Cuma Günleri Esnaf İş Yerlerini Allaha Emanet ediyor

Cuma Günleri Esnaf İş Yerlerini Allaha Emanet ediyor

Şanlıurfa’daki güven ve huzur kentin dört bir noktasında kendini iyiden iyiye hissettiriyor.

31 Ağustos 2016 - 22:45 - Güncelleme: 01 Eylül 2016 - 01:50

Burası Mekke, Medine veya Kudüs değil Şanlıurfa. Şanlıurfa’daki güven ve huzur kentin dört bir noktasında kendini iyiden iyiye hissettiriyor.

Öyle ki Cuma namazı kılmaya giden esnaflar eşyalarını demir veya çelik kepenklere değil bez örtülere emanet ediyor. Şanlıurfa’da insanlar arasında güvenin üst düzeyde olduğunu belirten esnaflar medyada çıkan olumsuz haberlere itibar edilmemesini istiyor. “Şanlıurfa hiç ummadığınız kadar insancıl ve güvenilir” diyor.

İkinci Adem olarak bilinen Nuh Tufanı’ndan sonra yeryüzünde kurulan ilk 7 şehirden biri olan Şanlıurfa medeniyetin beşiği olmaya devam ediyor. Kentte neredeyse yazılı hukuk kurallarına ihtiyaç duyulmadan yaşanıyor. Çünkü burada her şey babadan, atadan öğreniliyor. İlk eğitim de ailede başlıyor. Hırsızlığın ne kadar kötü ve rencide edici bir eylem olduğu da ailede öğreniliyor.  Hal böyle olunca kent genelinde yaşanan hırsızlık olayı sayısı da azalıyor.

Bunun en güzel örnekleri kentin tarihi çarşı ve pazarlarının bulunduğu bölgede yaşanıyor. Her gün on binlerce vatandaş ve turistin geçtiği tarihi çarşı ve pazarlardaki işyerleri Allah’a emanet ediliyor. Üzerleri bez örtüyle kapatılarak sahipsiz duran tezgahlara el atan olmuyor. Çünkü devam eden gelenek gereği sahibinin Namazda olduğu veya kısa süre içerisinde geri döneceği biliniyor. İnsanlar üzeri örtülü gördükleri tezgahların ya yanı başında bekliyor. Ya da çarşıda kısa bir tur attıktan sonra tekrar geri dönerek alışverişini yapıyor.

Gümrük Hanı girişinde işyeri bulunan esnaflardan İsmail Karasapan, “Namaz vakitlerinde camiye giderken bez darabayla işyerimi kapatıyorum. Siz bakmayın medyada Urfa’da güvensiz bir ortam  varmış gibi gösterilmeye çalışılıyor. Fakat işin aslı böyle değil. İnsanlar arasında müthiş bir güven var. Günün herhangi bir saatinde eşyalarımın üzerine bez atıp güvenle işimi görmeye veya namaza gidebilirim. Örtüyü görenler benim namazda olduğumu düşünür ve namaz sonrası alışverişe gelir. Burası Urfa, burada güven bitip tükenmez. Bu tür şeyler Medine, Mekke ve Kudüs’ten sonra Urfa’da yaşanır” diye konuştu.


Fotoğraf:Mehmet Koyuncu

2016/08/2962487.jpg
2016/08/9702815.jpg
2016/08/6234684.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ramazanda Gece Mesaisi
Ramazanda Gece Mesaisi
Karaköprü'de Uyuşturucu Operasyonu
Karaköprü'de Uyuşturucu Operasyonu