Göbeklitepe’deki Uygulamalar Dünya Standartlarına Uygundur

Göbeklitepe’deki Uygulamalar Dünya Standartlarına Uygundur

Şanlıurfa kültürel mirası koruma derneği başkanı Yüksek Mimar Uğur Beyazgül, Son günlerde kamuoyuna açık olarak yapılan Göbeklitepede ki uygulamaları eleştiren haber ile ilgili açıklamalarda bulundu

22 Mart 2018 - 09:05

Şanlıurfa kültürel mirası koruma derneği başkanı Yüksek Mimar Uğur Beyazgül, Son günlerde kamuoyuna açık olarak yapılan Göbeklitepede ki uygulamaları eleştiren haber ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yüksek Mimar Uğur Beyazgül,Son günlerde kamuoyuna açık olarak yapılan Göbeklitepede ki uygulamaları eleştiren haber ve açıklamalar, UNESCO yolunda büyük masraflarla büyük bir çabalarla gerçekleştirilen Göbeklitepe çalışmalarına ve imajına önemli derecede zarar vermektedir..Dünyada eşsiz bir konumda olan bu yapıyla ilgili uygulamalara yapılan eleştriler, her ne kadar iyi niyetle yapılsa da, Göbeklitepe’ye duyulan aşırı ilginin heyecanıyla yapılmış, düşünülmeden ve prosedüre uygun olmayan vakitsiz yaklaşımlardır..

Göbeklitepe de yapılan uygulamalar 2863-5226 sayılı kanun ile 5/11/1999 tarih 658 sayılı yüksek kurul kararlarına tamamıyla uygundur.

Bu kararlara göre ören yerlerinin gezilip görülüp tanıtılması için bakanlıkça çevre düzenlemesi projesi yapılır..Bu çevre düzenlemesinde yürüyüş yollarıda belirlenir..Bu yürüyüş yollarının malzemesi ahşap'ta olabilir,dogal taş veya bordür taşı da olabilir..Bu malzemeler tarihi alana uzaklığına göre belirlenir..Genelde tarihi alana yakın kısımlarda ahşap malzemeler ,giriş kapısı ve bekçi kulübesine yakın kısımlarda taş malzemeler kullanılır.Göbeklitepede'ki uygulamada da aynı anlayış gözetilmiştir..Bazı arkeologlar tümünün ahşap olmasını isteyebilir. Bu tercih meselesidir.

Eğer itiraz edenlerde, böyle bir tercih hassasiyeti var idiyse, bu itirazın proje safhasında yapılması gerekirdi. Kamuoyuna duyurmadan, Göbeklitepe’nin imajına zarar vermeden bu konuda resmi itirazlar halen yapılabilinir. Zira dökülen çimentolar dünya standardına uygun olarak Geotekstil keçelerin üzerine dökülmekte ve her an kaldırılabilinir niteliktedir.

Ayrıca kanuna ve ilke kararlarına uygun olarak ören yerlerinde yapılacak projelerde, bekçi kulübesi,bilet gişesi,wc,zorunlu ihtiyac birimleri( otopark,gezi yolu ve tanıtım panoları) yapılabilir..Bu öneriler kazı başkanı, yoksa müze müdürlüğü öneri görüşleri doğrultusunda sunulur, bakanlıkça değerlendirilir..Koruma kurulu kararıyla müze denetimin de uygulanır.Göbeklitepe de kullanılan çimento kalınlığı ve Geotekstil keçe üzerine yapılan uygulama ve uygulamada kullanılan lastik ayaklı paletler tamamıyla dünya standartlarına uygundur.Ören yerlerinde kesinlikle çimento kullanılmayacak,iş makinesi girmeyecek kuralı diye bir sınırlama yoktur..Öyle olsaydı Göbeklitepe’yi örten güzelim dalga çatısının inşa edilmesi ve stabil durması mümkün değildi.Yeterki her şey bilimsel ve yasalara uygun olsun.

Göbeklitepe için yapılan 'Çimentotepe' paylaşımları tamamıyla Göbeklitepeyi itibarsızlaştırmaya çalışan, UNESCO yolunda yara almasına yönelik art niyetli kampanyalardır. Heyecanla beklediğimiz, Göbeklitepe’nin açılışına gölge düşürecek açıklamalardan kaçınmaya, tüm Urfalıları Göbeklitepe’ye sahip çıkmaya çağırıyoruz. Açıklamalarında bulundu. (Şanlıurfa 63 Haber- Son Dakika Urfa Haberleri)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞUTSO'da Uluslararası Ticaret Eğitimi Verilecek
ŞUTSO'da Uluslararası Ticaret Eğitimi Verilecek
Filoloji Üniversitesi Birecik'i Keşfedecek
Filoloji Üniversitesi Birecik'i Keşfedecek