Çölyak ve Fenilketonüri Doğru Çizgide Dile Getirilecek

Çölyak ve Fenilketonüri Doğru Çizgide Dile Getirilecek

Şanlıurfa Çölyak Derneği Başkanı Hasan Doğan ve PKU (Fenilketonüri) Derneği Başkanı Mustafa Çiftçi, Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Kamil Güler’in konuğu olacak

28 Aralık 2017 - 23:04

Şanlıurfa Çölyak Derneği Başkanı Hasan Doğan ve PKU (Fenilketonüri) Derneği Başkanı Mustafa Çiftçi, Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Kamil Güler’in Duru TV’de sunduğu ve Canlı olarak yayınlanan Doğru Çizgi Programına 30 Aralık 2017 Cumartesi günü, saat: 20.30’da konuk olacaklar. Programda, Konukların derneklerinin amaçları doğrultusunda yaptıkları, yapacakları faaliyetler ile sorunları dile getirilecek.

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, GLUTEN adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar GLUTEN içerir. Alınan gıda, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve VİLLUS çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak Hastaları glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar.

Fenilketonüri Nedir?

Fenilketonüri kalıtsal bir metabolik hastalıktır. Bu hastalıkla doğan çocuklar proteinli gıdalarda bulunan fenilalanin isimli bir amino asiti metabolize edemezler. Sonuçta kanda ve diğer vücut sıvılarında artmış olan fenilalanin  ve onun artıkları çocuğun gelişmekte olan beyninde hasar yapar ve ileri derecede zihinsel özürlü olmasına ve sinir sistemini ilgilendiren daha birçok belirtinin ortaya çıkmasına neden olur.

Fenilketonüri kalıtsal bir hastalıktır. Fenilketonürili çocuğun anne ve babasında fenilalanin hidroksilaz enzimi yapımında sorumlu biri normal diğeri bozuk iki gen vardır. Anne ve babasından bozuk genleri alan bir çocuk fenilketonüri hastalığı ile doğmaktadır. Anne ve baba taşıyıcı olduğunda her çocuğun fenilketonürili olma olasılığı % 25 gibi yüksek değerlere ulaşır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Herkesi İlgilendiren Kanun Yürürlüğe Girdi
Herkesi İlgilendiren Kanun Yürürlüğe Girdi
Urfalı Avukat'tan Fatih Portakal'a Suç Duyurusu
Urfalı Avukat'tan Fatih Portakal'a Suç Duyurusu