Faruk Çelik Aday Gösterildi Mi ?

Faruk Çelik Aday Gösterildi Mi ?

AK Parti Şanlıurfa 26.Dönem Milletvekili Faruk Çelik, 24 Haziran 2018 seçimlerinde AK Parti Bursa’dan Milletvekili Aday listesine giremedi.

21 Mayıs 2018 - 21:53 - Güncelleme: 21 Mayıs 2018 - 21:57

AK Parti Şanlıurfa 26.Dönem Milletvekili Faruk Çelik, 24 Haziran 2018 seçimlerinde AK Parti Bursa’dan Milletvekili Aday Adaylığı başvurusu yapmıştı.

Faruk Çelik, Bugün Açıklanan 24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinde 27.Dönem Milletvekili Adaylarının açıklanması ile Bursa AK Parti'den birinci ve ikinci bölgeden milletvekili Listesine giremedi.

BURSA 1. BÖLGE AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

Hakan Çavuşoğlu

Mustafa Esgin

Refik Özen

Emine Yavuz Gözgeç

Ahmet Kılıç

Gülten Kapıcıoğlu

Sadettin Cangül

Arif Çelenk

Muhammed Erdoğan

Arif Bekir Dangaç

BURSA 2. BÖLGE AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

Efkan Ala

Osman Mesten

Vildan Yılmaz Gürel

Zafer Işık

Muhammet Müfit Aydın

Atilla Ödünç

Ahmet Yelis

Selda Meriç

Burcu Yaran

İsmail Özkan

Faruk Çelik Kimdir ?

Bakanlık görevlerinde bulunan siyasetçi Faruk Çelik, 17 Ocak 1956'da Artvin Yusufeli'nde doğdu. Babasının adı Yaşar, annesinin adı Hedise'dir.

Bursa Yüksek İslam Enstitüsü'nü bitiren Faruk Çelik, Yıldız Üniversitesine bağlı Kocaeli İşletme Enstitüsü'nde iki yıl işletme eğitimi gördü. Lise öğretmenliği yapan Faruk Çelik, bir süre serbest ticaretle uğraştı. Yerel bir gazetenin sahibi olan Faruk Çelik köşe yazarlığı da yaptı.

SİYASİ KARİYERİ

Refah Partisi'nde il başkanlığı, Fazilet Partisi'nde Genel Başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. İlk defa 1999 Türkiye genel seçimleri'nde Fazilet Partisi Bursa milletvekili olarak meclise girdi. 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi'ne katıldı ve Kurucular Kurulu üyesi oldu. 2002 ve 2007 Türkiye genel seçimleri'nde Bursa, 2011 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde Şanlıurfa milletvekili olarak meclise girdi. 1 Mayıs 2009'da yapılan kabine değişikliğinde, Din İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı'na atandı. 2007–2009 ve 2011–2015 yılları arasında Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan hükümetlerde Çalışma ve sosyal güvenlik bakanı olarak yer aldı.

AK Parti'nin Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri zaferinden sonra Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 64. Türkiye Hükûmeti'nde 24 Kasım 2015 tarihinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak yer aldı. Davutoğlu'nun istifa etmesinin ardından Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükûmeti'nde tekrar aynı göreve atandı. 19 Temmuz 2017'de yapılan kabine değişikliğinde görevi Ahmet Eşref Fakıbaba'ya devretti.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Müslüm ÇAKAR
    1 yıl önce
    Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde hem milletvekili hem de Bakan olma imkânı bulunmuyor. Bu nedenle milletvekili listelerine konulan bakanların, bakan olma ihtimalleri bulunmuyor Örneğin; Şanlıurfa Ak Parti Milletvekili aday listesinde yer alan isimlerin (şimdiki bakan dahil ) seçimlerde Ak Parti'nin kazanması ve hükümet kurması halinde, Bakan olamayacaklar.Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde bakanların dışardan atanması bekleniyor…Bir örnek verirsek; "Faruk ÇELİK milletvekili adayı listesinde yer alamadı" deniliyor! Ya…. Faruk Çelik, dışardan BAKAN olarak atanabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özyavuz Hafta Sonu Mesaisini Kırsalda Geçirdi
Özyavuz Hafta Sonu Mesaisini Kırsalda Geçirdi
Murat Yalçınkaya Avrupa Şampiyonu Oldu
Murat Yalçınkaya Avrupa Şampiyonu Oldu