ESGO, ’Kadın Kanserleri’nin Önlenmesi’ Sempozyumu başladı

ESGO, 'Kadın Kanserleri'nin Önlenmesi' Sempozyumu başladı

Avrupa Jinekolojik Onkoloji Topluluğu (ESGO) 'Kadın Kanserleri'nin Önlenmesi Sempozyumu' Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı'nın ev...

08 Eylül 2016 - 15:37 - Güncelleme: 08 Eylül 2016 - 15:54

Avrupa Jinekolojik Onkoloji Topluluğu (ESGO) 'Kadın Kanserleri'nin Önlenmesi Sempozyumu' Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı'nın ev sahipliğinde Antalya'da başladı. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, yılda 30 bin kadının kanserden öldüğünü söyledi.
Üç gün sürecek olan organizasyon kapsamında düzenlenen basın toplantısına Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, ESGO Başkanı Prof. Dr. David Cibula, ESGO Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Gültekin, Türkiye Jinekolojik Onkoloji Derneği Eş Başkanı Prof. Dr. Ali Ayhan, Prof. Dr. Xavier Bosch, Prof. Dr. Jack Cuzick, Türkiye Kolposkopi ve Servikal Patolojiler Derneği Başkanı Prof. Dr. Kunter Yüce, Kanserle Dans Derneği Başkanı Esra Ürkmez, Türkiye Jinekolojik Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Macit Arvas, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir katıldı.
15 Temmuz vurgusu
Konuşmasına 15 Temmuz'da halkın gösterdiği kahramanlıkla başlayan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, "Ülkemiz 15 Temmuz günü bir darbe teşebbüsü ile karşı karşıya kaldı. Halkımız, tanklara, silahlara göğsünü siper etti. Türkiye'nin demokrasi yolunda ilerlemesini istedi. Bu bakımdan mücadeleyi veren şehitlerimize Allah'tan rahmet gazilere de acil şifalar diliyorum. Bakanlık olarak darbe girişimi ile ilişkin kişileri ayıklıyoruz. Türkiye'nin yolu bilim yoludur. Türkiye yoluna güçlenerek devam edecektir" dedi.
"Türkiye'de 30 bin kadın kanserden ölüyor"
Sağlık Bakanlığı olarak ilgi alanlarının başında kanser geldiğini ifade eden Müsteşar Gümüş, "Türkiye'de 30 bin kadın kanserden ölüyor. Bununla ilgili Türkiye'de kanserlerin branş bazında değerlendirmelerini yapıyoruz. Türkiye'de 100 bin kişiden erkeklerde 277, kadınlarda 188 kişide kanser görülüyor. Tabi kadınlarda meme kanseri birinci sırada yer alıyor. 18 bin kişi yılda meme kanserine yakalanıyor. Bakanlık olarak hedefimiz kanserde birinci planda iyi bir kayıt elde edebilmek. Bunların önleme programlarını sağlamak. Daha sonra erken teşhis imkanlarını sağlamak. Kanserle ilgili tüm basamakları Türkiye'de kurguluyoruz ve planlar yapıyoruz" diye konuştu.
"Ulusal kanser programında güçlü ülkeler arasında yer alıyoruz"
Türkiye'nin, Ulusal Kanser Programı ülkeleri arasında güçlü ülkeler arasında yer aldığını dile getiren Müsteşar Eyüp Gümüş, "Tüm bunlarla birlikte bakanlık olarak öncelikle veri toplamada Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkez'lerimizi (KETEM), kanser kayıtçılığını kullanıyoruz. Türkiye'de 81 ilimizde yüzde 100 kanser kayıtçılığı var. Doğru data ve veriyi elde etmek onunla ilgili politikalar geliştirilmesini sağlıyor. Bununla beraber erken teşhiste KETEM'lerimiz birçok ilde devreye girdi. Bundan sonraki süreçte kamu hastanelerimizde de aktif uygulamaya sokacağımız. Yani vatandaşların taranması, burada ortaya çıkacak olan erken teşhis ile elde edilen kanser aktif tedavisiyle yaşam sürelerinin artması hedeflenmektedir. Tamamıyla ücretsiz olarak yapılıyor kanser erken teşhis tarama merkezlerimizde. Şuan itibarıyla servükal ve meme kanser taramaları yapılıyor" şeklinde konuştu.
"Tütün ve obezite konusunda önemli mücadele veriyoruz"
Tütün ve obezite konusunda önemli mücadele verdiklerini ifade eden Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Bundan sonraki süreçte özellikle etkin tedaviler gündemde olacak. Ancak önleme ile ilgili de bugün 2 risk faktörü var. Tütün ve obezite ile mücadele... Türkiye tütünle mücadelede çok etkin rol oynadı. Kanun düzenlemeleri, algı yönetimi, vatandaşların bu konuda bilgilendirilmesiyle beraber tütün kullanımında ciddi azalmalar meydana geldi. Son yıllarda biraz artış olsa da akciğer kanserinde erkeklerde yüzde 10'a varan azalmalar görüyoruz. Tabi bunun uzun dönem sonuçlarını takip etmek lazım. Kadınlarda akciğer kanserinin Türkiye'de arttığını görüyoruz. Kadınlarda da tütünle mücadele konusunda daha aktif olmamız gerekiyor. Sağlıklı bir kadın popülasyonu ülkenin geleceği için çok önemli. Obezite ile mücadele başka bir alanı oluşturuyor. Toplumumuzda Avrupa ve Amerika'ya baktığımızda benzer oranda bir obez nüfus var kadın popülasyonunda. 2 kadından biri obez durumunda. Obezite özellikle birçok kanserin sebebini oluşturuyor. Bununla ilgili mücadele Sağlık Bakanlığımızın ana hedeflerinden bir tanesi. 1 milyon bisiklet kampanyası başlatarak burada fiziksel aktiviteyi öne alacak politikaları da geliştiriyoruz."
Gültekin: "Türkiye'de bir yılda 75 bin kansere bağlı ölüm oluyor"
Türkiye'de bir yılda 75 bin kansere bağlı ölüm gerçekleştiğini dile getiren ESGO Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Gültekin, son beş yıldır ölüm nedenleri incelendiğinde kansere bağlı ölümlerin ortalama yüzde 20 sabit gittiğini ifade etti. Gültekin, "Bu kapsamda dünyada şu anda dünya verilerine bakıldığında bir numaralı ölüm nedeni kanserdir. Ülkemizde kanserden ölüm ikinci sırada, kalp hastalıklarından sonra geliyor. Yılda 75 bin ölümün 30 bini kadınlarda diğer kalanı ise erkelerde görülüyor. Kanserde birinci sırada akciğer kanseri yer alıyor" diye konuştu.
Türkiye'deki kadın kanserlerinin Avrupa ve gelişmiş ülkelere göre daha düşük olduğunu dile getiren Gültekin, "Kadınlarda ilk on kansere bakıldığında meme kanseri birinci, rahim beşinci, yumurtalık kanseri yedinci, rahim ağzı onuncu sırada yer alıyor. Bu kanserlerin büyük bölümü, tütün ve obeziteyle mücadeleyle önlenebilir. Meme kanseri ve rahim ağzı kanseri yüzde yüz önlenebilir" dedi.
Xavier Bosch: "40 milyon genç kız aşı oldu"
18 milyon kızın halk sağlığı problemi olduğunu dile getiren Dünya Sağlık Örgütü merkezinden Prof. Dr. Xavier Bosch, dünyada rahim ağzı kanseri için 40 milyon genç kızın aşı olduğunu söyledi. Bosch, aşıyla kızların on yıl süreyle her türlü enfeksiyona karşı korunduğunu belirtti.
Kutluk: "Kanserin dünyaya maliyeti 1.2 trilyon"
Kanserin dünyaya maliyetinin 1.2 trilyon olduğunu dile getiren Dünya Kanser Kontrol Örgütü Başkanı Tezer Kutluk ise, her yıl 15 milyon kanserliden 9 milyonunun öldüğünü söyledi. Kutluk, "2 önemli nedenimiz var kanserle barışmak için. Bir tanesi her yıl 15 milyon kişi kansere yakalanıyor. 15 milyon büyük bir rakam ama 9 milyonu hayatını kaybediyor. Bir taraftan çare bulduğumuzu, bir taraftan da insanlar ölmeye devam ediyor. Dünyanın problemi sadece sayı değil. Kanserin maliyeti de arttı. Dünyaya kanserin maliyeti 1.2 trilyon olan bir rakam düzeyine çıktı. O nedenle zengin fakir demeden bütün ülkelerin sorunu bu. Birçok dernek var. Her gün toplantı, aktiviteler yapılıyor. 15 milyon insan kanser oluyor 9 milyonu ölmeye devam ediyor. Önemli olan kanserle ilgili olan eşitsizlikleri ortadan kaldırmak. Bunları azaltmak ve stratejileri yaygınlaştırmak lazım. Kanserleri devletlerin ülkelerin ajandasına sokmalıyız. 1990'lardan sonra stratejik olarak uygulayan ülkelerde kanser ölümleri ucunu aşağıya doğru döndürdü. Gelecek ne gösteriyor bize. Eğer böyle devam ederse 2025 yılında 15 milyon olan kanser vakası sayısı 20-22 milyon kanser ölümleri olacak. Biz hemen harekete geçersek bugün olan 9 milyon ölümü yarısını önleyebiliriz" dedi.

Kaynak: İHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan Tek Dertleri CHP Başkanlığı
Cumhurbaşkanı Erdoğan Tek Dertleri CHP Başkanlığı
Şanlıurfaspor’da Görev Dağılımı Belli Oldu
Şanlıurfaspor’da Görev Dağılımı Belli Oldu