Gaziantep Üniversitesi Öğrencileri Medya Anketi Yaptı

Gaziantep Üniversitesi Öğrencileri Medya Anketi Yaptı

Gaziantep Üniversitesi gazetecilik bölümü öğrencilerince Şanlıurfa’da faaliyette bulunan 8 yerel gazete ve 4 televizyon yönetici ve yetkilileri ile görüşerek anket yaptılar.

15 Mayıs 2018 - 16:21

GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen “GAP Bölgesinde faaliyet gösteren yerel medya kuruluşlarının kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi –ihtiyaç analizi yapılması ve eylem planı hazırlanması isimli projede GAP illerinde faaliyet gösteren medya kuruluşlarının kapasiteleri incelenmesi amacıyla Gaziantep Üniversitesi gazetecilik bölümü öğrencilerince Şanlıurfa’da faaliyette bulunan 8 yerel gazete ve 4 televizyon yönetici ve yetkilileri ile görüşerek anket yaptılar.

Projenin amacı; Yerel Medya yetenekleri gelişen medyaların olanaklarıyla yerel bilginin ve haberin işlenmesinde yerel kültürlerin yeniden üretilmesinde ve yerel gündemlerin ulusal-küresel düzlemlere taşınmasında önemli bir rol oynuyor. Yerel medyanın güçlendirilmesi söz konusu misyonun gerçekleşmesini ve yerel gündemlerin kamusal tartışmaları belirleme kapasitesini artıracağı düşünülüyor. Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Kilis, Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak olmak üzere GAP illerinde faaliyet gösteren medya kuruluşları ve çalışanlarında bu sürece sunacakları önemli katkılar olacak. Bölgenin yerel dinamiklerini ve gündemlerini farklı düzlemlerde etkili bir şekilde sunabilmek, bölgeye ilişkin kamusal bilgiyi de biçimlendirme rolü oynayacak. Bu doğrultuda GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen “GAP Bölgesinde faaliyet gösteren yerel medya kuruluşlarının kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi –ihtiyaç analizi yapılması ve eylem planı hazırlanması isimli projede GAP illerinde faaliyet gösteren medya kuruluşlarının kapasiteleri inceleniyor. Yerel Medya Çalışanlarının mesleki becerilerinin geliştirilmesi için yapılması planlanan kapsamlı eğitimlere yönelik ihtiyaçların tespiti ve önceliklerin analizi bu projenin amacını teşkil ediyor. Yerel medya kuruluşlarının güçlendirilmesi ve kurumsal kapasitelerinin artırılması hedefiyle yapılacak ön değerlendirmede; yerel medya çalışanlarının mesleki düzeyleri, habere bakış açıları medya materyali üretme ve uygulama becerileri tespit edilmeye çalışılacak. Proje kapsamında medya çalışanları ve temsilcileri ile toplantılar-çalıştaylar düzenlenecek. Yerel medya ürünleri akademik bir çerçevede ele alınarak incelenecek, anket çalışmaları ve niteliksel inceleme metotları ile bölgedeki medya çalışanlarının mesleki sorunları anlaşmaya çalışılacak.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfa'da Feci Kavga 6 Ölü İşte Ölenlerin İsimleri
Urfa'da Feci Kavga 6 Ölü İşte Ölenlerin İsimleri
Kaybolan öğrencinin cansız bedeni bulundu
Kaybolan öğrencinin cansız bedeni bulundu