Diş ve Ağız Sağlığı ile İlgili Tavsiye ve Yapılan...

Diş ve Ağız Sağlığı ile İlgili Tavsiye ve Yapılan Yanlışlıklar

Şanlıurfa 63 Haber Diş hekimi Mahmut Metin YAZAR ile diş bakımı ile ilgili röportaj yaptı.Yazar Şanlıurfalılara Diş ve Ağız Sağlığı ile İlgili Tavsiye ve Yapılan Yanlışlıklar hakkında bilgiler verdi

16 Mayıs 2018 - 22:10

Şanlıurfa 63 Haber Diş hekimi Mahmut Metin YAZAR ile diş bakımı ile ilgili röportaj yaptı.Yazar Şanlıurfalılara, Diş bakımı nasıl olmalı, Diş Fırçalarken dikkat edilmesi gerekenler, diş sızlamasının nedenleri, diş ve ağız sağlığı temizliği hakkında tavsiye ve yapılan yanlışlıklar hakkında bilgi verdi.

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Mahmut Metin YAZAR Şanlıurfa’da özel sektörde diş hekimiyim

DİŞ BAKIMI NASIL OLMALI?

Diş bakımını genel olarak günde 3 defa tavsiye ediyoruz, hastanın beslenme alışkanlığına göre değişiyor, sabah kahvaltıdan sonra, akşam yemekten sonra, eğer öğle yemek yeniyorsa öğle de  yemekten sonra, önce diş fırçalaması ardından ağız bakım suyu ardından da diş ipi olmak üzere toplamı 10 dakikayı bulacak bir aşamayla ağız bakımı sağlanılabilir. 10 dakikanın 4 dakikası diş fırçalamayla tamamlanır, geriye kalan 6 dakikanın 2 – 3 dakikası ağız çalkalamayla geriye kalanı da diş ipiyle yapılır.

DİŞ FIRÇALARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Diş fırçalama da temel olarak dikkat edilmesi gereken, fırçalamanın süresidir özellikle fırçalamanın süresi minimum 4 dakika olmalıdır. Bizim bölgemiz de ve genel olarak orta doğu toplumunda diş fırçalama süresi çok azdır. Eğer fırçalamanın süresi yeterli yapılırsa ağız bakımı daha iyi olur, onun haricinde dişi 3 boyutlu düşünüp dişin her yüzeyini, diş etini ve ayrıca ağız dokusunu hepsini hatta dilimizi dahi fırçalamamız lazım.

DİŞ SIZLAMALARI NEDEN OLUR?

Diş sızlaması genel olarak minenin aşınmasından kaynaklı olur, ama şöyle de bir gerçek var sonuçta ağız yapımız, diş yapımız canlı bir dokudur, nasıl ki elimizle çayı tuttuğumuz zaman elimiz yanıyorsa, ağzımıza da sıcak veya soğuk bir şey geldiği zaman vücudumuzun bunu hissetmesi çok normaldir. Önemli olan aşırı sızlamalardır, bunu engellemek için de hekimlerimize başvurmak lazım.

HASTALAR SİZE DAHA ÇOK HANGİ ŞİKÂYETLERDEN DOLAYI GELİYOR?

Hastalarımız genel de belli bir yaş grubunun üstü ise dişsizlik şikayeti ile geliyor bu durumda protetik tedavilerle, ımplant tedavisi ile veya hareketli protez tedavileri ile diş yapılıyor. Daha genç gruplar da ortodonti tedavi dediğimiz tel tedavilerinde sıklıkla başvuru alıyoruz. Onun haricinde ağız bakımı çok yetersiz olan insanlar da diş çürüğü, kanal tedavisi, diş çekimi gibi tedaviler için başvuruyorlar.

HALKIMIZIN BU KONUDAKİ YANLIŞLARI NELERDİR?

Hastalarımız genellikle fırçalama süresinde çok büyük yanlışlar yapıyor, onun haricinde kullanılan fırçalar ve macunlar, diş fırçasının çok yumuşak olması lazım genellikle çok daha sert fırçalar kullanılıyor, fırçalama süresi çok kısa tutuluyor, genel olarak en büyük yanlışlıklar bunlar.

HALKIMIZA BU KONUDAKİ TAVSİYELERİNİZ NELER?

Ne kadar çok dişinizi fırçalarsanız hekime gitme ihtiyacınız o kadar az olur, ama yine de düzenli olarak kontrollere gitmek lazım bizim bölgemiz de ki en büyük eksiklik standart, rutin vaziyette kontrole gitmemektir. Dişinde şikayet olmayan hiçbir hasta kliniğe başvurmuyor, en azından yıl da bir diş hekimine başvurmak da fayda var.BİZE ZAMAN AYLIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.BEN TEŞEKKÜR EDERİM.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'nın İki İlçesi İçme Suyuna Kavuşacak
Şanlıurfa'nın İki İlçesi İçme Suyuna Kavuşacak
Yeni Hayvan Pazarında Hummalı Çalışma
Yeni Hayvan Pazarında Hummalı Çalışma