Çölyak Hastaları Sesini Duyurmaya Çalışıyor

Çölyak Hastaları Sesini Duyurmaya Çalışıyor

Şanlıurfa’da çölyak hastalarının yiyebileceği ürünlerin satan marketlerin ve kantinlerin çoğalmasını ve lokantalar açılmasını istiyorlar.

06 Nisan 2018 - 23:34 - Güncelleme: 08 Nisan 2018 - 15:57

Şanlıurfa’da çölyak hastalarının yiyebileceği ürünlerin satan marketlerin ve kantinlerin çoğalmasını ve lokantalar açılmasını istiyorlar. Çölyak hastası Zeliha İlknur Çiftçi 2003 doğumluyum, lise öğrencisiyim. Benim hastalığım anne ve baba taşıyıcı olunca meydana geliyor ve yüzde 20 oranında akraba evliliğinden kaynaklanıyor. Vücudumuzda ki karaciğerin enzim eksikliğinden dolayı yaşam boyu diyet yapmak zorunda kalıyoruz, protein getiremiyor enzim olmayınca fakat protein alınca da zihinsel engeli olabiliyoruz. Dışarı çıkınca ailemizle veya her hangi bir kişi ile arkadaşlarla falan dışarı çıkınca düzgün yemek yiyemiyoruz, kafeteryalar da rahatça oturup içecek, pasta, kurabiye vs. yiyemiyoruz, başlıca zorlukları bunlar. Her yediğimiz de kalıtsal olarak beyinde hücreler olduğundan dolayı proteinin bizler de kötü tarafı vardır, Beynimizin etrafını kapladığı için yasak olan yiyecekleri yediğimiz zaman özürlü olabiliyoruz. Özellikle okula ilk başlayan çocuklara arkadaşları yiyecek ikram eder ama alamazlar bundan dolayı üzülürler. Anne ve babaları ile bir yere gidince bizim deme İmkanımız olmadığı için onlar yiyemediği için çok üzülürler. Bizim ve çölyak hastalarının rahatlıkla yemek yiyeceği bir restoran açılmasını istiyoruz sonuçta ailemizle, akrabalarımızla, arkadaşlarımızla çıkınca rahat yemek yiyebilelim. İki tane halam kızı biri 40 diğeri 43 yaşlarında var, geç tanı konulduğundan dolayı şuan da engelliler. Yürüyebiliyorlar, ayaktalar ama ne yapacaklarını bilmiyorlar, zihinsel engelliler, okuryazarları yok, dışarı çıkarlarsa kaybolurlar. İnşallah devletimiz bize de sahip çıkar, arkadaşlarımın üzülmemelerini isterim, sesimizi duyurmaya çalışıyoruz, devletimiz bizi duyarsa çok memnun oluruz. Şanlıurfa’da Harran Üniversitesinde metabolizma bölümü açıldı, il dışından birçok PKU hastalığında yakalanmış çocuklar geliyor. Kalacak yerleri yok bu yüzden bir laboratuar istiyoruz bize özel bir de mutfak istiyoruz.

Şanlıurfalı 10 yaşında çölyak hastası Umut Eren Kaya ise Şanlıurfa 63 Haber’e yaptığı açıklamada;  Hastalığım yeri Geldiğinde çok zorlanabilinecek bir hastalık, içinde glüten maddesi bulunan yiyecekler bize zarar verir ve çeşitli hastalıklara dönüştürebilir. Yiyeceklerimiz çok kısıtlı, kantinde veya her hangi bir markette çok kısıtlı sayıda satılıyor, bazı marketler de hiç yok. Bize yasak olan ürünleri yersek bu hastalık daha da büyüyebilir ve çeşitli hastalıklara dönüşebilir, bu da bizim için daha kötü olur. Ben örnek olarak kantinden bir şey alamıyorum, yiyebileceğim şeyler çok kısıtlı ve bizim yiyebileceğimiz ürünlerin kantinlerde bulunmasını istiyorum. Örnek olarak arkadaşlarım yerken ben yiyemiyorum, kendimi onlardan geri kalmış gibi hissediyorum. Bizim yiyeceğimiz ürünlerin daha da fazlalaşmasını ve çocukları çölyak hastası olan aileleri daha da bilinçlendirmek için seminerler düzenlenmesini istiyorum. Çünkü bazı anne ve babalar bu hastalığı tam olarak tanıyamadığı için diyete dikkat edemiyorlar. Çocuklarının daha iyi gelişmesi için anne ve babaların bilinçlenmesi gerekiyor. Bu konuda çeşitli seminerler düzenlenebilir, etkinlikler düzenlenebilir, konuşmalar yapılabilir, afişler asılabilir. Evet, var ve bunlar da belediyenin yardımına muhtaçlar, belediyenin yardımı da kısıtlandığı ve az olduğu zaman onlar da tam anlamıyla mutlu olmuyorlar. Fazlalaşmasını isterim, anne ve babaların bilinçlendirilmesini ve desteğin çoğalmasını isterim. Dedi.(Şanlıurfa 63 Haber-Son Dakika Urfa Haberleri)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Raftingde korku dolu anlar
Raftingde korku dolu anlar
Beşinci kattan düşen kedisi için 190 bin lira harcadı
Beşinci kattan düşen kedisi için 190 bin lira harcadı