GAP İsotu tescilleniyor

GAP İsotu tescilleniyor

GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü İbrahim Halil Çetiner; GAP isot adı ile tescile verdik İnşallah seneye tescil edilirse onu da biz Urfa’nın hizmetine sunacağız

06 Temmuz 2017 - 21:25

GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü İbrahim Halil Çetiner; Domates konusunda 2011 yılında bir çalışma yapıldı ve bütün Urfa’da ki kaybolmaya yüz tutmuş Urfa domatesleri toplandı ve gen bankasına gönderildi. Şimdi bizim bu sene geçen bir projemizde Urfalı Mahmut Bayram arkadaşımız bu domatesleri tekrar tarıma kazandırmak üzere 160 farklı çeşidi getirdi. Türkiye’de ki meşhur domatesleri de getirdi ve tekrar eski Urfa domatesini kazanmanın argesine başladık. Şimdi eski Urfa domatesimiz neden gitti? Rayihası tamam, tadı muhteşem Pazar ömrü yoktu, ince kabuklu ve raf ömrü olmadığı için pazarlama da sorun yaşanıyordu sadece Urfalılar alabiliyordu. Şimdi biz eski Urfa domatesinin neyi eksik? Neden kaybettik? Buna yoğunlaşarak işte Bursa domatesi yani tokat domatesi dediğimiz halk arasında öyle bilinen domateslerin eğer kabuğu kalınsa o kabuğunun kalın olma özelliğini bunu aktaralım. Bir melezlemeyle, bir çiftleştirmeyle Urfa domatesinin eski tadını alalım amacımız bu. Bu konuda bir arge çalışması yaptık .

GAP İsotu geliyor

İbrahim Halil Çetiner; biber konusunda da eski Urfa biberini biz 33 – 63 ismi ile Mersin Alatay ile beraber yaptığımız bu çalışma sonucunda 3 yıl önce tescilledik: inan 33 – 63 inanmamışlar inanın demişler. İnan 33 – 63 şuan da birçok vatandaşımız, biber yetiştiricilerimiz bilir, 33 – 63 diye bilinir bu biber çeşidini daha önce Torkuya bağlı beta tohumculuk almıştı onlar sebzeden çıktıkları için tekrar bıraktılar. Şimdi de bir dağıtımı ve çoğaltılması için bir firma olursa bu Çeşidimizi satacağız ve bunu profesyonel anlamda tüm Türkiye’de yaygınlaşmasını Urfa biberinin Urfa biberi olarak kalitesiyle, bozulmamasıyla devamını sağlıyoruz. Biz her yıl kendi çeşidimize 10 dönüm, 7 dönüm, 8 dönüm ekip bu tohumu kaybetmemeye ve Tohumunu yetiştirmeye çalışıyoruz. Hakikaten bakıyorsunuz eski Urfa biberi hal pazarı esnafı biliyor. Şimdi 33 – 63 normal bildiğimiz biber boyutunda biraz daha büyüğünü ıslah ederek GAP isot adı ile yine aynı kalite yine aynı rayiha GAP isot adı ile tescile verdik İnşallah seneye tescil edilirse onu da biz Urfa’nın hizmetine sunacağız. Bunlar yaygınlaşır domates ve biberimizin eski tadını alırız inşallah. Dedi. (Şanlıurfa 63 Haber)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Siverek'te 23 Nisan Kutlandı
Siverek'te 23 Nisan Kutlandı
Ekinci'den 23 Nisan Mesajı
Ekinci'den 23 Nisan Mesajı