Harran Çocuk Üniversitesi Bilim Şenliğine Katıldı

Harran Çocuk Üniversitesi Bilim Şenliğine Katıldı

3. Uluslararası Mersin Bilim Şenliği projelerinde Harran Çocuk Üniversitesi Bilim Şenliğine Katıldı.

03 Ekim 2018 - 15:37 - Güncelleme: 04 Ekim 2018 - 23:05

Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin (Harran Çocuk Üniversitesi) ortak olduğu Horizon 2020-MSCA-NIGHT-2018 çağrısı kapsamında International Mersin Science Night (MERSCIN) ve devamında gerçekleştirilen 3. Uluslararası Mersin Bilim Şenliği projelerinde Harran Üniversitesi, 7 atölye ve 9 öğretim elemanı ile yer aldı.

Mersin’de CNR EXPO Fuar Alanı'nda gerçekleştirilen açılış törenine üniversiteyi temsilen Proje Bilim ve Düzenleme Kurulu Üyesi Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bürhan Akpunar katıldı.

Proje kapsamında 5 kıtada bulunan 16 ülkeden 34 araştırmacı, ulusal düzeyde 34 şehirde bulunan 48 kurumdan 96 araştırmacı, yerel düzeyde ise 3 üniversite 16 kurumdan 128 araştırmacı ve uzman, Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bulunan 168 okuldan, 395 öğrenci ve 140 öğretmenden proje ekibi ile 124 atölye, 212 proje sergi, akıl zeka oyunları, bilim gösterileri, teleskopla uzay gözlemi, spor oyunları, sanat etkinlikleri, yamaç paraşütü gösterisi gibi etkinlikler düzenlendi.

Harran Çocuk Üniversitesi adına Doç.Dr. Yusuf Kurt ve Dr. Öğr. Üyesi Numan Gözübenli “Moleküler Biyoloji ve Genetik”, Dr. Öğr.Üyesi Şahin Toprak ve Dr. Öğr. Üyesi Arif Parmaksız “Böceklerin Gizemli Dünyası”, Dr. Öğr.Üyesi Hacer Çoruh “Arkeoloji ve Doğa”, Doç.Dr. Hülya Karataş “Yaşam Bulgularını Öğreniyorum”, Dr. Öğr.Üyesi Emine Teker “Şeklimi Çiziyorum Rengarenk Basıyorum”, Öğr.Gör. Melek Ölmez ve Öğr.Gör. Hüseyin Koç “Yabancı Diller Etkinliği” atölyeleri ile etkinliklerde yer aldı.

Proje ile ilgili açıklama yapan Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç.Dr. Hülya Karataş, Horizon 2020 kapsamında yapılan bu projenin ilk basamağının tüm paydaş kurumlarla koordinatör kurum Mersin Üniversitesi’nde yapıldığını, 2019 yılında merkez koordinatörlüğünde tüm paydaşların katılımıyla Şanlıurfa’da benzer bir etkinliğin düzenleneceğini belirtti. MERSCIN projesinin bilimsel bilginin geniş toplum kitlelerine ulaştırılmasını, bilimsel bilgiyi topluma eğlenceli ve anlaşılır şekilde kavratmayı ve her yaş grubundan kitlelerin bilim farkındalığı kazanması amacıyla yapıldığını belirtti.

Doç.Dr. Karataş, projenin gerçekleştirilmesinde desteklerinden dolayı Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ramazan Taşaltın’a, katkıları ile projeyi güçlendiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bürhan Akpunar’a, projede atölye lideri ve rehber olarak görev alan tüm öğretim elemanlarına yoğun çalışmaları nedeniyle teşekkür ettiğini söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akçakale Kudüs Gibi Olmadan Harekat Başlamalı
Akçakale Kudüs Gibi Olmadan Harekat Başlamalı
Behçet Atilla Şanlıurfa'ya Döndü
Behçet Atilla Şanlıurfa'ya Döndü