GAP’a Milyarlar Harcandı Ama Tarım Alanlarına İmara Açılıyor

GAP'a Milyarlar Harcandı Ama Tarım Alanlarına İmara Açılıyor

Şanlıurfa 63 Haber'in Emlakçılık sektöründen Fatih Topal ile yaptığı röportajda Topal Tarım arazilerinin imara açılması konusu çarpıcı açıklamalarda bulundu.

05 Ağustos 2018 - 21:50 - Güncelleme: 05 Ağustos 2018 - 21:55

Fatih TOPAL  Şanlıurfa 63 Haber’e yaptığı açıklamada ; Şanlıurfa’da yaklaşık 20 yıldır emlakçılık sektöründe bulunmaktayım, bu işi en iyi yapan kurumlardan biri olduğumuza inanıyoruz. Benim sizin vasıtanızla anlatmak istediğim, Şanlıurfa Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahip ikinci büyükşehri ve tarım şehridir. Türkiye’nin en büyük bütçesiyle Fırat’tan Urfa’ya su getirilerek bu bölgeyi GAP bölgesiyle sulama alanı, tarım alanı ilan edilmiş durumdadır. Ve adeta Türkiye’yi bu noktada buradan besliyoruz. Türkiye’nin en büyük pamuk tarlaları burada üretiliyor, Türkiye’nin yaklaşık yüzde 60 gibi pamuk ihtiyacını buradan karşılıyoruz keza fıstık dediğiniz zaman Türkiye’nin yüzde 90’lık kesimini Şanlıurfa karşılıyor.

GAP’a milyar harcandı ama tarım alanlarına konut izni veriliyor

Topal,  Türkiye’nin en büyük ikinci yüz ölçümüne sahip bir şehirde maalesef ve maalesef konutlar getirilip tarım bölgelerinde yapılaşma olduğu zaman bizim içimizi gerçekten kan ağlatıyor. Bugün tarım dışı olan bölgelerimiz orada dururken Sırrın Karşıyaka dediğimiz bölgeler de en verimli topraklar da konutlar yapılması bu vatana bir ihanet, ülkeye bir ihanet, bu şehre bir ihanettir. Kendini bilmez, iş bilmez siyasetçilerimiz Rant elde etmek için şehrimizi katlettiler. Öte taraftan bazı bölgelerimizde yine tarım bölgesi olan bölgelerimiz de 150 metrekare arsayla iki kat bile yapılmayacak yerlere getirip 4 – 5 kat imar yapıp yüzde yüz özel koşul, özel bir imarla yine bu bölgeleri imara koymuşlar, buralar da gece kondular yapılıyor.

Şanlıurfa’da kentsel dönüşüm neden başlatılmadı

Topal, Toplam, Tüm Türkiye gecekondudan kaçarken bizim şehrimiz adeta son 10 yıldır gecekondulaşma peşindedir. Hadi imara açmayın diyoruz, geçmişten kalan o gecekondularımızı kentsel dönüşme olarak devletimizin büyük desteğiyle kentsel dönem atağına başlamışken Urfa’da tek bir kentsel dönüşüm başlamış durumda değil. 15 yıldır Yeşil direk dahi kentsel dönüşümü tamamlanmış, bitmiş olduğu halde kimse elini atıp da kentsel dönüşümü bitirememiş durumda. Alım satımlar bölgesi kaç yıldır konut alanına veya iş alanına döndürülmüş durumda değil.

Karaköprü’de gece kondular artmaya başladı

Topal, Karaköprü’de en güzel yeri, Urfa’nın en modern en elit bölgesinde dahi bir sürü gece kondular var, bunları belediyelere iletiyoruz sürekli, ilettiğimiz halde gerçekten bir arpa boyu kadar bile ilerlemiş değiliz. Bu memleket hepimizin, bu şehir hepimizin, bu şehri ihanet etmemek lazım, bu şehri kurtarmak lazım, size şunu örnek vermek istiyorum, fıstık ağacından tam verim almak için 15 yıl geçiyor. Bugün onları kesiyoruz yerine konutlar yapıyoruz bunlara yazık! Ben bu işten ekmek yiyorum ama bunları gördükçe gerçekten içim kan ağlıyor. Buradan sizin sayeniz de, sizin aracılığınızla inşallah sesimiz yetkililere gider de buna bir dur deriz. Öncelikle kentsel dönüşüme önem vermeliyiz, Karaköprü’de gezin ve bakın, güzelim yerlerde ortada gecekondu yapılmış. Bunlara belediye bir proje yapmış ama daha henüz netleşmiş değil. Bir an önce TOKİ ile anlaşıyor belediyeler, benim de orada yerim var, benim de evim var ilk imzayı da ben vermeye razıyım. Çünkü eski Urfa evleri gibi değil bizimkiler daha önceden betona dönüştürülmüş yapılardır, ikinci yağmurda yıkılacak evler gibi görünüyor, bunların bir an önce yıkılıp yerine modern evler yapılması gerekiyor. Yeni imara açmıyorsak dahi en azından gece kondular için kentsel dönüşümden faydalanalım. İyi biliyorum ki herkes bu fikre sıcak bakar çünkü devletin çok büyük desteği var, kira yardımı yapıyor, müteahhide alt yapı bedeli ödetmiyor bir sürü daha faydaları var yeter ki bu konuya bir el atılsın. Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da Özel Okul Kapatıldı
Şanlıurfa'da Özel Okul Kapatıldı
Harran'a Yeni Bir İşletme Kazandırılıyor
Harran'a Yeni Bir İşletme Kazandırılıyor