Gerem ve Atila Duru TV’ye konuk oldu - Videolu Haber

Gerem ve Atila Duru TV'ye konuk oldu - Videolu Haber

Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem ve İHH Doğu ve Güneydoğu Bölge Koordinatörü Behçet Atila Duru TV’de Doğru Çizgi Programına konuk oldu.

02 Ağustos 2017 - 11:19 - Güncelleme: 02 Ağustos 2017 - 18:26

Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı ve Yenişafak, Milat, Diriliş Postası Temsilcisi Mehmet Kamil Güler’in Duru Televizyonunda Sunduğu “Doğru Çizgi” programına Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem ve İHH Doğu ve Güneydoğu Bölge Koordinatörü Behçet Atila konuk oldu.

Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem açıklamasında ; Şanlıurfa için güzel bir oluşum oldu. Urfa’da cömertliği yardımlaşma olunca bu konuda rağbet çok.2011 yılında Suriye’de iç savaş nedeni ile kardeşlerimiz Türkiye’ye geldiler.Bu vesile urfa’ya göçler başlayınca bazı arkadaşlarımızla  birkaç toplantı yaptık.Muhacir olarak buraya gelenlere ve sınır ötesine yardım göndermek için Valilik, belediyeler ve kamu kuruluşlarının desteği gerekiyor.o dönem başkan olan Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba o dönem Belediye Başkanı idi. Bize büyük destekleri oldu.konuşurken burası sizin dedi. Ne gerekiyorsa arkadaşlara talimat verdi. Belediyenin lojistik desteğini o zaman aldık. O dönemin valisi  Celalettin Güvenç ile görüştük. Vali beyde kamu kuruluşlarına  desteği sizinle dedi. Yeterki siz başlayın dedi. 60 kuruluşla başladık.

YARDIMLAR ANTEP’İ GEÇMİYORDU. ARTIK YARDIMLAR URFA'YA GELİYOR

Gerem; Şu an 152 üyemiz var. Şanlıurfa için hem dünyaya örnek bir oluşum hemde Türkiye için örnek bir oluşum. Ankara’da Afat toplantısında  yetkililer Sivil Toplum kuruluşlarına yardım etmek isiteriz ancak dağınık biçimde herkes kendi grubuna yardımlaşmada zor olur. Urfa örneği verdi. 60 kuruluş Sivil toplum örgütleri insani yardım platformu adı altında toplandı. Sizde böyle bir oluşum yaparsanız yardım yapabiliriz dediler. Şanlıurfa çok kazanımlar elde etti. 426 tır sınır ötesine yardım gönderildi. Terör mağduru doğu illerimize 18 tır gönderdik.  İlimiz sınırları içinde köy, mahalle ve ilçelere ise 1274 tır yardım gönderdik. Biz il il dolaşma  ile urfayı anlatınca daha önce yardımlar Gaziantep’i geçmiyordu. Kimse de yardım göndermiyordu. Biz piyasaya çıkıp il il dolaşıp anlatınca  artık lojistik merkezimize haberimiz olmadan bile yardım gelmeye başladı.

SUÇ İŞLEYEN SURİYE SINIR DIŞI EDİLİRSE BURADAKİLER RAHATLAR

Gerem; Bu ülkenin  nimetini de külfetini  paylaşabilirsek  bir çok sorunu çözeriz. Türkiye vatandaşı olarak  bu ülkede yaşamanın  bir bedeli olduğunu ve bedeller ödeyerek burada yaşıyoruz. Askerlik yapıyoruz. Vergi veriyoruz.Burada yaşayan diğer kardeşlerimizde  bu kurallara uymalıdır. Biz kardeşçe bir arada yaşayalım.Onun için suç işleyen Suriyeli sınır dışı edilirse burada yaşayanlar rahatlar.onlarda bunlardan rahatsızlar.

BİR BAŞKASININ GELİP İLİMİZİ VE ÜLKEMİZİ KARIŞTIRMASINA İZİN VERMİYORUZ

Gerem; Hakların Huzuru çalıştayını yaptık. Biz eğer sahaya çıkmazsak siviller, halk olarak ,kanaat önderleri olarak bu olaylara müdahale etmezsek büyüyebilir.Biz zarar göreceğiz.Suriyeli kanaat önderleri  sahaya çıkıp kendi vatandaşlarına  ulaştı. Uyarıcı bir bildiri de yayınladılar.çok faydalı oldu. Biz olaya sahip olursak başkası gelip  yani “ birilerinin bizim derenin  taşı ile derenin kuşunu vurmaya  kalkışmasına izin vermiyoruz. Bizim sloğanız bu.Bir başkasının gelip ilimizi ve ülkemizi karıştırmasına izin vermiyoruz. Biz biz olursak ben ve sen,beraber hareket etsek bunun üstesinden geliriz. Ama her birimiz  bir kenera çekilirsek boş bırakılırsa birileri gelip  burada ülkemizde , ilimizin huzurunu kaçırır. Çoğrafya olarak il olarak çok hassas bir dönemden geçiyoruz. Kimsenin buna duyarsız kalmaya hakkı yoktur. Dedi.

BİZE EN BÜYÜK DESTEĞİ BASIN SAĞLIYOR

Gerem; Suriyeler bahane edilerek ilimizde ülkemizde bir fitne çıkarmaya çalışıyorlar.Sakarya’da olay bizi derinden üzdü. Buna benzer olayların olmaması için  bizlerin sürekli sahada olması gerekiyor. Çalıştayan hem Suriyeliler  ve yerli halk arasında fayda sağladı.Kardeşlik maçı düzenlendi. Bize en büyük desteği basın sağlıyor.Bu bu insanlara ve gençlere sahip çıkarsak.Bunların zararlı akımların eline düşmez.biz sahip çıkmazsak bunlar gider zararlı akımların eline düşer.bundan sonra zararlı  bize döner.Bunun için Suriyeli Sivil toplum  örgütlerinin ve kanaat önderlerinin  aktif olmalarını istiyoruz. Bunu da  yapmaya çalışıyoruz.

20 SURİYELİ AİLE KİRA ÖDÜYOR

Gerem;  Şanlıurfa’da 40 Bin Suriyeli aileden söz ediyoruz. En az 20 bin aile kira ödüyor.bu kiralar vatandaşımıza gidiyor.vatandaşın kazandığı para bakkala, fırıncıya gidiyor. Bu paralar piyasaya giriyor.600 bin sığınmacı var. bunun yarısı 300 bin kişi 100 lira harcasa kaç milyon lira eder. Ekonomi konusunda paralardır.dedi.

PAKİSTAN’DAN TUTUN GÜNEY AFRİKA’DA BİLE YARDIMLAR GELİYOR

İHH Doğu ve Güneydoğu Bölge Koordinatörü Behçet Atila  ; İHH Bosna savaşından beri şu an dünyanın 138 ülkesinde insani yardım faaliyeti ve insani yardım diplomasi çalışması ve faaliyeti yürütüyor. Şanlıurfa’da 2009 yılından beri aktif bir şekilde teşkilatlanmıştır.ilçelerimizle beraber insani yardım faaliyetlerimizi gerek yerli  ailelerimiz gerekse muhacir kardeşlerimizin için Suriyeli ,ıraklı kardeşlerimiz var.650 bin muhacir olduğu yerde İHH’nın olmaması mümkün değildir. İHH Şanlıurfa teşkilatı olarak ayda 750 bin lira yaklaşık 100-120 bin Suriyeli muhacire aylık olarak ulaşıyoruz.Bu ramazan ayında rakamımız 4,5 milyon lirayı buldu.Bu yardımlar ayni ve nakdi  yardımlardır. Bu yardımlar Türkiye içindeki hayırseverler tarafından son dönemlerde  Pakistan’dan tutunda  Güney Afrika’ya kadar bir çok ülkeden yardımlar Şanlıurfa’ya doğru aktı. Pakistanlı kardeşlerimizin bir sözü var. Urfa ensar şehridir.bizde ensar olmaya geldik diyorlar. 

ŞANLIURFA’DA 678 YETİME SPONSOR OLDUK

Atila, İHH ve Platformun ve başka kuruluşların çalışmaları sayesinde dünyanın hiçbir ilinde böyle bir muhacir kitle  yok.2012 yılında Somali’de kampa gittim. Herhangi bir ilde değil çölde kurulu idi ve 750 bin kişiyi barındırıyordu.Ondan sonra  en fazla muhacir urfa’da bulunuyor. Şanlıurfa ilimiz Peygamberler şehri bu kardeşliği yaptı ve yapmaya devam ediyor. İHH olarak sosyal aktivite kurslarımız var.eğitim kurslarımız var. Meslek edindirme kurslarına kadar faaliyetlerimiz var. Şanılurfa’da yerli 678 yetimimize nakdi yardım olarak sponsor olduk. Yaklaşık 4 bin kişiyi kapsıyor.Suriyeli yetimlere sponson olduk. Suriyeli kardeşlerimizin taziye, düğün ve sorunlarını da  çözmeye çalışıyoruz.

Evlerimizde rahat uyuyorsak bu yardımların katkısı vardır. Muhacir ve yerli fakirler platform ve İHH Yardım yapmamış olsa idi. Sosyal yardımlar yapılmamış olsa idi. Bunlar nereye gidecekti.

YABANCI YARDIM KURULUŞLARI İYİ NİYETLİ DEĞİL

Atila; Amerikan menşeli yardım kuruluşlarının burada iyi niyetle bulunmadıklarını biliyoruz. Bunlar yardım kuruluşları adı altında araştırma merkezleri var. Toplum mühendisliği yapmak istediklerine sahada defalarca sahip olmuşuz. Biz bildiklerimizi söylüyoruz. Bu iş devletin ve istihbaratın işidir.Bizim kanaatimiz bunların iyi niyetli olmadıklarıdır.Olaylarda bile parmaklarının olduğunu düşünüyorum. Anlık bilgiler bizlere geliyor.Hemen haberimiz oluyor. Suriyeli alimler, Sivil toplum kuruluşları devamlı bir araya geliyoruz.

AYDA 750 BİN LİRA SURİYELİLERE YARDIM EDİYORUZ

İHH olarak aylık olarak 750 lira Suriyelilere yardım yapıyoruz. Ramazan ayında  4,5 milyon lira yardım ettik.Şanlıurfa şehir merkezinde ekonomik rahatlılığın  sebebi bu muhacir kardeşlerimizdir. Suriye İslam çoğrafyası için  önemli bir konuma sahiptir. Türkiye’ye komşu olan Suriye’yi önemli hale getiriyor.Suriye parçalandığında esas Suriye değil ümmet parçalanıyor.Ümmetin bir biri ile iletişimi kopuyor.Türkiye ile İslam coğrafyasının bağını koparmaya çalışıyorlar.Ortada kriz var.Biz bunu fırsata çevirmeliyiz.Muhacirlerimize ensar olduğumuz için yapıyoruz.dedi.

Atila; İHH İnsani Yardım Vakfı Kurban 2017 çalışmalarını Türkiye dahil 106 ülke ve bölgede geçekleştirecek. İHH’ya vekâlet aracılığıyla kurban bağışlamak isteyen bağışçılar 620 TL ödeyerek dünyanın istediği ülkesinde kurbanını kestirip ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak İHH, Afrika’dan Balkanlar ve Güneydoğu Asya'ya Ortadoğu'dan Latin Amerika'ya beş kıtada ihtiyaç sahiplerine ve yetimlere geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda 89 ülkedeki 1.726.200 ihtiyaç sahibine 43 bin kurban hissesi ulaştırdı.dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Buzdolabı kablosu yangına neden oldu
Buzdolabı kablosu yangına neden oldu
Çiftçi Tarihi Kentler Birliği Ünye buluşmalarını başlattı
Çiftçi Tarihi Kentler Birliği Ünye buluşmalarını başlattı