Devteşti, yasal gecekondu oldu

Devteşti, yasal gecekondu oldu

Beyazgül; Devteştinde ; Önce yöre halkını yasalara alıştırmak için gecekondu büyüklüğünde bitişik parseller yapılacak. Daha sonra ki kısımlara ise ise site şeklinde modern evler dizayn edilecekti. Belediye de sık değişen planlama bürokratları nedeniyle hafıza yok oldu.Yöre sıra sıra yasal gecekondularla doldu ve halen yapılaşma hızla devam ediyor.

29 Mart 2018 - 13:05 - Güncelleme: 29 Mart 2018 - 13:18

Şanlıurfa Kültürel mirası Koruma Derneği Başkanı Y.Mimar M.Uğur Beyazgül,Kentler medeniyetin ölçü levhalarıdır. Yıllar önceydi mimarlar odasının yönetim kurulundaydım.Şanlıurfa Belediyesi yetkilileri devteştindeki gecekonduyu önlemeye çare arıyorlardı..Çevre illeri dolaştılar, örnek çalışmaları incelediler.iyi niyetli bir çalışmayla bir çözüm getirdiler.Önce yöre halkını yasalara alıştırmak için gecekondu büyüklüğünde bitişik parseller yapılacak..daha sonra ki kısımlara ise ise site şeklinde modern evler dizayn edilecekti.Bölge Urfa'nın batısında ve yerleşime en müsait alanda.Yıllar geçti, belediye de sık değişen planlama bürokratları nedeniyle hafıza yok oldu..Yöre sıra sıra yasal gecekondularla doldu ve halen yapılaşma hızla devam ediyor..Nerede ise bahçesi olmayan bu bitişik beton yapılaşma,Urfa'nın en güzel bölgesinde yasal bir varoş bölgesinin oluşmasına sebep oldu..

Bölgede modern siteler oluşacaktı..Maalesef belediye hafızası yok olmuştu.. Şimdiye kadar yetişebildiğimiz bürokratlara anlattıysak etkili olma imkanımız olmadı..bizde çareyi tarihe not düşmekte bulduk.Dedi.(Şanlıurfa 63 Haber-Son Dakika Urfa Haberleri)

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • TESPİT
  1 yıl önce
  2018 yılında ara sokaklarında evlerin önünde kaldırımı ve araba park yeri olmayan ayrıca yeşil alanı bulunmayan yapılar. İlginç olanı hemen karşısındaki binaların ise 10 katlı olması. Gelecek en az 100 yıl planlanmadığı belli.
 • urfalı
  1 yıl önce
  gününde müdahale edilseydi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ceylanpınar'da Kesilen Cezaları ile İlgili Açıklama
Ceylanpınar'da Kesilen Cezaları ile İlgili Açıklama
Aliye Badıllı Hakkın Rahmetine Kavuştu
Aliye Badıllı Hakkın Rahmetine Kavuştu