Eyyübiye Belediyesi, Eyyübiye’ye sırtını değil yüzünü...

Eyyübiye Belediyesi, Eyyübiye'ye sırtını değil yüzünü dönmelidir

Şanlıurfa Kültürel Mirası Koruma Derneği ve Şanlıurfa Şehir plancıları odası ortak çalışması ile Eyyübiye Belediyesi Hizmet Binasının yerini buldular

07 Ağustos 2017 - 23:56 - Güncelleme: 08 Ağustos 2017 - 16:13

Son günlerde Şanlıurfa Merkez İlçelerinden Eyyübiye Belediye Binasının yeri kamuoyunda önemli bir şekilde yer tutuyor.Konu İle İlgili olarak Şanlıurfa Kültürel Mirası Koruma dernek başkanı Yüksek Mimar M.Uğur Beyazgül ve Şanlıurfa Şehir plancıları odası başkanı Selim Açar Şanlıurfa Merkez İlçe Belediyesi Eyyübiye belediyesine katkı sunmak üzere bir çalışma başlattılar

Şanlıurfa Kültürel Mirası Koruma Derneği ve Şanlıurfa Şehir Plancıları Odasının başlattığı Çalışmanın amacı;

Yapılacak binanın Eyyübiye’nin gelişim ve ıslah edilecek alanına yakın olması, Eyyubiye'nin odak noktasında olması, yapılacak binanın Eyyübiyeye ismini veren ve şehir tacı niteliğindeki Eyyup peygamber makamıyla ilişkili bir yerde olması gerekliliği, Arsa bedelinin belediye açısından yüksek bir bedele sahip olmaması. Temeli üzerinde geliştirdiler.

Bu konuda tespit edilen alanlardan en önemli yerlerden biri olarak eski hayvan pazarının yerini tespit edildi.Bu yer Eyyübiye ilçemizin odak noktasındadır, yakınından geçen 50 metrelik yol artelinin tokiye bağlantı imkanının olması açısından önemli bir yerdedir, Belediye binası ile Akçakale yolunun 30 metrelik dikey bir yolla birleştirilmesi ile Eyyübiye’de yeni cazibe merkezi oluşturma imkanlarını ortaya çıkaracaktır, kentsel dönüşümü canlandıracaktır..

Bu yer aynı zaman sırtını antik Edessa nekropolüne dayaması,diğer yandan yüzünü yeniden düzenlenmesi gereken Eyyübiye varoşlarına dönmesi açısından önemli bir fırsattır..

Bir yandan Edessa antik alanı cazip hale gelecektir..Diğer yandan belediye binasının burada olması ile bu alana bir tampon oluşacak ve korunacaktır..Belediye açısından kültür varlıkları kuruluyla işbirliği halinde cazip alanlar oluşturma imkanı ortaya çıkacaktır.. Bu alan yaklaşık 7200 m2 dir..rekreasyon açısından büyüme imkanına sahiptir.Bir tarafı yeşil alandır..Belediyenin bu alana 10 katlı konut istemesi üzerine, Kültür Varlıkları Koruma kurulu bu alanı 2 katlı kamu hizmet alanı ve ilgili tesislerine dönüştürmüştür. Fakat bu konuda fikrini aldığımız plancılar belediyenin özgün bir projeyle başvurması halinde 3 veya 4 katlı belediye hizmet binasına dönüşeceği yolundadır.Bu konuda gerek Kültürel Mirası koruma derneği,gerekse Şehir Plancıları odası olarak her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğuklarını kamuoyuna bildirdiler.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfaspor’dan 4 Transfer
Urfaspor’dan 4 Transfer
Suruç'ta Feci Kaza, 1 Ölü 6 Yaralı
Suruç'ta Feci Kaza, 1 Ölü 6 Yaralı