: 26 Mart 2018 - 20:23

Kadın ve Demokrasi Derneği Şanlıurfa Temsilciliğince düzenlenen Çocuk İstismarı ve Önleyici Tedbirler Çalıştay’ı GAPTEAM’da yapıldı.Çalıştayın açılışında Kadın ve Demokrasi Derneği Şanlıurfa Temsilcisi Vildan Polat, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Açıkgöz, Şanlıurfa Cumhuriyet başsavcısı Sadi Doğan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili İsa Kızıldemir, Haliliye Kaymakamı ve Vali Yardımcısı Vekili Ali Yılmaz katılarak konuşma yaptılar.

Çocuk istismarı konusu üzerinde hassasiyetle durulması gerekiyor

Kadın ve Demokrasi Derneği Şanlıurfa Temsilcisi Vildan Polat; bilindiği üzere Çocuk istismarı ve ihmali bir halk sağlığı sorunudur. İstismar sadece cinsel olmayıp fiziksel ve psikolojik olabilir. Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı verilerine göre ülkemizde çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı son 10 yılda yaklaşık 3 kat arttı. Türkiye istatistik kurumunun güvenlik birimlerine gelen veya getirilen çocuklara ait verilere göre cinsel suçlara maruz kalan çocukların yüzde 56,6 sını, 15-17 yaş grubu yüzde 23,9’unu 12-14 yaş grubunu yüzde 18,5 ‘ini ise 11 yaş ve altındakiler oluşturuyor. Çünkü çocuk istismarının önlenmesi, çocukların zarar görmemesi için konuyla ilgili tüm profesyonel meslek gruplarının konuyu öğrenmeleri, tanı ve tedavi için detaylı bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Bunun ötesinde istismarın ortaya çıkması için koruyucu çalışmaların yapılması ve konu ile ilgili toplumsal farkındalık oluşturacak duyarlılığın artırılması çok önemlidir. İstismarın önlenmesi ile ilgili en önemli sorun belki de nelerin istismara girdiği konusunda bilgi eksikliği ve bununla istismarın sürekli yapılmaya devam ediyor olmasıdır. Toplumsal sorunlarımızdan biri olan çocuk istismarı konusu üzerinde önemli hassasiyetle durmak, ciddi eylem planları hazırlamak ve uygulamak durumundayız. Çocuk istismarı ve önleyici tedbirler çalıştayımız Şanlıurfa’da gerçekleştiriliyor. Çalıştay konusunda bizi yönlendiren ve yüreklendiren Kadın ve Demokrasi Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu Başkanlığına, Himaye ve destekleri ile bize güç veren Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza, GAP İdaresi Başkanlığına, Harran Üniversitesi Rektörlüğüne ve ilçe Belediye Başkanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Dedi.

Önlemenin tedavi etmekten daha önemli

Kadem Hukuk komisyonu Başkanı Av.Şengül Karslı’nın Moderatörlüğünü yaptığı panelde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Sosyal Pediatri AD Başkanı Prof.Dr.Betül Ulukol ve Harran Üniversitesi Çocuk eğitimi Uyugulama ve araştırma Merkezinden Doç.Dr.Hülya Karataş , Çocuk İstismarı Ve Önleyici Tedbirler ile görüşlerini belirterek  Olumsuz çocukluk çağı yaşantılarının bir sorunla ilişkili olduğu, önlemenin tedavi etmekten daha önemli olduğu, anne ve baba proğramları zorunlu hem önleme hem diğer aşamalarda önemli sorunların evrensel,önlemlerin yerel düzeyde sosyokültürel ve diğer faktörlerin etkisi ile belirlenmesi gerektiğini belirttiler.

Çalıştay grup çalışmaları yapıldı.

Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. doç.Dr.Fatmak Çakmak Moderatörlüğünde “Din ve Hukuk Oturumu, Harran Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Esra Siverekli Moderatörlüğünde “Eğitim ve Medya Oturumu”,Kadem Hukuk komisyonu Başkanı Av.Şengül Karslı’nın Moderatörlüğünde “ Kültür, Sosyaloji ve Psikoloji Oturumu”,Harran Üniversitesi Çocuk eğitimi Uygulama ve araştırma Merkezinden Doç.Dr.Hülya Karataş Moderatörlüğünde “Sağlık Oturumu” gerçekleştirildi.

Eğitim ve Medya oturumda katılımcılar önerilerini dile getirdi

Harran Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Esra Siverekli Moderatörlüğünde “Eğitim ve Medya Oturumuna;  Eyübiye RAM,  ASPİM Çocuk Destek Merkezinden Psikolog, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kadın kültür Merkezinden, Kadem Hukuk Komisyonu görevlileri,  Harran Üniversitesi uzmanları,  Haliliye RAM görevlileri, Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube görevlileri, Şanlıurfa il Müftülüğünden vaizeler, Sağlık Müdürlüğünden Çocuk psikiyatrisiler,  Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığından Sosyologlar, Kadem Mardin ve Gaziantep temsilcileri, GAP İdaresi ,Sağlık Merkezi Müdürü, Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı ve Şanlıurfa Gazetesi Genel Koordinatörü Mehmet Kamil Güler katıldı.

İnternet yasası çıkmadığından medyada kaotik durum oluştu

Oturumda, Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı ve Şanlıurfa Gazetesi Genel Koordinatörü Mehmet Kamil Güler istismar olaylarında görsel ve yazılından ziyade sosyal medya ve internet medyasının mutlaka vardır. Halen internet yasasının çıkmadığından kontrolsüz bir güç oluşmuştur. Cep telefonlarının da artık internet bağlantısının olması ile her çocuğun ulaşmasını sağlamaktadır. Günümüzde sosyal medyanın kamuoyunu etkileme oranı yüzde 60’ları geçtiği araştırmalara yansıyor. aileler evlerine bağlanan interneti güvenli internet bağlantısı yapmalı ve telefon kullanımlarını ile internet bağlantısı ile kontrollü verilmelidir. Çocuk istismarının medyada kullanımında istismara uğrayanlar kesinlikle resmi ve isimlerinin yer almamasına özen gösterilmekte, suç işleyenin yaptığı aldığı cezalar ön plana çıkarılmaktadır. Sivil toplum örgütlerinin, kamu kurum ve kuruluşlarının yaptığı toplumu bilgilendiren, toplumu etkileyecek çalışmaların medya yoluyla kamuoyuna yansıması  istenen düzeyde değildir. sivil toplum kuruluşları ve medya kuruluşlarının işbirliğinin güçlendirilmesi gerekir. Medya kuruluşları olarak Televizyon ve gazeteler bu konuda kamu spotu, bilgilendirme çalışmalarına her türlü desteği verecektir. Sivil toplum örgütleri kamu kuruluşları gibi medya kuruluşları da kamu görevini yapmaktadır. Dedi.

Ailelerin ve çocukların bilgilendirilmesine önem verilmeli

Diğer katılıcılar ise ailelerin ve çocukların istismara karşı bilinçlendirilmesi ve korunması noktasında eğitimcilerin yeterli çalışmaları olup olmadığı ve bu konuda ne tür çalışmalar olduğu,  istismar davranışının ortaya çıkmasında, istismarcının yetiştiği aile ortamı, yaşam koşulları ve ailede aldığı eğitimin ilgisi, varsa bu ilişkinin ne şekilde olduğu, istismar olaylarını önlemek için bu konuda neler yapılabilir. Türkiye’de türlerine göre istismar sorununun sebeplerine ve toplumda görülme sıktığına dair yeterli akademik çalışının olup olmadığı, akademik alanda istismarı önleyecek ne gibi projeler ve faaliyet yapılabileceği,ailelerin ve çocukların istismara karşı bilinçlendirilmesi konusunda neler yapılabileceği, ailelerin ve çocukların istismara karşı bilinçlendirilmesi ve korunması noktasında ilgili kurum ve kuruluş çalışanlarının yeterli mesleki donanıma ve eğitime sahip olaup olmadığının belirlenmesi konusunda katılımcılar görüş ve çalışmalarını açıkladılar.

Atanan öğretmenlerin bölge şartlarını bilmeleri gerekir.

Katılımcılar; dezavtajlı bölgelerde görev yapan öğretmenlerin o bölgenin şartlarını bilen öğretmenlerin atamalarının bu bölgelere atanması, camilerde çocuk istismarı konularında gündem oluşturulması gerektiği, Kuran kurslarında eğitim verilmeli, Kahvehanelerde, toplantılarda velilerin bilgilendirilmesi, evlerin ziyaret edilerek ailelerin bilgilendirilmesi gerektiği, Köy v emahalle muhtarları ile işbirliği yapılması, Aile Hekimlerinden istifade edilmesi ve Sağlık Müdürlüğünce evlerde doğan çocukların aşılarının takipi ile ilgili görevlilerden işbirliği yapılması konusunda ortak görüşler belirtildi. Çocuk istismarının önlenmesinde ailelere büyük görev düştüğü belirtildi.(Şanlıurfa 63 Haber-Son Dakika Urfa Haberleri)

2018/03/2018-03-26-12-28-11.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öztürkmen, Marka Bir Okul Olarak Hizmete Hazırız
Öztürkmen, Marka Bir Okul Olarak Hizmete Hazırız
Oyuncak Ayının İçerisinde Bomba Çıktı
Oyuncak Ayının İçerisinde Bomba Çıktı