Fıstık ağaçları artık susuz kalmayacak

Fıstık ağaçları artık susuz kalmayacak

Şanlıurfa Birecik Belediye Başkanı Av. M. Faruk Pınarbaşı, Birecik’e can suyu verecek proje bitme aşamasında.

31 Temmuz 2017 - 10:41 - Güncelleme: 31 Temmuz 2017 - 17:09

Şanlıurfa fıstığının yüzde 46’sını üreten Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde, fıstık ağaçlarını susuzluktan kurtaracak Hobap Projesi (Altınova Pompaj Sulama Suyu)  tamamlanma aşamasına geldi.

Belediye Başkanı Av. M. Faruk Pınarbaşı,  yöre ekonomisi için büyük önem taşıyan fıstık ağaçlarının son yıllarda zaman zaman yaşanan kuraklık nedeniyle verimden düşmesine neden olan susuzluk sorununun çözüme kavuşturulmasında sona gelindiğini müjdeledi.

Yörenin en önemli geçim kaynağı olan fıstık ağaçları için büyük önem arz eden proje için yıllardır mücadele verdiklerini anımsatan Pınarbaşı, şunları söyledi:

 “Türkiye’de üretilen fıstığın yüzde 57’si Şanlıurfa’da yetiştiriliyor. Şanlıurfa fıstığı üretiminin yüzde 46’sı ise Birecik sınırlarında yer alıyor. Bir başka ifadeyle; Şanlıurfa’daki toplam 18 milyon fıstık ağacının 7 milyon adedi Birecik’te bulunuyor. İlçemizde binlerce kişi de doğrudan ya da dolaylı olarak fıstıktan geçimini sağlıyor. Bu nedenle, fıstık ağaçlarının sulanması yöre ekonomimiz için hayatı bir önem taşıyordu. Şükürler olsun ki bu sorunu da rafa kaldırmaya hazırlanıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Fıstık ağaçlarının artık güneşten yandı, kurudu söylemlerinin efsane olacağını belirten Başkan Pınarbaşı, sorunun çözümünde büyük katkı sunan tüm yetkililere Birecik halkı adına teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfaspor’dan 4 Transfer
Urfaspor’dan 4 Transfer
Suruç'ta Feci Kaza, 1 Ölü 6 Yaralı
Suruç'ta Feci Kaza, 1 Ölü 6 Yaralı