Diş Tartarı nelere sebep oluyor-Videolu Haber

Diş Tartarı nelere sebep oluyor-Videolu Haber

Şanlıurfa 63 Haber Uzman Diş hekimi Tolgahan Efebal ile Diş tartarı konusunda röportaj yaptı.

13 Ağustos 2017 - 18:23

Şanlıurfa 63 Haber Uzman Diş hekimi Tolgahan Efebal ile Diş tartarı konusunda röportaj yaptı. Tartarın üzerindeki biriken mikroplar üst solunum yollarına mide bağırsak ülser gastrit gibi hastalıklara bademcik iltihaplarına sinüzit iltihaplarına yol açabilirler 

Diş hekimlerince kalkülüs olarak adlandırdığı diş taşı yani tartar, tükürüğünüzdeki minerallerin ve plakların bir ürünüdür. Taş, diş eti iltihabı ve periodontit gibi diş eti hastalıklarının başlıca nedenidir. Taş, özellikle diş eti çizgisinin altında oluştuğunda en büyük sorunu yaratır. Taş, kireçli ve serttir; temizlenmesi ise güçtür.

Düzenli diş kontrollerinin bir bölümü dişlerinizin ve taşların temizlenmesini içerir. Bu temizleme işlemi, özellikle diş eti çizgisinin altındaki taşlar için gratuar ve küret adı verilen aletlerle dişi kazıyarak yapılır. İşlem rahatsız edicidir ve diş etlerinizi kanatır. Diğer bir yöntem ise, taşlan temizlemeye yardımcı olan bir titreşim aleti kullanmaktır.

Sizi tanıyabilirmiyiz ?

Uzman diş doktoru Tolgahan Efebal; 2003 yılında Ankara diş hekimliği fakültesinden mezun oldum. 2011 yılında uzmanlık diplomamı aldım 2010’dan itibaren de Şanlıurfa’da hizmet vermekteyim.

Tartar hakkında kısa bilgi verirmisiniz ?

Tartar gibi yapılar dişlerinizin üzerine yapışan mineral çökertileridir tükürük bezlerimizin içerisinde bulunan minerallerin dişlerimizin üzerine çökülerek oluşturduğu yapıya tartar denir. Diştaşı diye adlandırmakda mümkündür.

Oluşma sebebi nedir ?

Oluşma sebebi genellikle kişilerin ağız bakımını ihmal etmesi yeterince fırçalamama diş ipliği kullanımını gerçekleştirmemesi sonucu bu bölgede oluşan diş plağının mikrobiyal plağın üzerine mineral çökermesi bunun dişe yapışarak temizlenemez bir hale gelmesidir.

Tartar oluşumun engellemek için ne yapılmalı ?

Tartar oluşumunu engellemesi için öncelikle hastaların kişilerin ağız hijyenlerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Fırçalama alışkanlığının günde 2 kere en azından 2 şer 3 dakikalık süreler boyunca tüm diş yüzeylerini fırçalamak suretiyle ağız temizliğini sağlamaları gerekir. Bununda ayriyeten diş ipi kullanımı da diş taşı oluşumunu tartar oluşumunu önemli derecede engelleyecektir. Ayrıca ağızda mevcut kötü dolgular kötü kaplamalar çapraşık dişler varsa bunlarda tartar oluşumunu arttıracağı için bu tip bölgeleri daha iyi temizlenmesi ve mevcut kötü restorasyonların daha iyi restorasyonlarla temizlenmesi ile tartar oluşumunu engelleyecektir.

Tartar’ın etkileri nelerdir?

Tartar oluşumu ağız içerisindeki lokal problemlerden başlar öncelikle ağız kokusuna yol açar kötü bir estetiğe sebep olur ve sosyal problemlere yol açar kötü bir ağız kokusu ve kötü bir görüntü insanlar için iticidir. Tartarın üzerindeki biriken mikroplar üst solunum yollarına mide bağırsak ülser gastrit gibi hastalıklara bademcik iltihaplarına sinüzit iltihaplarına yol açabilirler. Öncelikle tartar oluşmadan önce önlenmesi en makul ve en mantıklı çözümdür kişilerin ağız bakımına çok dikkat etmeleri tekrar bu noktada vurgulamakta fayda var. Tartar oluştuktan sonra kişilerin bunu kendi kendilerine temizlemesi mümkün değildir. Profesyonel bir temizlik yapılması gerekir hekimlerin el aletleriyle yada ultrasonik temizleyicilerle diş yüzeyindeki tartarları o bölgeden temizlemesi için bir işlem uygulanması gerekir. Eğer tartar sadece diş etinin üzerinde değil de diş etinin altına da yerleşmişse o zaman daha derin bir temizlik bir başka temizlik uygulanması gerekir. Bu işlemler genelde çok az ağrılı yada anestezi altında yapılan ağrısız işlemlerdir tedirgin edici veya korkutucu bir tedavi yöntemi de değildir.

Tartar nasıl temizlenir ?

Bu noktada hekimlerin kullandığı bazı el aletleri vardır. Tartarı dişten kazıyabilmek için üretilmiş kazıyıcılar vardır. Diş eti altında veya üstünde çalışmak için farklı farklı modelleri mevcuttur. Aynı zamanda ultrasonik titreşimlerle tartarlar o bölgeden uzaklaştırılabilir. Bunların tercihen hekimlerin mikroskopla büyütme altında çalışarak en ince detayına kadar görerek temizlenmesi istenir bu temizlik işlemi yapıldıktan sonra diş etleri tekrar normal sağlığına kavuştuktan sonra yani takriben ilk işlemin üzerinden bir hafta geçtikten sonrada bir diş yüzeylerine cila uygulanması gerekir ki o tekrar pürüzsüzleşsin kaygan bir yüzey elde edelim tartarın tekrar yapışmasının engellenmesini gerekir.

Tartarlar özellikle alt çenede ön bölgedeki dişlerimizin iç yüzeyinde şu göstermekte olduğum diş etiyle ve diş birleşiminde dişlerin aralarında şu yüzeylerde göstermiş olduğum yüzeylerde yoğun olarak bulunur çünkü dilimizin altında şu bölgede büyük tükürük bezi kanalları vardır buradan çıkan tükürük salgısından mineral yoğun olarak bulunduğu için bu bölgede tıpkı bir denizin nehire döküldüğü toprak yığıntısı gibi bu bölgede daha fazla  tartar oluşur. Üst çenemiz içinde arkadaki dişlerimizin ön yüzeylerinde burada da bir tükürük bezi çıkışı vardır. Bu bölgede özellikle diş taşı diğer bölgelerden öncelikli olarak gözükür.

Dişlerimizi nasıl fırçalamalıyız?

Birinci olarak dişlerimizin tartardan korunması için fırça böyle görmüş olduğunuz düz saplı düz profilli böyle ecüş bücüş şekilli fırçalara hiç gerek yok şu görmüş olduğunuz düz profilli düz saplı bir  Fırça bunu dişlerimizin üzerine düz bir şekilde değil eğik bir şekilde diş etlerimize doğru gelebilecek bir şekilde alt çenemize gelecek bir şekilde üst çenede  şu şekilde önemli olan diş fırçasının kıllarının beyaz pembe girişimin içerisine girip burayı temizleyebilmesidir.  Fırçamızı buraya yerleştirdikten sonra dairesel hareketlerle bütün diş yüzeylerini ağızdaki temizlemek gerekir. Her bir diş üzerine 8 ila 20 darbe gelmesi idealdir. Dişlerin çiğneyici yüzeyleri sürtünme hareketiyle ve arka yüzeyleri de gene sürtünme hareketiyle iç yüzeyleri temizlenir. Fırçalama yaparken yüzeyler ucuca birleştirilip şu şekilde ya da bu şekilde fırçalamak doğru değildir alt çeneyi ve üst çeneyi birbirinden ayırıp ayrı ayrı fırçalama yaparsak daha etkili bir temizleme etmiş oluruz. Burada seyrek dişi olan kişiler için araları temizlemek için ara yüz fırçası denilen başka bir aparattan da bahsetmek lazım dişlerin arasından girerek boş olan yerlerden girerek bu bölgeleri temizlemek için bir şekilde yapılmış fırçalarda vardır. Bir de ağız temizliğinin olmazsa olmazı diş ipimiz,  diş ipinin kullanımı daha büyük olan modeli gösterelim şu uzunlukta yaklaşık 40 cm diş ipi kopartıldıktan sonra elimizin orta parmaklarına dolamak şekliyle şu durum elde edilir ve  ağzımızın içindeki diş aralarına soktuktan sonra bunu dişe yaslayarak adeta bir sürtünme hareketi gerçekleştirerek dişin bu yüzeyi temizlenir sonra aynı bu komşu dişe yerleştirerek bu sefer diğer tarafa sürtünme hareketiyle bu arada fırçanın giremediği bölgede temizlenmiş olur.

Diş hekimlerine ne zaman muayene olmalıyız ?

Son olarak kişiler kendi ağızlardaki problemlerin ya farkına varamazlar yada fark ettiklerinde iş işten geçmiş olur yani problemler çok büyümüş olur çok bu diş problemleriyle uğraşmak istemeyen kişilerin senede bir defa hiçbir problemleri olmasa dahil bir diş hekimine muayene olmalarında büyük faydalar vardır çok pahalı ve uğraştırıcı tedaviler yapmak yerine koruyucu önleyici tedavilerle hem uğraşmaktan hem de ekonomik olarak yıpranmaktan kendilerini korumuş olurlar

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.Ben teşekkür ederim bize bu imkanı tanıdığınız için.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa’da otomobil devrildi
Şanlıurfa’da otomobil devrildi
Yolcu otobüs ile minibüs çarpıştı
Yolcu otobüs ile minibüs çarpıştı