Diş Fırçaları 6 Ay da Bir Değiştirilmeli

Diş Fırçaları 6 Ay da Bir Değiştirilmeli

Şanlıurfa 63 Haber Diş Bakımı konusunda diş hekimi Gizemay BİNGÖM ile röportaj yaptı.Bingöm Şanlıurfalılara tavsiyelerde bulundu.

17 Mayıs 2018 - 23:59 - Güncelleme: 18 Mayıs 2018 - 00:04

Şanlıurfa 63 Haber Diş Bakımı konusunda diş hekimi Gizemay Bingöm ile röportaj yaptı.Bingöm Şanlıurfalılara tavsiyelerde bulunurken,  diş bakımı nasıl olmalı, diş fırçalarken nelere dikkat etmek gerekir, diş sızlamaları neden olur, diş sağlığı konusunda yapılan yanlışlıklar hakkında bilgi verdi.

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Gizemay BİNGÖM, Dicle Üniversitesi Diş hekimliği fakültesi mezunuyum yaklaşık 3 yıldır bu mesleğin içerisindeyim.

DİŞ BAKIMI NASIL OLMALI?

Diş bakımı kesinlikle kişiye özel bir şey olmalı, herkesin ağız yapısı, ağız içeriği ve diş yapısı farklı olduğu için, herkes kendi ağız yapısını iyi tanımalı. Diş bakımı ilk olarak iyi bir fırçalamadan geçiyor, doğru bir şekilde uygun bir fırça ile fırçalamak çok önemlidir. Yılda 2 defa doktora giderek ağız ve diş kontrolünün yapılması da ayrıca önem taşımaktadır

DİŞ FIRÇALARKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Diş fırçalarken en önemlisi diş  fırçasıdır, fırçalama stili çok önemlidir, zaten TV programları olsun, birçok yerde de bunlar tekrar tekrar söyleniyor ama insanlara çok yanlış aktarılan bilgiler, sırf reklam olsun diye yapılan hatalar da var mesela elektrikli fırçaların kullanılması gibi insanlara yardım amaçlı ama doğru bir yöntem değil. Fırçalama da, fırçanın orta sertlikte olması daha sonra günde 3 defa ve gece yatmadan önce fırçalanması, fırçalandıktan sonra kesinlikle gece bir şey yenilip içilmemesi, sadece su tüketilebilmesi çok önemlidir. Hastalar diş fırçalarını 6 ay da bir değiştirmeliler, fırçam da problem yok, bir şey olmadı değişmeme gerek yok vs. değil, fırça da bakteri birikimi oluyor ve bir süre sonra yarardan çok zarara dönüşüyor.

DİŞ SIZLAMALARI NEDEN OLUR?

Diş sızlamaları hastalar da durumlar da değişmekle beraber kısa sürede çok sıcaktan çok soğuğa geçiş yapılmasından  sıcak bir şey içtikten sonra üzerinde soğuk bir şey içilmesi, daha sonra hastaların farkında olmadan aşırı, sert bir şekilde diş fırçalamaları ya da hastanın diş sıkması, gıcırdatma olunca diş yüzeyinde çatlaklar oluşur ve bu çatlaklar hastaya hassasiyet olarak geri döner. Diş eti hastalıklar, diş etlerinin aşağıya doğru çekilmesi gibi olayların hepsi birer hassasiyet sebepleridir.

HASTALAR SİZE EN ÇOK HANGİ ŞİKAYETTEN DOLAYI GELİYORLAR?

Ne yazık ki üzülerek söylüyorum ama hastaların yüzde 70 ila 80’i ağrıdan kaynaklı geliyorlar, geri kalan kısmı ise estetik problemlerden dolayı geliyorlar. Kontrol için gelen hastalar neredeyse yok, 6 ayda bir dediğimiz kontrol meselesi pek yok.

HALKIMIZIN BU KONUDAKİ YANLIŞLARI NELERDİR?

En önemlisi dişlerini fırçalamıyorlar daha doğrusu fırçaladıklarını zannediyorlar ama doğru fırçalamayı bilmedikleri, hekime başvurup bunu öğrenmedikleri için bununla ilgili problemler yaşıyorlar. Evet, biz günde 3 defa fırçalıyoruz diyorlar ama maalesef o fırça sadece ağza değip çıkıyor, doğru bir fırçalamayı hekimden öğrenmeliler daha önceden de dediğim gibi ağızlarını iyi tanımalılar.

SON OLARAK HANGİ TAVSİYELERDE BULUNMAK İSTERSİNİZ?

Yılda 2 kez kontrole gelmeleri gerekmektedir, diş fırçalama alışkanlığına küçük yaştan başlamaları, bayanların özellikle hamilelik öncesi ağız ve diş kontrollerini yaptırıp hamilelik sürecinde ağız bakımlarına da özen göstermeleri gerekmektedir.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.BEN TEŞEKKÜR EDERİM BİZE BU FIRSATI VERDİĞİNİZ İÇİN…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfaspor Memleketin Aynasıdır
Şanlıurfaspor Memleketin Aynasıdır
Ceylanpınar'da Kesilen Cezaları ile İlgili Açıklama
Ceylanpınar'da Kesilen Cezaları ile İlgili Açıklama