Eski Urfa’yı Arıyorum

Eski Urfa’yı Arıyorum

Şanlıurfa Gazeteciler Dernek Başkanı Mehmet Kamil Güler, Şanlıurfa’nın Değerlerinin tescil edilmesinden, hayvancılık üretimine, Urfa’da konuşulan Azeri Türkçesi ile İlgili Önemli bir köşe yazısı yazdı.

09 Ocak 2018 - 23:43

Şanlıurfa Gazeteciler Dernek Başkanı Mehmet Kamil Güler, Şanlıurfa’nın Değerlerinin tescil edilmesinden, hayvancılık üretimine,Urfa’da konuşulan Azeri Türkçesi ile İlgili Önemli bir köşe yazısı yazdı.Şanlıurfa Gazeteciler Dernek Başkanı Mehmet Kamil Güler’ün yazdığı Eski Urfa’yı Arıyorum Başlıklı Muhteşem Yazısı, Şanlıurfa Boranısı ile ilgili Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) tarafından Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan coğrafi işaret tescil başvurusu onaylandı. Tabiî ki Şanlıurfa’nın ürünlerine sahip çıkılması ve tescillenmesi çok önemlidir. Ancak. En önemlisi bu yemeklerimizin veya Şanlıurfa’da üretilen ürünlerin gelecek kuşaklara aktarılmasının sağlanmasıdır. Ayrıca ürünlerimizin kalitesini ve özelliklerini korunması için ilgili kurum ve kuruluşların gerekli tedbirleri almalarıdır.

Şanlıurfa peyniri ,yoğurdu, kaymağı ve sarı yağı diyoruz. Övünüyoruz. Geçenlerde bir ortamda konuşmaya şahit olduk. Bu konuşma Gazeteci olarak beni çok etkiledi. Ne derseniz anlatayım. Kendilerinin köye davet edildiğini belirten arkadaşım davet edenin köyden geldiğini ve birlikte yoğurt, yağ, sebze, meyve, ekmek aldıklarını ve köydeki ihtiyaçları içinde yumurta, peynir, zeytin gibi malzemeler aldığını belirtti. Sorduğumda köyde kimse hayvan beslemiyor dediğini belirtti.

Köylerde her evde tavuk beslenirdi. Hemen hemen her evin ahırı vardı ve büyük baş beslerlerdi. Bostan ekilirdi. Her evde hemen hemen hergün ev ekmeği yapılırdı. Ancak, gelişen teknoloji ile tüketici toplumu olduk.İlgili kuruluşların tekrar köylerdeki üretimi teşvik etmesi ve desteklemesi gerekir. Çünkü burada üretilen ürünler organik ve sağlıklı ürünlerdi. Patent alalım ancak, üreticileri de destekleyip gelecek nesillere bu ürünlerin aktarılmasını sağlayalım.

Kısaca , örf, adet ve geleneklerimizi yitiriyoruz. Şanlıurfa’da en önemli olan konuştuğumuz Azeri Türkçesi olan bizim Urfalıca dediğimiz dilimizi yitiriyoruz. Dilini kaybeden bir millet, hafızasını kaybeder, benliğini kaybeder, hatta inancını kaybeder. Ne yazık ki sosyal medya dili, gençlerimiz arasında geçerli bir yazı, iletişim diline dönüşüyor. Anlamsız kısaltmalar, aralarına serpiştirilen yabancı kelimeler, bozuk cümleler giderek sıradan hale geliyor. Tedbirler alınıyormu ? Bu konuyu ayrıca gündeme getireceğim.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • geylani alel afadle
    11 ay önce
    nerde eski urfa külttürümüz bir bir komşu illere kaptırdık tembel bir urfalı olduk çıktık yazık bize öz urfalı urfayı terk etti ama dışarda temsil ediyor urfayı urfalı kendi yerinde temsil edemiyor yemegiyle aşıyla birbir yok oldu üreten degilde hazır tüketen olduk
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfalı Avukat'tan Fatih Portakal'a Suç Duyurusu
Urfalı Avukat'tan Fatih Portakal'a Suç Duyurusu
Vali Erin Şanlıurfa'daki Tüm Okulları Uyardı
Vali Erin Şanlıurfa'daki Tüm Okulları Uyardı