Golan’a evet Kırım’a hayır

Golan’a evet Kırım’a hayır

Trump’ın, Golan’ı İsrail’e peşkeş çekmeye çalışması Washington yönetiminin Rusya’nın ilhak ettiği Kırım konusunda takındığı tavırla çelişiyor.

24 Mart 2019 - 17:36

ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan'ı İsrail'in bir parçası olarak tanıma yolunda attığı son adım, 2014 yılında Rusya'ya ilhak eden Kırım'ı ve ABD'nin bu süreçteki tavrının sorgulanmasına yol açtı. Rusya'nın Ukrayna'daki iç karışıklığa müdahil olması ve Kırım'ın ilhakını gerekçe gösteren ABD ve Avrupa Birliği, 5 yıldır çok sayıda Rus vatandaşına, Rusya'nın finansal sistemine ve bazı kurumlara yönelik yaptırımlar uyguluyor.

KIRIM YAPTIRIMLARI DEVAM EDECEK

ABD Dışişleri Bakanlığı geçen yıl yayınladığı ‘Kırım Deklarasyonu'nda, “Rusya, demokratik devletlerin paylaştığı bir uluslararası ilkenin temelini baltalıyor. “Hiçbir ülke bir başkasının sınırlarını zorla değiştiremez” diyerek ABD ve AB'nin uyguladığı yaptırımların haklılığını savunmuştu. Şubat ayında ise ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo “Rusya, Kırım'ı Ukrayna'ya geri verene kadar Moskova'ya yönelik yaptırımlar sürecek” diyerek ABD'nin sınır değişikliklerine karşı kararlı tutumunun sürdüğünü dile getirmişti.(Şanlıurfa 63 Urfa Haber Şanlıurfa Haberleri)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
6 Kişinin Öldüğü Silahlı Kavga Kamerada
6 Kişinin Öldüğü Silahlı Kavga Kamerada
Haliliye'de Ekmek İsrafı Önleniyor
Haliliye'de Ekmek İsrafı Önleniyor