Esnafın Durumu İyi Değil

Esnafın Durumu İyi Değil

Şanlıurfa’da uzun yıllardır mobilyacılık yapan Mehmet Bulut Şanlıurfa 63 Haber’e yaptığı açıklamada, Ustalık belgesi olmayan herkes rahatlıkla iş yeri açıyor,Esnafın durumu iyi değil, 1 sene daha sürer de 1 sene sonra mobilyacılar dükkanları kapatmaya başlar.Dedi

16 Mayıs 2018 - 22:23 - Güncelleme: 18 Mayıs 2018 - 08:47

Şanlıurfa’da uzun yıllardır mobilyacılık yapan Mehmet Bulut Şanlıurfa 63 Haber’e yaptığı açıklamada; mobilya sektörü Bu yıl işler baya durgun geçti, malzemeciler iki günde bir zam yapıyorlar biz de ne yapacağımızı, müşteriye ne fiyat vereceğimizi şaşırdık. Böyle giderse esnaf dükkan kapatma durumuna gelir, başka çaremiz yok, iş yapıyoruz ama para alamıyoruz.

Hazır mobilyaların yaygınlaşması işimizi etkiledi tabi fakat işlerimizin durgun olmasında ki asıl faktör malzemelere gelen zamlardır ki biz bu yüzden iş dahi yapamaz olduk. Örneğin müşteri bize gelince fiyat çıkartıyoruz fakat başka yere sorunca orası daha ucuz fiyat veriyor müşteriye çünkü fiyatlar birbirini tutmuyor. Benim meslektaşlarımdan ricam hepimizin birlik olması eğer birlik olamazsak işler düzelmez ve dükkanlar kapanma noktasına gelir. Esnaflar arasında sabit fiyat yok, zaten sabit fiyat olsaydı işler şuan bu derece kötü olmazdı örneğin şuan da metresini 350 liraya yapan da var, 250 liraya yapan da var hal böyle olunca müşteri bizim fiyatımızı yüksek buluyor. Malzemeciden borca alışveriş yapıyoruz sonrasında borcumuzu ödeyemiyoruz bu şekilde iflas noktasına gidiliyor.

Örneğin dün gittim malzemeyi 180 liraya alıyordum fakat bugün gittim 200 lira dediler, nasıl olacak biz de bilmiyoruz. Maalesef ruhsatsız iş yerleri çok fazla, hemen hemen yarısından fazla ruhsatsız iş yeri var. Şuan her bir köşede bir mobilyacı var, ustalık belgesi olmayan herkes rahatlıkla iş yeri açıyor, ne yapalım? Herkes atölye açıyor bu durumda 30 senelik esnaf nasıl iş yapacak? Şuan çırak sıkıntısı da çekiyoruz, adam gelip 2 ay çalıştıktan sonra hesabına gelmezse çekip gidiyor bunun sebebi de adam biliyor ki 2 gün sonra rahatlıkla iş bulacak. Benim yanımda çalışan biri vardı hiçbir şey yokken geldi ve çıkmak istedi, sebebini sorunca ‘sen 200 lira veriyorsun fakat felan yer 250 veriyor ben gidip orada çalışacağım’ dedi. Adam benim yanımdan ayrılsa başkası hemen alır, zaten çırak yetişmiyor ne yapacağımızı biz de bilmiyoruz. Şuan bir dükkan da 2 – 3 kişi çalışıyor ama eskiden bir dükkan da 10 – 12 kişi çalışırdı, benim eskiden çırak olarak çalıştığım yerde 10 kişi beraber çalışıyorduk şimdi dükkanlara bakıyorsun 2 kişi. Ne yapacağımızı şaşırdık, iş olmasa bir dert, iş olsa zaten iki kişi ile yetiştiremiyorsun, dükkanda mı kalıp çalışacaksın? Montaja mı gideceksin? Ne yapacağımızı şaşırdık. Esnafın durumu iyi değil, 1 sene daha sürer de 1 sene sonra mobilyacılar dükkanları kapatmaya başlar. Okul sistemleri değişti, 4 + 4 + 4 oldu, adam 18 yaşına gelince okulu yeni bitirmiş oluyor, liseden sonra o adam yanıma gelip ne yapabilecek? O yaştan sonra gelip de yanımız da çalışmaz ki zaten.Eski ustaların hepsi bıraktı çünkü teknolojinin gelişmesi ile birlikte bütün sistemler de değişti. 10 yıl önce ki kalfa ve ustalar o zaman ki sistemi öğrendi ve alıştı fakat sonradan bütün sistem değişti. Bir de şimdi hemen atölye açma olayı var, örneğin ben 12 çalıştım zorla atölye açtım adam yanımda 2 sene çalıştıktan sonra hemen atölye açıyor. Bizim gibi çekirdekten yetişme değiller basit şekilde yapıp ucuza iş yapıyorlar. Esnafın halini kimse sormuyor, yetkililer sormayınca da hiçbir şey gelişmez, bir şey düzelmez. Çözüm noktasında neler yapılır diye sorarsanız, iş yeri açacak kişilerin ustalık belgesi olması lazım, derneğe kayıtlı olması lazım fakat şuan da 1500 mobilyacı var maalesef olması gereken evraklar sadece 300 – 400 kişi dev var. Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özyavuz Hafta Sonu Mesaisini Kırsalda Geçirdi
Özyavuz Hafta Sonu Mesaisini Kırsalda Geçirdi
Murat Yalçınkaya Avrupa Şampiyonu Oldu
Murat Yalçınkaya Avrupa Şampiyonu Oldu