Gergerliler Derneği Kuruldu

Gergerliler Derneği Kuruldu

Adıyaman Gerger İlçesi, Hilvan, Viranşehir, Siverek, Akçakale'de bulunan Gergerliler Tek çatı altında toplandı.Şanlıurfa 63 Haber Gergerliler Derneği Başkanı Fatih Gerger ile röportaj yaptı

12 Nisan 2018 - 11:13

Adıyaman Gerger İlçesi, Hilvan, Viranşehir, Siverek, Akçakale'de bulunan Gergerliler Tek çatı altında toplandı.Şanlıurfa 63 Haber Gergerliler Derneği Başkanı Fatih Gerger ile röportaj yaptı. Fatih Gerger, Derneğimizin kesinlikle siyasetle alakası yoktur, ailemiz geniş bir yelpazeye sahip bunların içinde tahminen her siyasi partiye mensup olan bir üyemiz vardır fakat sen A partilisin, ben B partiliyim, o C partili diye bir şey asla yok burada herkes akrabadır. Siyasi polemiğe ne giriyoruz. Derneğimizin ismi ile de anlaşılacağı gibi sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneğidir. Akrabamız rahatsızlandığı zaman, şimdi bizim insanlarımız biraz alıngan bir yapıya sahiptir, gurur olayı vardır, tenezzül etmeme olayı vardır. Bizim derneğimizin de amacı mağdur olup da yardım istemeyen birine o söylemeden yardımı ona yetiştirmektir.

Bürokratlarla, Sayın Valimizle,  Belediye Başkalarımızla. Telefon ile Belediye Başkanlarımızın çoğu ile dernek adına özel münasebetlerimizle görüştük, faaliyetlerimizden haberdar olmaları için inşallah onlarla da bir araya geleceğiz.

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Fatih Gerger, Gergerliyim Ziraat Mühendisiyim şuanda da Gergerliler Derneğinin Başkanlığını yürütmekteyim.

DERNEĞİNİZ HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Derneğimiz tamamıyla ailemize ile ilgili bir dernektir, ailenin bir araya gelmesi, aile içinde akraba olup şuana kadar birbirini tanımayan insanların tanışması, her hangi bir sorunu, problemi olup da kimseye ulaşamayan kardeşlerimizin sorunlarını çözmek. Daha önceden düşünüyorduk ama geç kalınmış bir karar derneğimizi açmak çok şükür 2017’den beri faaliyetteyiz, şuanda da iyi gidiyor, yeni yeni oturmakta. Aileleri bir araya getirip toparlamak, herkesin birbirini tanıması amaçlı kurulmuş olan bir dernek.

DERNEĞİNİZİN ÇALIŞMALARI VE HEDEFLERİNİZ HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Hedeflerimiz, geçmişte Adıyaman’ın Gerger ilçesinden Urfa’ya göç eden akrabaların tamamını bir araya getirmek. Siverek, Akçakale, Viranşehir, Harran, Hilvan gibi zaten şuanda elimizde soy ismi değişik olmasına rağmen değişik ilçeler de oturan herkesin kaydı mevcuttur. Bunları bir çatı altında toparlamak, bütün akrabaların bir araya gelip birbirlerini tanımalarını sağlamak.

ŞUAN DA DERNEĞİNİZE KAYITLI KAÇ ÜYENİZ VAR?

Şuan yaklaşık olarak üye kayıtlarına bir aydır başladık bu bir aylık süreçte tahminen 500 üyeyi geçmiştir. Formlarımızı ilçelere henüz yetiştiremedik bu sayı sadece Urfa Merkez de derneğin açık olduğunu bilip gelen arkadaşların kayıtları, gelen arkadaşlarımıza da çoğaltmaları üzere birer tane form verdik, direk olarak bireylere yetişip kendileri doldursun diye. Üyelerimizin meslek gruplarına göre de bir sistemimiz var onunda bize faydası şöyle, hangi akrabamızın hangi kurumda çalıştığını biliyoruz örneğin bir akrabamızın her hangi bir kurumda işi olunca orada kendisi ile ilgilenecek bir akrabasının olup olmadığını öğrenmeleri ve gidip tanışmaları için yaptığımız bir sistem. Tahmin ediyorum biraz daha işi hızlandırırsak 2 ay içinde hepsine ulaşacağız.

GERGERLİLER DERNEĞİNİ DUYAN AKRABALARINIZIN TEPKİSİ NASIL OLUYOR?

Geç kalınmış bir olay, bunu biz yıllar önce yapmalıydık diyorlar fakat nasip bugüneymiş.

DERNEK DENİNCE AKLA SİYASİ BİR OLAY GELİYOR SİZİN DERNEĞİNİZİN SİYASİ BİR AMACI VAR MI?

Hayır, derneğimizin kesinlikle siyasetle alakası yoktur, ailemiz geniş bir yelpazeye sahip bunların içinde tahminen her siyasi partiye mensup olan bir üyemiz vardır fakat sen A partilisin, ben B partiliyim, o C partili diye bir şey asla yok burada herkes akrabadır. Siyasi polemiğe ne giriyoruz ne de girmeyi düşünüyoruz ama ileri de akrabalarımızdan birinin bir girişimi olduğu zaman desteklemeyeceğimiz anlamına da gelmiyor.

DERNEĞİNİZİN SİYASİ BİR AMACI OLMAMASI BİR AYRICALIK SAYILIR BUNUN HAKKINDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Derneğimizin ismi ile de anlaşılacağı gibi sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneğidir. Örneğin bir ailenin içinde durumu iyi olan da vardır, mağdur olan da vardır bizim ise burada amacımız şudur, bir gün bir akrabamız rahatsızlandığı zaman, şimdi bizim insanlarımız biraz alıngan bir yapıya sahiptir, gurur olayı vardır, tenezzül etmeme olayı vardır. Bizim derneğimizin de amacı mağdur olup da yardım istemeyen birine o söylemeden yardımı ona yetiştirmek. Örneğin bir akrabanın bir taziyesi olduğu zaman akrabalar olarak bir arada olmak, hastası olduğu zaman yetişmek, ziyaretine gitmek, yalnız olmadığını hissettirebilmek ve bunlar gibi basit birçok şey var. Başı darda olan kişi için çok önemli ama halledilmesi çok kolay olaylardır, bunu dernek olarak belli bir akraba kitlesinin beraber yapması daha kolay olur. Bir kişinin herkese yetişme şansı yok ama derneğin yetişme şansı var çünkü derneğin çatısı altında belli bir kitle vardır, derneğimizin amacı tamamen sosyal yardımlaşma ve dayanışmadır. İlk etapta akrabalara, akrabaları aştıktan sonra inşallah akraba olmayan insanlara da yardım edebilmek amaç bu inşallah bu çizgide de devam eder.

GERGERLİLER DERNEĞİNİN İLERİDE FARKLI HEDEFLERİ VAR MI?

Elbette var, şuan da İstanbul’da ki derneğimiz federasyona geçti, orada da eski dernek başkanımız var Avukat Ali Acar Gergerli, soy isim değişik olabilir ama Gergerlidir. Onlar derneği açtı ve şuan da İstanbul’da federasyon kurdular inşallah bizde o günleri görürüz.

SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?

Söylediğimiz cümleler ile bağdaşacak ama Gergerliler Derneği olarak bizim amacımız aileleri bir araya getirmek, bütün akrabalara ulaşabilmek. Birçok akrabamız yıllardır komşuluk yapıp soy isminin değişik olmasından dolayı akraba olduğu halde akraba olduğunu bilemeyenler var. Çarşamba günleri gençlerimizin toplandığı bir gece, her ayın 16’da biz yönetim olarak toplanıyoruz. Derneğimizin yerinin biraz küçük olmasından ve henüz tam olarak yerleşemediğimiz için bürokratlarla, Sayın Valimizle,  Belediye Başkalarımızla. Telefon ile Belediye Başkanlarımızın çoğu ile dernek adına özel münasebetlerimizle görüştük, böyle faaliyetlerimizden haberdar olmaları için inşallah onlarla da bir araya geleceğiz. Bize Zaman Ayırdığınız İçin Teşekkür Ederim.Ben Teşekkür Ederim Bize Bu İmkanı Verdiğiniz İçin.(Şanlıurfa 63 Haber-Son Dakika Urfa Haberleri)

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • gergerlı
    11 ay önce
    allah hayırlı ugurlı etsin inşalah degerlı başkanımız sayın fatih gerger başarıların devamını aziz olan allahtan dilerım
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Raftingde korku dolu anlar
Raftingde korku dolu anlar
Beşinci kattan düşen kedisi için 190 bin lira harcadı
Beşinci kattan düşen kedisi için 190 bin lira harcadı